Kuzey Teve

SYRIZA kazandı: Yunanistanda yola Troykayla devam

SYRIZA kazandı: Yunanistanda yola Troykayla devam
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
151 views
21 Eylül 2015 - 21:24
Spread the love

 Seyit ALDOĞAN

Atina

Yunanistan’da yapılan milletvekili seçimlerini yeniden SYRIZA kazandı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras dün gece geç saatlerde partisinin seçim merkezinde yaptığı konuşmada bir önceki koalisyon ortağı Bağımsız Yunanlar Partisi (ANEL) ile birlikte yola devam edeceklerini açıkladı.

ÇİPRAS YARIN YEMİN EDECEK

İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı sonuçlara göre SYRIZA 35.47 ile 145 milletvekili ANEL ise 3.69 ile 10 milletvekili çıkardı. Her iki parti 300 sandalyelik Yunan Meclisinde 155 milletvekili ile hükümet kuracak sayıya ulaşmış oldu. Aleksis Çipras sonuçların netleşmesi üzerine ANEL Başkanı Panos Kamenos ile görüştükten sonra koalisyon üzerinde anlaştıklarını açıkladı. Yarın yemin etmesi beklenen Çipras’ın iki gün içinde hükümet üyelerini açıklayacağı söyleniyor.

HALKIN BİRLİĞİ BARAJI AŞAMADI

Ülke genelinde sakin geçen seçim sonuçlarına göre: Yeni Demokrasi Partisi yüzde 28 .09 ile 75 milletvekili çıkararak ana muhalefet konumunda kaldı. Faşist Altın Şafak Partisi 6.99 ile 18 milletvekili, PASOK 6.28 ile 17, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5.5 ile 15, Potami 4.09 ile 11, Merkezlerin Birliği 3.43 ile 9 milletvekili çıkarırken, SYRIZA politikalarına muhalefet ederek partiden ayrılan Halkın Birliği adı ile seçime giren Eski Kalkınma Bakanı Panayotis Lafazanis’in partisi 2.86 oranında kalarak  yüzde 3’lük barajı aşamadı ve meclise giremedi. Yunanistan Komünist Partisinin oylarında  bir önceki seçimle kıyaslandığında bir değişiklik olmazken sol örgütler ittifakı ANDARSİA 0.85, Maocu Yunanistan Komünist Partisi Marksist -Leninist 0.16 oranında kaldı.
Aleksis Çipras yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “SYRIZA’nın ölmeyecek kadar güçlü olduğu kanıtlandı. Herkes SYRIZA’yı hedefe koyduğunda bile halk tabakalarıyla sıkı bir bağ içinde olduğunu ortaya koydu. Bu zafer ülkenin yoksul kesimlerine aittir. ”
Çipras diğer yandan “önümüzde zorluklar var ama sağlam bir zemin üzerinde bulunuyoruz. Nereye basacağımızı biliyoruz. Geleceğimiz aydınlık” diyerek zorluklara da dikkat çekti.

‘HALK TROYKAYI SEÇTİ’

Ana muhalefet Partisi Başkanı Vangelis Meymarakis ise seçim sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra yaptığı kısa açıklamada SYRIZA’yı kutladı ve “Çağdaş bir seçim oldu. SYRIZA’yı zaferinden ötürü kutluyorum dedi.” Yeni Demokrasi Partisinin önde gelen isimlerinden ve eski başbakanlardan Konstas Miçotakis in kızı olan Dora Bakoyannis ise “Halk Troyka politikalarının uygulanması için SYRIZA’yı seçti ” açıklamasını yaptı.

‘KKE TROYKAYA KARŞI MÜCADELE EDEN TEK GÜÇTÜR’

Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kuçubas ise yaptığı açıklamada KKE’yi Troykaya karşı gerçek mücadele veren tek güç olarak tanımlayarak şu açıklamayı yaptı. “KKE hemen önümüzdeki süreçte seçmen güçleriyle, parlamentodaki gücüyle ve politik gücüyle toparlanma, işçi –halk hareketini güçlendirme ve büyük halk ittifakının kurulması çabasını yoğunlaştırma mücadelesi içine girecektir. KKE, kapitalist sistemin doğurduğu, ülkeye, halka ve gençliğe sadece baskı ve sömürüyü getiren kurtlar ittifakına karşı mücadele çizgisine sadık kalan ve Troykaya karşı mücadele eden tek güçtür. ”

‘TROYKA’YI İKİ AY İÇİNDE BİTİRECEĞİM’

Seçimlerin sürprizi ise Merkezlerin Birliği Partisinin meclise girmesi oldu. Bu partinin Genel Başkanı olan Vasilis Levendis “bunak” biri olarak tanınıyor. Partinin milletvekili seçilen üyeleri hakkında hiçbir bilgi yok. Birçok seçmenin “Troyka partilerine oy vereceğime bunak birine oy veririm” düşüncesiyle hareket ettiği söyleniyor. Levendis son yaptığı açıklamalardan birinde Troykayı iki ay içinde bitireceğini söylemiş ve Avrupa’da çok sayıda dostunun olduğunu dile getirmişti.

Bu arada yapılan tüm açıklama ve yorumlar AB ve IMF merkezlerinin seçimden memnun kaldıklarını ve son Troyka anlaşmasını imzalayan Çipras hükümeti ile yola devam edilmesini arzuladıklarını ortaya koyuyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin Çipras’ı arayarak tebrik ettiği ve en kısa zamanda Yunanistan’a gelmeyi arzuladığını vurguladığı açıklandı.  

SEÇMENİN YÜZDE 43’Ü SANDIĞA GİTMEDİ

Faşist Altın Şafak Partisi’nin meclise 19 milletvekili ile girmesi ve seçime katılım oranının yüzde 56.11’lerde kalması ise bu seçimlerin ardından en çok konuşulacak konular içinde yer alıyor. Bu orana göre seçmenlerin yüzde 43.91 i sandıklara gitmedi. Bu oran on yıllar sonra kaydedilen en düşük oran durumunda. İstatistikler katılım oranının daha çok orta sınıfların kaldığı bölgelerde düşük olduğunu gösteriyor. Bu bölgelerde daha çok sağ partilere oy çıkıyordu. Diğer yandan birçok parti ve kuruluş yükselen Nazi hareketine karşı duyduğu kuşkuları dile getirirken, Yeni Demokrasi ve SYRIZA oy kaygısıyla Nazilere karşı tutum almamakla suçlanıyor.

GAZETELER NASIL GÖRDÜ?

Günlük gazeteler SYRIZA’nın seçimleri kazanması konusunda değişik manşetler kullandılar. SYRIZA’nın günlük yayın organı olarak adlandırılan Avgi “4 yıllık güçlü hükümet”, Etnos “Çipras’ın açık zaferi”, Katimerini “Çipras ve Kamenos’a ikinci defa görev”, KKE yayın organı Rizospastis “KKE güçlerini hareketin toparlanması ve halk ittifakı için kullanacaktır”, Ta Nea “Çipras dönemi” manşetlerini attı. Yabancı basında çıkan haberlerin ortak özelliği ise Troyka anlaşmasını imzalamasına rağmen Çipras’ın seçimleri kazanması oldu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN