Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

SIRA RİZE İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI YAZICI’DA “TAŞ OCAĞI ÇEVREYE ZARAR VEREBİLİR ANCAK BU KRİZDE TAŞ OCAĞI YAPMAK TAKTİRE ŞAYAN BİR OLAYDIR”

SIRA RİZE İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI YAZICI’DA “TAŞ OCAĞI ÇEVREYE ZARAR VEREBİLİR ANCAK BU KRİZDE TAŞ OCAĞI YAPMAK TAKTİRE ŞAYAN BİR OLAYDIR”
262 views
17 Mayıs 2021 - 20:40
Spread the love

Rize’de  bazı STK ve meslek örgütleri adeta sıraya girmiş  İkizdere’de yapılan taş ocağına destek açıklaması yapıp duruyor.

Daha önce Rize’de AKP ve MHP ye yakın bilinen 11 STK ve Meslek örgütünden sonra bu kez Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı’dan İkizdere’de yapılacak taş ocağına destek geldi. Yazıcı  taş ocağına destek açıklamasında bilimsel verilerden uzak değerlendirmeler yaparken bu ekonomik krizde böyle bir yatırımın ise taktire şayan olduğunu söylemeyi de ihmal etmedi.

YAZICI “BÖLÜCÜ KESİMLER BURADA DEVLETİNE BAĞLI İNSANLARI KIŞKIRTIYOR.

DEVLETİMİZ SUYUN AKACAĞI DOĞANIN REHABİLİTE EDİLECEĞİ GARANTİSİ VERDİ GÜVENMELİYİZ”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize’de bazı AKP ve MHP yanlısı 11 STK ve meslek örgütü geçen hafta AKP ye yakınlığıyla bilinen Cengiz inşaatın İyidere ilçesi Hazar mahallesinde deniz dolgusu üzerinde yapacağı lojistik merkezin inşasında kullanılmak üzere İkizdere ilçesi Gürdere ve Cevizlik köyleri Eskencedere vadisinde açılacak Taş ocağına destek açıklaması yapmıştı.

Bu açıklamaların ardından Rize muhtarlar derneğinden 18 muhtar adına destek açıklaması yapılmış dün ise AKP ve MHP’li  14 belediye başkanı Eskincedere vadisine giderek incelemelerde bulunmuş ardından yurttaşlarla görüşmüşlerdi. Belediye başkanlarının direnişteki yurttaşları direnişten vaz geçirme konusundaki vaat ve önerileri karşılık bulmamış vadiden ayrılmışlardı.

Bugün ise Siyasal iktidara yakın bir isim olarak bilinen Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı Eskincedere vadisine giderek burada bir açıklama yaptı.

Cengiz inşaatın Eskincedere vadisinde yapılacak olan taş ocağına destek veren Yazıcı, bazı yatırımların çevreye zarar vereceğini de itiraf ederek, Taş ocağına karşı direnen yurttaşları ise “bunlar devletine milletine bağlı insanlardır, bölücü kesimler burada devletine, milletine bağlı bu insanları, sanki burada bir katliam varmış gibi buradaki insanları organize etmeye başladılar” diyerek şunları söyledi.

“BU ZOR ŞARTLARDA YATIRIM TAKTİRE ŞAYANDIR”

Devletin çevrecidir, lojistik merkezi ile ilgili bilgi kirliliği olduğu ortadadır. Bu nedenle kendimizi İnşaat Mühendisleri Odası olarak açıklama yapmak zorunda hissettik.

Lojistik merkezi 7 yıldır çalışması devam eden, son 2 yıldır kesinleşip yatırıma alınan bir devlet yatırımıdır. Salgın dönemindeki zor ekonomik şartlarda bu yatırımın yapılmaya başlanmasının taktire şayandır.

“BAZI YATIRIMLAR ÇEVREYE ZARAR VEREBİLİR”

Bazı yatırımlar doğaya ve çevreye zarar verebilir. Bu etki ve zararlar devlet güvencesi ile düzeltilebilir. Öncellikle devlete güven duymayı, güven tesisini yeniden sağlamamız gerekiyor. Bu yörede denize uygun taş tipi için devlet yetkilileri araştırma yaptı, 7 uygun yer buldular. Fakat 16,5 milyon ton taş gerekli olduğu için tek uygun rezerv burada tespit edildi. Devlet en minimum tahribatı seçmiş durumdadır.

Taş alınacak alanın tamamen kamuya aittir. Bura da şahısların arazisi bulunmuyor. Bu bilgiyi Tapu ve Tarım İl müdürlüklerinden aldık. Bölgede 650 tane kayıtlı kovan var. Kovanın tamamı burada değil, dağınık bir şekildedir.

“BÖLÜCÜ KESİMLER BURADA DEVLETİNE BAĞLI İNSANLARI KIŞKIRTIYOR”

Buradaki vatandaşın tepkilerini anlayışla karşılıyorum. Buradan devletin ekonomisine ve bütçesine katkı sağlıyorlar. Burada yaşanmışlıkları, ata toprakları var. Başta ben olmak üzere düşünmemiz gerek. 7 yıldır halkı devletin bu yatırımlarına hazırlayamadık. Hazırlayamadığımız için bazı kesimler, hatta bölücü kesimler burada devletine, milletine bağlı insanları, sanki burada bir katliam varmış gibi buradaki insanları organize etmeye başladılar. Yakın tarihte ülkemizde bir sürü orman yangını varken bu arkadaşlar o zaman doğaya, ağaca sahip çıkmazken sadece ‘Devlete karşı olsun ve bu yatırım buraya gelmesin.’ diye burada olmaları manidardır.

“DEVLETE GÜZENİ TESİSİ ETMELİYİZ”

Benim Fadime teyzem bölücülükten anlamaz. Ayşe babaannem veya kız kardeşim, buradaki komşularım devletine sahiptir. Onlar sadece buradaki geleceklerinin garantiye alınmasını istiyor. Devlet taahhütlerde bulunmuştur. Suyunun akacağı, doğanın rehabilite edileceğinin garantisini vermiştir. Devlete güveni tesis etmeliyiz.” Dedi

Yazıcı’nın yaptığı açıklamalara başkanı olduğu odanın birçok üyesinin katılmadığı ancak üyelerinde bu açıklamaya karşı bir açıklama yapmadığı görüldü.

İkizdere Eskencidere vadisinde yapılan taş ocağına karşı olduğu bilinen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası bu Yazıcı’nin açıklamalarıyla ilgili nasıl bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -