Kuzey Teve

Sırrı Sakık: Ahmet Türk’ün tutuklanması bir ezberin tekrarıdır

Sırrı Sakık: Ahmet Türk’ün tutuklanması bir ezberin tekrarıdır
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
40 views
03 Ocak 2021 - 12:12
Spread the love

Sakık, Kürt sorunun barışçıl ve demokratik bir şekilde çözümü için bir projenin ortaya konulması gerektiğini söyledi

1994’te Demokrasi Partisi (DEP) milletvekilleri Ahmet Türk, Leyla Zana, Hatip Dicle, Mahmut Alınak, Selim Sadak, Orhan Doğan ve Zübeyir Aydar ile meclisten çıkarılarak tutuklanan Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Sırrı Sakık, HDP ve DBP’ye yapılan operasyonları, Ahmet Türk’ün gözaltına alınması ve Kürt siyasetine ilişkin açıklamalarda bulundu.

90’lı yıllarda uygulanan politikanın çözüm olmayacağını ifade eden Sakık, “90’lı yıllarda bu süreç yaşanmıştı. Aynı politikaları devreye koymak çözüm olmasaydı bugün o günün tezleri tekrarlamazdı. 90’larda olup biten her şeyin, ezberin bir tekrarıdır” dedi.
 
Hükümeti, izlediği politikalardan vazgeçmeye davet eden Sakık, Kürt sorunun barışçıl ve demokratik bir şekilde çözümü için bir projenin ortaya konulması gerektiğini söyledi.
 
TUTUKLAMA ÇÖZÜM DEĞİL’
 

Sakık, “Tutuklamalarla bu sorunun çözülmeyeceğini hayat bize gösterdi. Bu yolun doğru yol olmadığını her gün söylüyoruz. Yeniden yaşananları hayata geçirmek bir zaman kaybıdır. Demokratik siyasetin büyümesi, hayat bulması ve kalıcı barışın sağlanması gerekiyor. Bu nedenle de demokratik siyasetin önündeki engeller bir an önce kaldırılmalıdır. Asıl yapılması gereken zaten budur.”
 
‘AHMET ABİ’NİN TEK ÇABASI BARIŞ OLDU’

 
Ahmet Türk’ün gözaltına alınmasına ilişkin de değerlendirme yapan Sakık, “Ahmet abi barışın hayat bulması için çaba sarf eden bir siyasetçidir. Barışçıl kimliğiyle bilinen bir isimdir. 80’lerden bu yana aynı yöntemlerle karşı karşıya kalmıştı. Birlikte hep barış ve demokrasi talep ettik. Bugün de Ahmet Abi’nin talebi bu noktadadır ama kendisi şu an gözaltında. Bundan dolayı büyük bir utanç içinde olmamız gerekiyor. Bu yol çıkmaz bir yoldur” diye konuştu.
 
‘SUSANLAR KONUŞMALI’
 
Kürt siyasetine yönelik operasyonları değerlendiren Sakık, “Geçmişten bugüne kadar Kürt sorunun çözümünde iktidarlar değişse bile temel politikalar değişmemiştir. Sadece 2013’te bu iklim değişmişti ve o dönem Kürt siyaseti olarak da barışın gelişmesi için çaba sarf ettik. Ama geldiğimiz nokta yine ezberin tekrarı oldu. Bugün de iktidarın bu konuda ciddi bir projesinin olmayışının göstergesidir. Siyaset dünyası risk alabilmelidir. Özellikle silahların susmasını istiyorsak, susanların konuşması gerekir. Bu kan deryasından kurtulmak istiyorsak, susarak değil konuşarak bunun üstesinden gelebiliriz” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -