Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Shakira: Çocuklar savaşın bedelini ödememeli

Shakira: Çocuklar savaşın bedelini ödememeli
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
181 views
02 Ocak 2021 - 19:19
Spread the love

 Ege Denizi’nde hayatını kaybeden ve cesedi kıyıya vuran Suriyeli Aylan Kurdi’yi hatırlatan Shakira Mebarak, “Sahile vuran o çocuğun fotoğrafını unutmamalıyız, unutturmamalıyız. Bu büyük bir trajedi ve bu insanların mülteci sorununa insani yönden görmesini sağlamalı. Çocuklar savaşların bedelini ödememeli” dedi.

UNİCEF’in iyi niyet büyükelçisi olan Shakira, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde katıldığı basın toplantısında çocuk eğitimi ve eğitime ayrılan kaynak konusunda konuştu.

Suriyeli mültecilere karşı tüm insanlığın sorumlu olduğunu belirten Shakira, krizin çözümü için sadece liderlerin değil, her insanın ve sivil toplumun üstlenebileceği sorumluluklar olduğunu vurguladı. Mülteci krizinde ırkçılık gibi çağ dışı sorunların yanı sıra ülkelerin ekonomik gerekçeleri olduğunu belirten Shakira, “Irkçılık önemli bir sorun. Her ülkenin kendi ekonomik sorunları ve çekinceleri var. Ancak insani gereksinim ve insan hakları, sınırlar, sayılar, ırkçılık, bayraklar ve bencilliğin üzerine görülmesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, Bodrum sahiline cansız bedeni vuran Aylan Kurdi ve Suriye krizini sorması üzerine ünlü şarkıcı, “Sahile vuran o çocuğun fotoğrafını unutmamalıyız, unutturmamalıyız. Bu büyük bir trajedi ve bu insanların mülteci sorununa insani yönden görmesini sağlamalı. Çocuklar savaşların bedelini ödememeli” şeklinde konuştu.

Shakira, dünyanın mülteci sorununun çözümünün önünde bir engelin olmadığını, yalnızca herkesin sorumluluk alması gerektiğini söyledi. İki çocuğu olduğunu belirten Shakira, gece onları yataklarına götürdüğünde Beatles grubunun efsanevi üyesi John Lennon’un ‘imagine’ (hayal et) şarkısını söylediğini dile getirdi. Kurdi kardeşleri her düşündüğünde de John Lennon’ın ‘Bütün insanların tüm dünyayı paylaştığını hayal et’ (Imagine all the people sharing all the world) dizelerinin aklına geldiğini belirten Shakira, “Niye bütün dünyayı paylaşamıyoruz? Bizi ne alıkoyuyor?” diye sordu.

Shakira, basın toplantısında bulunanların ısrarı üzerine Lennon’un dile getirdiği şarkısından da bir dizeyi Suriyeli çocuklar için okudu.

UNİCEF için iyi niyet elçisi olmasının çocukların eğitimine katkı sağlamak olarak dile getiren Shakira, eğitim işinin yalnızca devletin değil, özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte başarabilecekleri konu olduğunu dile getirdi. “Eğitimden daha iyi (adil) fırsat eşitliğini bizlere ne sunabilir? Dünyada her çocuğun eğtim olanağı sağlanmalı” şeklinde konuştu.

Çocukların eğitimi için aksiyoner olmak gerektiğine işaret eden Shakira, “Bugün dünyanın en büyük sorunu ayrımcılık ve bencillik… Bu sorunların çözümü için köşe taşı olduğunu düşündüğüm şey eğitimdir.” ifadelerini kullandı. (CİHAN

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -