Kuzey Teve

Savaşçı Bahçeli kabadayı oldu

Savaşçı Bahçeli kabadayı oldu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
122 views
26 Kasım 2015 - 18:14
Spread the love

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,“Türkiye soydaşlarını, sınırlarını ve devlet olmaktan kaynaklanan dokunulmaz haklarını sonuna kadar müdafaa etmelidir. Bu konuda MHP her türlü eleştiri hakkı saklı kalmak kaydıyla, AK Parti hükümetini desteksiz bırakmayacaktır” dedi.

Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Rus savaş uçağının düşürülmesini değerlendirdi. “Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden, egemenlik haklarını çiğneyen, havadan ve karadan tahrike yeltenen her türlü teşebbüs ve niyete müdahale hakkı olduğu açıktır. Bu hususu bölgesel ve küresel aktörlerin anlayışla karşılaması, hatta saygı duyması ön şarttır” diyen Bahçeli, şunları kaydetti:

“PUTİN’İN SÖZLERİ FOS BİR SIZLANMA”

“Rusya Federasyonu’nun 3 Ekim’den bu tarafa Suriye rejimini arkalayarak Türk Hava Sahası’na uluslararası hukuka aykırı şekilde tecavüz ettiği bilinen bir gerçektir. Ayrıca Bayırbucak Türkmenleri’ni havadan bombalayarak soydaşlarımıza düşmanca davrandığı, Türkmen Dağı’na ölüm yağdırdığı ve dolayısıyla Türkiye’nin sabır ve tahammülünü zorladığı da ortadadır. Rusya Federasyonu’nun sınırlarımızın hemen bitişiğinde teröristlere operasyon bahanesiyle Türkmen katliamına ortak olması kabul edilemeyecek bir ilkelliktir. Türk milletinin bu vahşiliği normal görmesi, olan biten saldırılara sessiz kalması elbette düşünülemeyecektir. Türkmen Dağı’nda yaşanan kayıp ve dramların, Rusya Federasyonu’nun düşürülen uçağından daha değersiz, daha önemsiz olduğunu ima yollu iddia etmek ne insani ne de medeni bir tavır olacaktır. Rusya Devlet Başkanı Putin’in, ‘Su-24’ün düşürülmesi hain ve açıklanamaz bir arkadan bıçaklamadır’ sözleri inandırıcılığı olmayan, işlenmiş suç ve cinayetleri örtbas etmeye tevessül eden fos bir sızlanmadır.”

“MESELE PARTİLER ÜSTÜ BİR KONU OLUP MİLLİ BEKAYLA İLGİLİDİR”

Rusya Federasyonu’nun düşürülen uçağın arkasından, Türkiye’ye arka arkaya tehdit tonu yüksek mesajlar vermek yerine, hangi hak ve ahlaki motivasyonla Türkmenlere saldırdığını açıklaması gerektiğini belirten Bahçeli, “Türkmen Dağı Sibirya’da değildir. Bayırbucak Türkmenleri Rusya Federasyonu’nun sınırları içinde de değildir” dedi.

Komşuluk hukukunun, siyasi ve ekonomik ilişkilerin sağlıklı ve dengeli sürebilmesi için Rusya Federasyonu’nun daha sorumlu ve soğukkanlı hareket etmesinin elzem olduğunu kaydeden Bahçeli, şöyle devam etti:

“Türkiye soydaşlarını, sınırlarını ve devlet olmaktan kaynaklanan dokunulmaz haklarını sonuna kadar müdafaa etmelidir. Bu konuda MHP her türlü eleştiri hakkı saklı kalmak kaydıyla, AK Parti hükümetini desteksiz bırakmayacaktır çünkü mesele partiler üstü bir konu olup milli bekayla ilgilidir. Bilinmesi gereken en yalın gerçek şudur, Türkiye-Rusya Federasyonu arasında büyüyen, farklı alan ve çevrelere yayılan husumet ve bunalım döngüsünün hiç kimseye faydası olmayacaktır. Türkiye’nin korkutulması, taviz vermeye zorlanması, pısması ve meşru çizgisinden koparılması beyhude bir çabadır.

Rusya Federasyonu’nun siyasi ve ekonomik kozlar aracılığıyla ülkemizin haklı duruşunu sorgulatarak yeni bir psikolojik savaş şartlarını oluşturma iradesi iki ülke arasındaki derin işbirliği kanallarını tıkayabilecektir.

“HÜKÜMET BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİNİ YALNIZ VE SAHİPSİZ BIRAKMAMALI”

Moskova yönetiminin sorgusuz sualsiz, üstelik sivil hedeflere yönelik saldırıları beşeriyetin hafızasında hala canlıdır. 1 Eylül 1983’de Newyork-Seul seferini yapan Kore Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağının 269 yolcusuyla ve hava ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürülmesi de unutulmuş değildir.

Bu itibarla Rusya’nın haksızlıklar ve saldırganlıklarla dolu karanlık sicili herkesin malumudur. Kırım’dan sonra, Suriye’deki Türkmenlere yönelik acımasız ve insanlığı hiçe sayan silahlı müdahaleler insanlık vicdanına sığmadığı gibi uluslararası hukuk ve düzene de tamamen muhalif bir uygulamadır.

Hükümet Bayırbucak Türkmenlerini yalnız ve sahipsiz bırakmamalıdır. Egemenliğimizi karartmaya ve gevşetmeye gayret eden her türlü açık veya örtülü emele karşı cesur ve atılgan bir siyasetle karşı durmalıdır. MHP Türkiye’nin ve Türk milletinin tarafında olduğundan üzerine düşen her sorumluluğu yerine getirmek için dikkat ve azami titizliği gösterecektir. Bundan herkesin müsterih olması samimi beklentimizdir.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -