Kuzey Teve

Seks olmasada olur

Seks olmasada olur
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
161 views
02 Ocak 2021 - 19:18
Spread the love

 Psikoterapist Abby Rodman‘ın yürüttüğü yeni bir ankette, seks yapmamanın evliliği yıkan bir sebep olup olmadığı araştırıldı.

Heteroseksüel ve evli 500 kişi arasında yapılan araştırma, evliliğin merkezinde seks veya romantizm olduğuna dair oluşmuş genel kanının tam tersi sonuçlar ortaya koyuyor.

Buna göre, konu uzun süreli bir ilişkiye, mutlu bir evliliğe geldiğinde insanlar “Önce arkadaşlık!” demeyi tercih ediyor.

Nolm.us sitesinin aktardığı habere göre Rodman’ın bulguları şöyle: Ankete cevap verenlerin çoğu sekse önem veriyor ve daha çok seks yapmak istediklerini dile getiriyorlar. Buna rağmen “evlilikteki en önemli unsur” sorusuna “dostluk, arkadaşlık, samimiyet ve aşk” gibi sözcüklerle cevap veriyorlar. Katılanların yüzde 50’si eşiyle “seks yapamadığı için ilişkisini bitirmek” gibi bir karar almayacağını söylüyor. Rodman seks hayatında mutlu olmayan pek çok kişinin evliliklerinden mutlu olduğunu belirtiyor.

Rodman’ın bulgularından biri de şu: Çiftlerin %76′sı evliliklerinin erken döneminde aktif bir seks hayatına sahipken, sonraları, çocuk sahibi olmak, sağlık sorunları veya sadece aradan geçen zaman sebebiyle daha az seks yapmaya başlıyorlar. New York Times yazarı Seth Stevens-Davidowitz‘in araştırması da bu durumu destekler gibi: Google‘da her ay ortalama 21.090 tane “sexless marriage” (sekssiz evlilik) araması yapılıyor.

Araştırmaya göre, gerçek bir arkadaş olarak görülen kişiyle evlenmek hayattan yüksek bir tatmin duymamızı sağlıyor. Çünkü gerçek arkadaşlarla insan hayattaki zorluklarının üstesinden daha kolay gelebiliyor. Rodman “sekssiz bir evlilik sonsuza kadar öyle kalmak zorunda da değil” (“Sekssiz evlilik kader değil!”) diyor. Dolayısıyla eşle dost olmak bunun da üstesinden gelmeyi kolaylaştırıyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -