Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Sert müdahale ve çıplak arama yapan polise 8 ay hapis cezası

Sert müdahale ve çıplak arama yapan polise 8 ay hapis cezası
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
158 views
02 Ocak 2021 - 19:25
Spread the love

Sert müdahale ve çıplak arama yapan polise 8 ay hapis cezası

 Antalya’da Amerikan askerlerini protesto eden Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyelerinin ellerindeki Türk bayrağı ve Atatürk posterlerini zorla almaya çalışan polisler hakkında mahkeme şikayette bulundu. TGB’li gençlere sert müdahalede bulunan ve gözaltında çıplak arama yapan polise de 8 ay hapis cezası verildi.
Antalya’da 17 Temuz 2012’de  Amerikan askerlerini protesto eden Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyelerine sert saldırıda bulunan ve gözaltında çıplak arama yapan polisler hakkında açılan davanın 3. duruşması Antalya 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nce görüldü. Polislerin sanık, TGB’lilerin şikayetçi olduğu davada Hakim İlker Çil, TGB’lilerin elindeki Türk bayraklarını ve Atatürk posterlerini zorla alan polisler hakkında “Türk Bayrağını aşağılama ve görevi kötüye kullanmak” suçlarından şikayette bulundu.
Davada şikayetçi olarak bulunan eski TGB yöneticisi Gözde Topraklar, 17 Temmuz günü yaşadıklarını ve mahkemenin polisler hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili Aydınlık’a konuştu. Topraklar “Amerikan askerinin başına çuval geçirecekken 4 erkek ve 2 kadın olmak üzere 6 TGB’li gözaltına alındık. Bizi Yenikapı Emniyet Müdürlüğü’ne, erkekleri ise Muratpaşa Emniyet Müdürlüğü’ne götürdüler. Kaba bir şekilde üst araması yapılması gerekirken çıplak arama yapıldı ve çok kötü davranıldı. Üst araması yapan polisten şikayetçi olduk” dedi.
Polise 8 ay hapis
Davanın karar duruşmasında 8 ay hapis cezası verilen kadın polisin cezanın indirilmesini öngören TCK 62. maddeden de yararlanmasına yer olmadığına hükmedildi. Kararda “Sanığın pişmanlığa ilişkin beyanının olmaması, eyleminin insan haklarını ihlal etmesi, cezaların caydırıcı olması gerekmesi, sanığın tavırları gözönüne alınarak ileride bir daha suç işlemeyeceğine ilişkin  olumlu kanı oluşmadığından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığı” ifadelerine yer verildi.
ABD askerlerini protestoya gözaltı
TGB’lilerin 17 Temmuz 2012’de Antalya’da gerçekleştirdiği eylem şu şekilde gelişti: ABD uçak gemisi Abraham Lincoln, Antalya Konyaaltı açıklarında 16 Temmuz’da demirledi. Antalya sokaklarında dolaşmaya başlayan Amerikan askerlerini gören TGB’liler “Siz katilsiniz, ülkemizde ABD askeri istemiyoruz” diyerek başlarına çuval geçirmek  istedi. Tam bu sırada TGB’liler sivil polisler ve çevik kuvvet ekipleri tarafından çok sert bir müdahale ile gözaltına alındı. Gözaltına alınan Can Aslan, Murathan Demirkıran, Toygar Ateş, Seda Gökalp, Kadir Arıkan, Gözde Topraklar ve Soner Keskin’e yurttaşlar da alkışlarla destek oldu. Ellerine kelepçe takılarak göz altına alınan TGB’liler polis aracına bindirilirken “Kahrolsun ABD emperyalizmi” ve “Yankee go home” sloganı attı.

İLGİLİ HABERLER

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -