Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Selvi: Devlet kayyım atıyor da ne oluyor, halk yine HDP’yi seçiyor

Selvi: Devlet kayyım atıyor da ne oluyor, halk yine HDP’yi seçiyor
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
161 views
03 Ocak 2021 - 14:50
Spread the love

 Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasının yankıları sürüyor. Hükümetin halk iradesine darbe olarak aldığı karar, hem toplumsal muhalefet hem de iktidar çevrelerinde birinci gündem maddesi.

Ülke gündemine oturan görevden almaları bugünkü köşesine taşıyan Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdülkadir Selvi, kayyım kararını sorguladı. Kayyım kararının önceden alındığını, İstanbul seçimleri nedeniyle kararın uygulanmasının geciktiği bilgisine ulaştığını paylaşan Selvi, “Kayyım kararı üzerine görüştüğüm bir yetkili, ‘İstanbul seçimlerinin yenilenmesi nedeniyle karar gecikti’ dedi. Belli ki İçişleri Bakanlığı’nda hazırlık daha önceden yapılmış” dedi.

KAYYIM KARARINI VE ZAMANLAMAYI SORGULADI: DEVLET PUSUYA MI YATTI?

“Madem belediye başkanlığından alınacak kadar terör suçlularıydı, bunların seçimlere girmesine niye izin verildi?” diyen Selvi, şu soruyu sordu: “Madem bunların görevden alınacak kadar suçları olduğu biliniyordu, o nedenle ses çıkarılmadı, bugünler için hazırlık mı yapıldı? Bir anlamda devlet pusuya mı yattı?”

“Halk HDP’yi seçiyor, iktidar yerine kayyım atıyor” diyen Selvi’nin yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

‘DEVLET KAYYIM ATIYOR DA NE OLUYOR, HALK YİNE HDP’Yİ SEÇİYOR’

“Kayyım işi bir tahterevalliye dönüştü. Halk HDP’yi seçiyor, iktidar onları alıyor, yerine kayyım atıyor. Tekrar seçme gidiliyor, halk yeniden HDY’yi seçiyor, iktidar tekrar kayyım atıyor. Bu kısırdöngü devam edip gidiyor. Aslında bu demokrasimizin içine düşürüldüğü çıkmazı gösteriyor. 

Diyarbakır’da 62.9’la, Van’da 53.8’le, Mardin’de 56.2’yle HDP kazandı. Devlet kayyım atıyor da ne oluyor? Halk yine HDP’yi seçiyor.”

‘SEÇİMLE GELEN KAYYIMLA, KAYYIMLA GELEN SEÇİMLE GİDİYOR’

Demokrasinin kayyımdan kurtarılmadan sorunun aşılmayacağını ifade eden Selvi, şu ifadeleri kullandı:

“Seçimle gelenler kayyımla, kayyımla gelenler seçimle gidiyor. Bu durum demokrasi standardımızı düşüyor. Kayyım atayacaktınız, o zaman seçime ne gerek vardı anlayışını doğuruyor. Demokrasimizi kayyımdan, HDP’yi de terörden kurtarmadan biz bu işin içinden çıkamayacağız.”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız…

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -