Kuzey Teve

Suruç’a su da yok

Suruç’a su da yok
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
47 views
03 Ocak 2021 - 12:17
Spread the love

 Devlet Su İşleri (DSİ) 15. Bölge Müdürlüğü, yaptığı yazılı açıklamayla Suruç Ovası’nı sulayan pompaların, yarından itibaren durdurulacağını duyurdu.

‘BÜYÜK FEDAKARLIKLARLA SU GETİRİLDİ’
DSİ’den yapılan açıklamada, ovada yaşayan çifçilere su sağlanması için Fırat Havzası’ndan büyük emek harcanarak dev kanallar ve tüneller aracılığıyla Suruç Ovası’nın suyla buluşturulduğu hatırlatıldı.

PROJE MALİYETİ HATIRLATILD
Toplam 2 milyarı aşkın proje maliyetiyle suyun ovaya verildiğine işaret edilen açıklamada, çifçinin suyu israf ettiği öne sürüldü. Hizmet bedelinin de ödenmediği hatırlatmasının yapılmadığı açıklamada,  “Suruç Pompaj Sulaması’na ait pompalar 2 Ekim 2017 saat 06.59’dan itibaren durdurularak Suruç Ovası’na gerekli şartlar sağlanmadan su verilmeyecektir” denildi.  

PARA YOKSA SU DA YOK
DSİ’nin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Çiftçilerimizin 2015 ve 2016 yılı borçlarını 1 ay içerisinde, 2017 yılı borcunu da yıl sonuna kadar ödemeleri gerekmektedir. Vahşi yöntemle yapılan sulamayla ova fazla suyla dolduğu için çiftçimiz, kendisine emanet edilen su alma ağzından sonra tarlasında yağmurlama ve damla sulama sistemini yapmazsa, artık hiçbir şekilde su alamayacaktır.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -