Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Sağlıkçılara Meclis önünde saldırı

Sağlıkçılara Meclis önünde saldırı
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
167 views
20 Kasım 2014 - 18:45
Spread the love

 Sağlık emekçilerinin 2015 yılı bütçe taleplerini dile getirmek için Meclis önünde yaptığı eyleme polis saldırdı. 4 kişi yaralanırken, aralarında sendika genel başkanlarının da bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Astım hastası olduğu belirtilen SES Mersin Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt, polisin kullandığı biber gazı nedeniyle fenalaştı.

2015 yılı sağlık bütçesi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün görüşülmeye başlandı. Bütçe taleplerini dile getirmek için sabah saatlerinde Meclis Dikmen Kapısı önünde toplanan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyelerinin oturma eylemi yapmasına polis izin vermedi. Basın açıklaması dışında yapılacak eylemlerin “yasadışı olacağını” iddia eden polis, eylemi görüntülemek isteyen gazetecileri de engellemek istedi.

Sağlıkçılar eylemi sürdürünce polis biber gazıyla saldırdı. Sendika yöneticilerini tartaklayan polis, SES Genel Başkanı Gönül Erden ve SES Merkez Yürütme Kurulu üyeleri Şinasi Dursun, İbrahim Kara ve Fikret Çalağan ile sendika üyesi Hüsnü Yıldırım, Mehtap Karaoğlan, Adnan Vural ve Bulut Haskiroğlu’nu gözaltına aldı. Astım hastası olan Mersin Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt, biber gazı nedeniyle fenalaştı. Yaralanan 4 sağlıkçı hastaneye kaldırıldı.

Meclis önünde aynı gündemle basın toplantısı yapmayı planlayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) de, saldırı üzerine Necatibey Caddesi’nde bulunan SES Genel Merkezi önüne çağrı yaptı. KESK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticileri de saldırı haberi üzerine SES Genel Merkezi’ne geldiler. Burada bir araya gelen KESK ve TTB üyeleri Meclis’e yürümek istedi. Ancak polis Kumrulak Sokak’ta yine yürüyüşü durdurdu. Burada BTS Genel Başkanı Nazım Karabulut, Eğitim Sen MYK üyeleri Mesut Fırat ve Ebru Yiğit ile birlikte toplam 6 kişi daha polisler tarafından gözaltına alındı.

Saldırıya tepki gösteren sağlıkçılar, gözaltına alınanların serbest bırakılması için Çankaya Polis Karakolu önünde uzun süre bekledi.

Polis tarafından gözaltına alınan sağlık emekçileri ifadeleri alındıktan sonra akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

SAĞLIKÇILARIN TALEPLERİ

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda 2015 sağlık bütçesi görüşmeleri yapılırken sağlık emekçileri de yaptıkları açıklamayla taleplerini şöyle sıraladı:
– Sermayeye değil emekçiye bütçe ayrılsın
– Herkese nitelikli, ücretsiz sağlık hizmeti verilsin
– Taşeron çalışma yasaklansın
– Yüksek gelirlilerden servet vergisi alınsın
– 2014 enflasyon farkı ek zam olarak 2015 bütçesine yansıtılsın
– Ek ödemeler emekliliğe yansıtılsın

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -