Kuzey Teve

Suudilerin Kürdistan Bölgesine ilgisi artıyor

Suudilerin Kürdistan Bölgesine ilgisi artıyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
151 views
06 Ağustos 2018 - 11:58
Spread the love

 Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın isteği üzerine geçen hafta Irak Kürdistanı Bölgesi’nin başkenti Erbil’e gelen iş insanlarından oluşan heyet, bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Heyet, Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani ve hükümet yetkilileriyle görüşürken, Riyad ve Erbil arasında ekonomik iş birliği için ortak komite oluşturulması kararı alındı. Erbil Valisi Nevzad Hadi, Musul ve diğer yerlerin yeniden inşasıyla ilgili Erbil’in merkez olacağını söyledi. Erbil Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Dara Hayat ise diğer Körfez ülkelerinden de bölgeye gelinmesini ümit ettiklerini söyledi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan 30 kişilik iş insanı heyeti, geçen hafta hafta Irak Kürdistanı Bölgesi’nin başkenti Erbil’i ziyaret etmesine ilişkin yerel kaynaklar, Suudilerin, bölgeye yatırım yaparak etki alanını genişletmeyi amaçladığını kaydederken, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın da bu ilişkilerin güçlendirilmesine özel önem verdiğine dikkat çekti. Yapılan görüşmelerde, Riyad ve Erbil arasındaki ticaret hacminin artırılması konusunda görüş birliğine varılırken, ekonomik iş birliği için de ortak komite oluşturulması kararı alındı.

VALİ HADİ: YENİDEN İNŞADA ERBİL MERKEZ OLACAK

Suudi iş insanlarından oluşan heyetin ziyaretiyle ilgili DHA muhabiri Felat Bozarslan’ın sorularını yanıtlayan Erbil Valisi Nevzat Hadi, heyetin, ekonomik ilişkilerin gelişmesine yönelik ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi. Hadi, “Suudi şirketler, Musul’un ve diğer kentlerin imarının başlamasına yönelik Erbil’i merkez yapmayı tasarlıyor. Erbil, bu şirketler için merkez olacak. Toplantılarda sanayi, tarım ve turizmin gelişmesine yönelik neler yapılabileceği konuları ele alındı. Irak ile Suudi Arabistan arasında ortak komisyon var. Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın çatısı altında bu tür faaliyetleri yürütüyor. Biz de bu komisyonun parçasıyız. Bu ziyaret, Suudi Arabistan heyetinin Kürdistan Bölgesi ile ilk temasıydı. Ticari alanda buranın ne denli emniyetli olduğunu ve buradaki fırsatları gördüler. Tüccarlarımız ve ticaret odamızla bir sonraki toplantı için hazırlık niteliğindeydi. Görüş ve değerlendirmeleri hem Irak’tan hem de bizden aldılar” dedi.

IŞİD tehdidi nedeniyle bölgeden ayrılan Türk şirketlerinin de bölgeye dönmeye başladığını belirten Vali Hadi, şunları söyledi:

“Son 4 yılda IŞİD’in gelmesi ve ekonomik krizin başlamasıyla Kürdistan Bölgesi’nde sorunlar baş gösterdi. O dönemde ticari ve ekonomik hareketlilik azalmaya başladı. Daha çok Türk şirketleri etkilendi; çünkü Türkiye, ekonomik ve ticaret olarak en büyük ortaklardan biri. Ancak krizler nedeniyle işler yoluna gitmedi. IŞİD’in gitmesi, ekonomik sorunların normalleşmeye başlaması, Erbil- Bağdat ilişkilerinin gelişmesi ve Irak’ın yeni hükümet arayışında yerimizin güçlenmesi, yatırımlar için yeni bir işaret. Türk şirketlerin tekrar gelmesi normal bir durumdur. Bu, yeniden ticaret ve ekonomik alanların tekrar gelişmesinin başlangıcıdır. Türkiye ile ekonomik ilişkilerimiz güçlüdür. İki taraf da ticaret alanında güçlü iradeye sahip. Bu irade, iki tarafın çıkarı için daha da güçlendirilmelidir. Bu, hem bizim, hem Türkiye’nin, hem de Irak’ın yararınadır. Çünkü Türk şirketleri için Erbil bir kapıdır. Buradan Irak pazarına hareket edebilirler. Biz bunu destekleyeceğiz.”

FEDERASYON BAŞKANI HAYAT: KÖRFEZ ÜLKELERİNİN DE GELMESİNİ UMUT EDİYORUZ

Erbil Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Dara Hayat ise bölgelerinde çok sayıda şirket olduğunu hatırlatarak, “Erbil Ticaret ve Sanayi Odası olarak Türkiye ile ticari ilişkilerin daha da gelişmesi için sürekli çalışıyoruz. Daha önce İran’daki ticaret odalarıyla konferans düzenledik. Suudi Arabistan heyeti de aynı şekilde oldu. Körfez ülkelerinin de buraya gelmesini umut ediyoruz. Türkiye’den yakın zamanda ticari heyetler burada temaslarda bulunacak. Suudi Arabistan’dan gelen heyet, yatırım yapma arzusunda. İlk defa Suudi Arabistan’ın bir ticaret odası, Kürdistan Bölgesi’ne ziyarette bulunuyor. Bu da Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri ve İslam ülkelerinin bölgeyi önemsediğini gösteriyor. Görüşmelerde kamu ve özel projeler heyete tanıtıldı” dedi.

Tarihi Erbil Kalesi’nin çevresinde kurulu eski pazarın esnafı da Suudi iş insanlarının Kürdistan Bölgesi’ne yatırım yapmalarından memnuniyet duyacaklarını söyledi. Bölgenin, Irak’ın en güvenli yeri olduğunu belirten esnaf, Suudilerin gelmesiyle pazarın da hareketleneceğini dile getirdi.

BAŞKONSOLOS KARAÇAY: 1600 TÜRK FİRMASI FAALİYETTE

IŞİD’in 2014 yılında Irak’ta etkili olması üzerine bölgeden ayrılan Türk şirketlerinin yetkilileri de dönmeye başladı. Erbil’de Türk şirketi tarafından kurulan mobilya mağazasının açılışında, DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, “2014 yılında DEAŞ tehdidinin ortaya çıkması ile birlikte IKBY genelinde ve Irak’ta firmaların güvenlik gerekçeleriyle faaliyetlerine ara verme gibi bir akım ortaya çıktı. Bundan Türk firmalarımız da etkilendi. Halihazırda 1600 firmamız burada faaliyet göstermekte” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN