Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

TABİPLER ODASI “ORDU’DA YÜZ YÜZE EĞİTİM İLAVE RİSK DOĞURACAK”

TABİPLER ODASI “ORDU’DA YÜZ YÜZE EĞİTİM İLAVE RİSK DOĞURACAK”
243 views
02 Mart 2021 - 20:43
Spread the love

Ordu Tabip Odası Başkanı Ali Coşkun, vaka sayısında ve bulaş sayısında Türkiye’nin en riskli ili olan Ordu’da okulların açılarak yüz yüze eğitimin getireceği ilave risklerin olduğunu bu konuda Ordu iline özel bir erteleme kararı alınması gerektiğine dikkat çekti.
“ORDU’DA YÜZ YÜZE EĞİTİM İLAVE RİSK DOĞURACAK”
Gençağa Karafazlı –
Ordu’nun mutasyon virüsün en fazla arttığı il olmasını değerlendiren Ordu Tabip Odası Başkanı Ali Coşkun, yaptığı yazılı bir açıklama ile en riskli iller arasında gösterilen ordu, da gelişmeleri değerlendirdi.
“BÖYLE DEVAM EDERSE ORDU DA DURUM DAHADA KÖTÜLEŞİR”
Ordu Tabip Odası Başkanı Ali Coşkun yaptığı açıklamada;
“Korona virüs vakalarında en çok artış olan ve en riskli il maalesef güzel şehriniz Ordu. Eğer bu durum 3-5 gün daha devam ederse ordu ilimiz kesinlikle normalleşme sürecine en son katılan il olacaktır. Yani belki durum 2022’ye sarkacaktır, bu durumda zaten zor durumdaki esnafımız daha da çok etkilenecektir. O nedenle Ordu ilinde yaşayan tüm vatandaşların, bunu bir seferberlik gibi görmesi, ilimizdeki esnaflarımızın nefes alabilmesi için kurallara daha çok uyması gerekmektedir. Aksi takdirde Ordu ilinde gelecek günler daha sıkıntılı olacak.
“YÜZ YÜZE EĞİTİM İLAVE RİSK DOĞURACAK”
Bir önemli nokta da, vaka sayısında ve bulaş sayısında Türkiye’nin en riskli ili olan Ordu’da okulların açılarak yüz yüze eğitimin getireceği ilave risk. Bu konuda Ordu iline özel bir erteleme kararı alınabilir. Eğitimin geri kalmasını hiçbirimiz istemeyiz ama zaten zirve yapmış olan vaka sayılarına, okul çocuklarımızın yüz yüze temasla birbirine oradan da ailelerine bulaştıracakları yeni ilave vakalar, durumumuzu daha da sıkıntılı hale getirebilir. O nedenle bilim kuruluna büyük iş düşüyor, bir an evvel illerin Özgür olarak riske göre davranabilmeleri için bir algoritma yani adım adım ayrıntılı yol haritası belirlemeleri lazım. Ona göre bu durumda iller de tek başına riske göre daha hızlı kararlar alabilirler.
“TABİPLER ODASI OLARAK KAPANMA İSTEDİĞİMİZDE YATAKLAR DOLUYDU ORTADA ÇELİŞKİ VAR”
Bakanlığımızın bu sayıları 100 bin nüfustaki vaka sayısı olarak vermesi çok yerinde bir açıklama ama eksik. Her ildeki 100 000 nüfusa göre yapılan test sayısını da vermesi lazım. Söz gelimi Ordu ili, Hakkari’den daha çok test yapmışsa elbette daha fazla vaka yakalayacaktır. Bunu objektif olarak değerlendirebilmemiz için 100 bin nüfusa göre il il yapılan test sayılarını da Bakanlığımız veri olarak sunmalı. Çünkü bizim Ordu Tabip Odası olarak tam kapanma istediğimiz 7 Aralık 2020’de vakalar artık haf safhadaydı, yoğun bakımlar doluydu, hastanelerde ek servisler açılmıştı, başka illere yoğun bakım sevkleri artmıştı yani tablo çok kötüydü ama ona rağmen Ordu Türkiye’de birinci değildi, orta sıralardaydı. Şimdi birinci, ama yataklar %70 dolu. Bunda bir çelişki var. O nedenle her ilde yapılan test sayıları da mutlaka verilmeli. Ancak o şekilde daha sağlıklı karar verilir. Bu durumda ya 7 Aralıktaki durumda da ordu birinciydi giderek vakalar arttı, ya da diğer illerden daha fazla sayıda daha çok test yaptığımız için oran bizde yüksek çıkıyor. Bu sayılar da açıklanmalı.
“TAM KAPANMA İÇİN BİLİM KURULUNDAN TAVSİYE KARARI ALINABİLİR”
Bir önemli nokta da bu pozitif vakalarda çocuk grubunda ne kadar artış var? Bunu da bilebilirsek daha iyi gelecek projeksiyonu yapabiliriz. Son olarak, her ne olursa olsun tüm Ordu ilindeki vatandaşlarımız, öncelikle kendi üstlerine düşen görevleri yerine getirmeliler yani kurallara azami ölçüde uymalılar, bu konuda il Valiliğimiz başkanlığındaki il hıfzısıhha kurulunun aldığı kararlara uymak çok önemli. Tam kapanma için bilim kurulundan da tavsiye kararı alıp uygulama yapılabilir ama buna il hıfzısıhha kurulu, Ordu için, her yönünü düşünerek karar vermelidir. Her ne olursa olsun bu süre içinde çift maske olmadan dışarı çıkmamalılar, eş dost, köy, komşu ziyaretleri kesinlikle bitmeli artık.”

ORDU OLAY…

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -