Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Savaş kabinesinin şahin bakanı

Savaş kabinesinin şahin bakanı
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
209 views
28 Aralık 2013 - 13:44
Spread the love

2007 yılından bu yana Başbakan’ın Müsteşarı olan alan Efkan Ala, Batman ve Diyarbakır Valiliği döneminden de tartışılan bir isim.

2003’te Batman, 2004’te ise  Diyarbakır Valisi olan Ala, “ılımlı” açıklamalarıyla dikkat çekse de  Diyarbakır Valiliği döneminde Gaffar Okkan’ın izinden gitme iddiasıyla farklı bir vali portresi çizmeye çalıştı.

Ocak 2003’te Batman Valiliği’ne getirilen Efkan Ala, bazı askerî alanları turizme açmasıyla gündeme geldi.  İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) her ay yayımladığı hak ihlalleri raporunu alan Ala, bunlara tek tek cevap verdi.

“ÖRNEK VALİ”
Erdoğan’ın bir valiler toplantısında ‘örnek vali’ gösterdiği Efkan Ala, “Vatandaş ile terörist ve teröriste destek verenleri ayırmayı biliriz, bunun adı yeni yönetim tekniklerini devreye sokmaktır” diyordu.
YENİ TEKNİKLER?
Yine Ala’nın Valiliği döneminde, Diyarbakır’da ‘İslamcı ve Hizbullahçı’ derneklerin sayısının artması ise başka bir tartışma konusu oldu. Öte yandan çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği 2006 yılındaki Diyarbakır olaylarında Ala’nın ‘yeni yönetim teknikleri’ne özellikle Kürt basını dikkat çekti.
5’İ ÇOCUK 10 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ TEK BİR DAVA AÇILMADI
Fırat Haber Ajansı, Ala’nın sicilinden bazı kesitleri çıkardı: 28 Mart-3 Nisan tarihleri arasında kentte yaşanan olaylarda 5’i çocuk 10 kişi öldü. Polis ve askerler 199’u çocuk 543 kişiyi gözaltına aldı.  Diyarbakır Barosu gözaltına alınan çocukların tümümün sistematik bir şekilde işkenceden geçirildiğini tespit etti. Baro ve İHD ölüm, yaralama ve gözaltındaki işkenceyle ilgili dava açılmasını talep etse de, Efkan Ala’nın başında bulunduğu Diyarbakır Valiliği hiçbir güvenlik görevlisi hakkında herhangi bir dava açmadı.
GEZİ DİRENİŞİ; “DÜMDÜZ EDİN”
Yeni İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın ismi son olarak Gezi direnişinde geçti. Ala’nın Emniyet Müdürlerini arayarak “protestocuları dümdüz edin” dediği çadırları ateşe verin talimatını verdiği öne sürüldü.  
KILIÇDAROĞLU ALA İÇİN NE DEDİ?
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da dün akşam katıldığı bir televizyon programında Efkan Ala’yla ilgili olarak “Kendisine (Erdoğan) hiç itiraz etmeyecek, düşündüklerini hayata geçirecek bir kabine oluşturmaya çalışıyor. Efkan Ala bu bağlamda, bir dönem İçişleri Bakanlığını devre dışı bırakarak, doğrudan İstanbul’daki valiye ve emniyet müdürüne talimat verip, Gezi Olayları dolayısıyla aktif rol üstelenen bir kişi. AKP’nin kendi bir derin devleti var. O devletin unsurlarından birisi Efkan Ala’dır” diye konuştu. 
CEMİL MERİÇ, KEMAL TAHİR…
Radikal’de yer alan bir analizde ise Ala için şöyle denildi:  “Konuşmalarında Cemil Meriç’ten, Kemal Tahir’den alıntılar yapan Vali Ala, Karl Raimund Popper’in ‘Açık Toplum ve Düşmanları’ndan yola çıkarak açık, şeffaf bir toplum tanımı yapmaya çalıştı. Ala, Diyarbakır’da yaşananları Fuzuli’nin, ‘Söylesem faydası yok, sussam gönül razı değil’ cümlesiyle dile getirdi”
İHD: ALA DA DEVLETİN SÖZCÜSÜYDÜ
Efkan Ala’nın İçişleri Bakanlığı’na atanmasını değerlendiren İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, bölgeye gelen bütün valilerin birbirinden farkı olmadığına dikkat çekerek “Efkan Ala da, iktidarın öngördüğü politikaları uygulayan isimlerden biriydi” dedi.
Ala döneminde kentte çok yoğun hak ihlallerinin yaşandığını belirten Bilici, “Diyarbakır’da toplumsal olaylara yaklaşımı çok kötüydü. İhlallerle doluydu. Birçok toplumsal gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesinde sessizliğini korudu. Bölgede, şu vali ya da bu vali insan haklarına saygılıdır, diyemiyoruz. Bu açıdan Efkan Ala’nın Diyarbakır valisiyken diğer valilerden farkını görmedik” şeklinde konuştu. 
İHD Şube Başkanı Raci Bilici, Ala’nın “Teröristle halkı ayırmak gerekir” sözünü de değerlendirdi: “Bu sözün çok tehlikeli olduğunu gördük. Herşeyden önce, sorunun çözümüne dönük yaklaşımı olmadı. Bütün halk yığınlarını terörist olarak gördü. Onun döneminde çocuklar katledildi, ölümler gerçekleşti. Bu da bahsettiği yaklaşımının ürünüdür. Bölgede demokratik yol ve yöntemlerle taleplerini, haklarını dile getiren insanlar zaten devletin nazarında suçludur, teröristtir. Ala’nın bölgedeki yaklaşımı da bu oldu.”
“Bölgeye gelen valilerin insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve evrensel değerlere saygılı bir yaklaşım sergilemelerini beklerdik” diyen Bilici, “Ancak hiçbir zaman böyle olmadı” diye ekledi.

Bölgenin, valiler için de terfi etme yeri olduğuna dikkat çeken Bilici, “Burada gösterdikleri devlete bağlılıklarının sonunda terfiler aldılar. Ala da aynı süreçten geçti” ifadelerini kullandı. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -