Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Sedat Peker için BAE ile Barzani aracılık etmiş

Sedat Peker için BAE ile Barzani aracılık etmiş
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
262 views
01 Eylül 2021 - 16:37
Spread the love

Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarına ve SİHA’larla düzenlenen suikastlere destek veren Neçirvan Barzani’nin BAE Veliaht Prensi şeyh Muhammed bin Zayed ile Erdoğan’ın görüşmesine aracılık ettiği kaydedildi

AKP-MHP yönetimi, BAE arasında yaşanan krizi bitirip yeni sayfa açmaya çalışıyor. Al-Monitor yazarı Amberin Zaman, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed al-Nayhan (MbZ) arasında gerçekleşen ve aradaki buzları eritme gayretli telefon görüşmesinin Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin çabalarıyla gerçekleştiğini yazdı.

Zaman’ın makalesinin görüşmenin perde arkasına ilişkin kısmı şöyle:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) fiili hükümdarı Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed al-Nayhan’ın telefonda konuşması, bölgesel rakipler arasında Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin kişisel müdahalesiyle hızlanan bir yumuşamanın en açık işareti oldu.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı tarafından Salı günü yapılan açıklamada, görüşmeye ilişkin olarak “Müzakerelerde ülkeler arasındaki ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.”

Barzani’nin Abu Dabi ziyareti
Değerlendirmeye göre Neçirvan Barzani, 12 Haziran 2021’de veliaht prensin daveti üzerine Abu Dabi’ye gitmişti. Barzani, Şeyh Muhammed bin Zayed ile yaptığı görüşme sonrası Twitter’da “İkili bağları ve işbirliğini daha da güçlendirmeyi, bölgesel barışı ve karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer konuları görüştük” demişti.Görüşülen konulardan biri de Türkiye idi. Bir gün sonra, BAE’de olduğu kaydedilen firari mafya liderlerinden Sedat Peker, yerel polis tarafından “sohbet etmek” adı altında bir yere götürüldü. O zamana kadar Peker, YouTube’da bir dizi her şeyi anlatan videolar yayınlayarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve cumhurbaşkanına yakın bazı kişiler hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Yolsuzluklar, uyuşturucu ticareti, gazeteci cinayetleri vb dosyaları açmıştı.

Barzani’nin BAE’ye ziyaretinin ardından Sedat Peker’in videoları durdu. Yine de Peker sansasyonel iddialarını Twitter üzerinden yapmaya devam ederek kitlesini ve etkisini sınırladı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN