Kuzey Teve

Tarihi buluşma:Kore li kardeşler buluştu

Tarihi buluşma:Kore li kardeşler buluştu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
142 views
27 Nisan 2018 - 8:37
Spread the love

 Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Güney Kore lideri Moon Jae-in, “ateşkes köyü” olarak anılan Panmunjom’un Güney Kore’ye ait bölümünde bulunan “Barış Evi”nde bir araya geldi.

Tarihi zirvede Kuzey Kore lideri Kim’in kız kardeşi Kim Yo-jong da yer alıyor. Kim Yo-jong, şubat ayında Güney Kore’yi özel temsilci sıfatıyla ziyaret etmişti. Görüşme, ​Kore Yarımadası’nda nükleer denemelerin iyice gerginleştirdiği atmosferi yumuşatan Olimpiyat oyunlarıyla başlayan diplomasinin ardından, haftalardır planlanıyordu.

“YENİ BİR TARİH BAŞLIYOR”

Japonya sömürgesi dönemini izleyen 1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı’nda bu yana Güney Kore toprağına ayak basan ilk Kuzey Kore lideri olan Kim, ziyaretçi defterine “Yeni bir tarih başlıyor” diye yazdı.

Kim gazetecilerin önünde mevkidaşı Moon ile açık, samimi ve dürüstçe bir görüşme gerçekleştireceğini belirterek, “Zirvenin geçmişteki gibi uygulanamayan sonuçları olması yerine geleceğe kararlılıkla bakarken, birlikte el ele yürüyebileceğimiz bir şans olmasını umuyorum” ifadelerini kullandı.

“İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİ” VE “NÜKLEER SİLAHSIZLANMA” AMAÇLANIYOR

Planlama sürecinde, özellikle “nükleer denemelerin durdurulması ve sınırdaki propaganda yayınlarına son verilmesi” gibi adımların atıldığı görüşmenin ana gündem maddelerini; “ilişkilerin geliştirilmesi” ve “nükleer silahsızlanma” oluşturuyor.

Güney ve Kuzey Kore, aralarındaki savaşı yalnızca ateşkesle sonlandırdı ve barış anlaşması imzalanmadığı için taraflar resmi olarak halen savaş halinde. Bugünkü kritik zirvede liderlerin masasındaki önemli konulardan biri de bu olacak.

ABD: TARİHİ RANDEVU

ABD’den zirveyle ilgili ilk açıklama geldi. Randevuyu ‘tarihi’ olarak niteleyen Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, “Müzakerelerin tüm Kore Yarımadası için barış ve refah dolu bir gelecek yolunda ilerleme sağlayacağı konusunda ümitliyiz” dedi.

2017 yılında 20’den fazla füze testi gerçekleştiren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen yıl bu zamanlar ABD ile nükleer savaşa girmek üzereydi. İlk kez kıtalararası balistik füze de fırlatan Kuzey Kore’nin ateşlediği son füze, 4 bin 475 kilometre irtifaya çıkıp yeniden dünyaya düşmüştü. Söz konusu füzenin yatay düzlemde ABD’nin başkenti Washington’ı vurma kapasitesi olduğu iddia ediliyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump’ın da Haziran ayının sonundan önce bir görüşme yapmaları bekleniyor.

Görüşmede ilk tur tamamlandı, Kim siyah bir limuzine binerek Panmunjom’un kuzey tarafına geçti. Öğleden sonra liderler yeniden bir araya gelecek

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN