Kuzey Teve

“Suriye, Kürtlerle federasyonu görüşüyor”

“Suriye, Kürtlerle federasyonu görüşüyor”
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
49 views
03 Ocak 2021 - 12:12
Spread the love

Suriye ordusunun Halep’te kontrolü yeniden sağlamasının ardından Suriye yönetiminin, Rusya’nın garantörlüğünde Kürt gruplarla federasyonu tartıştığı öne sürüldü.

Görüşmelerde yer alan Kürt siyasetçi Dr. Ferid Sedun, “Rusya geçen günlerde Kamışlo kentine gelerek bizle görüşmeler yaptı. Görüşmelerin devamı konusunda ve daha sağlıklı olması için bizi Suriye yönetimi ile görüştürmek istediler. Rusya ayrıca bizi Lazkiye’deki Hmeymim askeri üssüne de davet etti” ifadelerini kullandı.

Hikmet Durgun’un Sputnik’teki haberine göre, Rusya, Demokratik Birlik Partisi (PYD) dışındaki Kürt partilerle ve Kürt siyasetçilerle de yoğun bir görüşme trafiği yapıyor. 2 hafta önce Lazkiye’deki Hmeymim askeri üssüne aralarında PYD ve Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi’nin de (ENKS) olduğu 24 Kürt partisini çağıran Rusya, bu kez önde gelen Kürt temsilcilerle görüşmeler yapıyor.

Rusya bu temsilcilerin Suriye yönetimiyle de görüşmesini sağlıyor.

Görüşmelerde yer alan Kürt siyasetçi Dr. Ferid Sedun, Suriye yönetimiyle federasyonu görüşmek için cuma günü Kamışlo’dan Şam’a geldiğini söyledi.

‘AMACIMIZ FEDERASYONA YOL AÇMAK’

Sedun, görüşme trafiğine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Rusya geçen günlerde Kamışlo kentine gelerek bizle görüşmeler yaptı. Görüşmelerin devamı konusunda ve daha sağlıklı olması için bizi Suriye yönetimi ile görüştürmek istediler. Rusya ayrıca bizi Lazkiye’deki Hmeymim askeri üssüne de davet etti.

Biz de onların teklifini kabul ettik. Ben ve 2 bağımsız Kürt siyasetçi arkadaşım bugün Şam’a geldik. Üçümüz de Kürt siyasetçi ve aydınları olarak geldik. Bizim amacımız federasyonu imzalamak değil.

Amacımız federasyon konusuyla ilgili bir yol açmaktır. PYD ve ENKS bu toplantılara geldiğinde önleri açılmış olsun. Bugün Hmeymim askeri üssündeki Rusların yanına gidip görüşmeler yapacağız. Ruslarla görüştükten sonra Şam’a tekrar gelip Suriye yönetimi ile görüşeceğiz.

Ruslarla ve Suriye yönetimi ile bu 2 gün içerisinde görüşmeler yapacağız. Görüşmelerde Suriye’de Kürtlere bir federasyonun verilmesini talep edeceğiz. Ortak bir karar almak istiyoruz” dedi.

‘RUSYA, ‘ŞİMİDİLİK OTONOM DA İYİDİR’ DİYOR’

Görüşmelerde Rusya’nın garantör olduğunu ve Moskova’nın bu görüşmelere çok önem verdiğini vurgulayan Sedun, şöyle devam etti:

“Rusya garantör olduğu için bu görüşmelere geldik. Rusya, Suriye hükümeti üzerinde baskı yapıyor. Suriye hükümeti diyor ki ‘Ben toplumun, halkların ve aydınların haklarını vermem’ ama Rusya bize ‘Siz ne istiyorsanız onu söyleyin biz Suriye hükümetine iletiriz. Onlarla konuşuruz. Suriye hükümeti size otonom verirse kabul edin. Şimdiki imkanlarda otonom iyidir’ diyor.”

Suriye’deki Kürtlerin sorunlarının çözülmesi halinde Suriye hükümetinin üzerindeki ağırlığın hafiflemiş olacağını anlatan Sedun, “Bundan dolayı Rusya, Kürt sorununun çözülmesini istiyor” yorumunda bulundu

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -