Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ŞOK İDDİA RİZE AFAD CESET ARAMA BAHANESİYLE KÖYLÜNÜN ARAZİSİNDEN ÇAKIL MI SATIYOR ?

ŞOK İDDİA RİZE AFAD CESET ARAMA BAHANESİYLE KÖYLÜNÜN ARAZİSİNDEN ÇAKIL MI SATIYOR ?
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
254 views
08 Ağustos 2021 - 17:21
Spread the love

Rize’de geçtiğimiz ay meydana gelen sel ve heyelanda kaybolan 2 vatandaşın AFAD tarafından arama çalışmaları esnasında yaşanan bir olay akıllara durgunluk verecek cinsten.

“AFAD ÇALIŞANLARI DEREDE CESET ARARKEN ARAZİMDEKİ ÇAKILI SATIYOR”

Gençağa Karafazlı -özel Haber -Rize
Rize’de geçen ay yaşanan sel ve heyelan felaketi sonrası tapulu arazisinin sele gittiğini alanda biriken çakıl malzemesinin ise AFAD tarafından özel firmalara satıldığını öne süren bir vatandaş yaşananlara isyan etti.

14 Temmuz Çarşamba günü başlayarak Rize’yi etkisi altına alan şiddetli sağanak yağmur Rize merkeze bağlı Muradiye Beldesi ve Güneysu ilçesinde sel ve heyelanlara neden olmuş 6 kişi yaşamını yitirmiş Hasan Arıcı, Batuhan Delihasan adlı vatandaşlar sel sularına kapılarak kaybolmuştu.

“AFAD DERE İÇİNDEN ÇAKIL ÇIKARTMAK İÇİN DSİ DEN YARDIM İSTEDİ”

AFAD tarafından Salarha ve Güneysu derelerinde Hasan Arıcı ve Batuhan Delihasan’ı arama çalışmaları 27 günden beri devam ederken Salarha deresi üzerinde yıkılan tarihi köprü ayağında biriken çakıl malzemelerinin alınması için AFAD yetkilileri DSİ’den yardım talep etti.
DSİ iş makinelerinin çalışma yaptığı esnada özel firmalara ait araçların çakıl malzemesi aldığını gören ve çalışma yapılan alanın kendilerine ait olduğunu iddia eden Çorapçılar mahallesi sakinlerinden Osman Boyama DSİ iş makinelerinin çıkarttığı çakıl malzemelerinin Ş.. adlı özel bir firmaya satıldığını öne sürerek tepki gösterdi.

“AFAD YETKİLİLERİ TAPULU ARAZİMİZDE ÇAKILI ALIP ÖZEL FİRMALARA SATMAYA KALKTI”

Kendi arazisinin sel nedeniyle yok olduğunu DSİ araçlarının çalıştığı yerin kendisinin tapulu yeri olduğunu öne süren Osman Boyama;
“Yaşanan sel ve heyelan sonrası yaklaşık 10 vatandaşın arazisi sel suları nedeniyle yok oldu. Bu durum Devletin hasar tespit çalışmalarında da mevcuttur.

Tapulu arazilerimizden DSİ iş makineleri özel Ş… firmasına ait aralara çakıl malzemesi yüklediğini görünce olaya müdahale ettik. AFAD yetkilisi bize ‘valiliğin bilgisi dahilinde malzeme veriyoruz’ deyince alanın valiliğe değil özel mülkümüz olduğunu belirttik. Kısa süreli tartışma yaşadık. Ardından durumu polise bildirdik polis olay yerine geldi. Daha sonra araçlara yüklenen çakılları gerisi geri döktürdük ve alandan çıkmalarını sağladık.”

 

“CESET ARAMA BAHAANESİYLE ÇAKİL TİCARETİ YAPIYORLAR POLİSE ŞİKAYET ETTİM”

Ceset aradıklarını iddia eden AFAD görevlilerinin çakıl ticareti yaptığını bunun ise suç olduğunu belirten Osman Boyama “bu nasıl bir anlayış. Sel ve heyelanda perişan olduk arazilerimiz gitti, değirmenlerimiz gitti ve daha önce bu dereden çakıl malzemesi alan özel idare yetkilileri köprülerin ayaklarından kum çakıl almak suretiyle boşalttı ve 2 köprü de bu nedenle selde gitti.
Şimdi ceset arıyoruz diyen görevliler tapulu arazilerimizden gelip malzeme çıkartarak satmaya kalkıyorlar. AFAD adı altında deredeki çakıl malzemeleri özel firmalara ucuza peşkeş çekiliyor olacak iş değil. Bu açıkça suçtur. Polise gidip şikayetçi oldum.”

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -