Kuzey Teve

Suriye hükümeti ile muhalifler yüz yüze görüşecek mi?

Suriye hükümeti ile muhalifler yüz yüze görüşecek mi?
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
156 views
02 Ocak 2021 - 18:33
Spread the love

 Suriye hükümeti ve muhalefetinin temsilcilerinin Montrö’deki görüşmelerin ardından bugün Cenevre’de resmi pazarlıklara geçmesi bekleniyor. İsviçre’de arabuluculuk yapan Birleşmiş Milletler yetkilileri Suriye hükümetinden yetkililer ile isyancı grupların temsilcilerini yüz yüze görüşme masasına oturmaya iknaya çalışıyor fakat bu çabaların sonuç verip vermeyeceği henüz belirsiz.

Birleşmiş Milletler’in Suriye elçisi Lahdar İbrahimi dün Suriye’nin hükümet ve muhalefet heyetleriyle ayrı ayrı görüşmeler yaptı. Suriye özel elçisi Lahdar İbrahimi’nin ilk etapta büyük siyasi konulara girmeyip, yerel ateşkes anlaşmaları ve yardım konvoylarına izin gibi daha küçük ve somut adımlar atmaktan yana olduğu biliniyor.

Suriye’de üç yıl önce başlayan çatışmalarda 100 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği, 10 milyona yakın kişinin de evini terketmek zorunda kaldığı ifade ediliyor.

‘SURİYE’DE YAŞANAN İKTİDAR KAVGASI’

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkoviç BBC’ye verdiği mülakatta şu an Devlet Başkanı Beşar Esad’dan başka hiçkimsenin Suriye’yi yönetebilecek konumda olmadığını söyledi. Arkady Dvorkoviç, Suriye’deki krizin bir demokrasi mücadelesi değil, iktidar kavgası olduğunu ifade etti. Rus Başbakan Yardımcısı, Libya ve Mısır’da hükümet liderlerinin devrilmesinin felaketle sonuçlandığını ve Moskova yönetiminin istikrardan yana olduğunu belirtti. 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN