Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Saakaşvili ve taraftarları polisle çatışıyor

Saakaşvili ve taraftarları polisle çatışıyor
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
180 views
18 Aralık 2017 - 7:52
Spread the love

Hürriyet Haber

Saakaşvili’nin, “Ukrayna cumhurbaşkanını görevden alma sürecinin başlaması” talebiyle düzenlediği yürüyüş ve mitinge binlerce kişi katıldı. Mitingde konuşma yapan Saakaşvili, Ukrayna’da yolsuzluklara bulaşan devlet adamı ve bürokratların görevden alınması talebini yineledi ve “Bu kişilerin kulubelerini başlarına yıkacağız”diye konuştu. Geçtiğimiz günlerde, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile müzakerelere başladığı iddiaları ile gündeme gelen Saakaşvili, mitinde bu iddialara da değinerek, kendisinin Ukrayna yönetimiyle müzakere edeceği tek konunun, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın istifası olacağını ifade etti

Mitingin ardından, Kiev’in Bağımsızlık Meydanı’nın yanıbaşındaki Uluslararası Kültür Merkezi binasının önüne gelen Saakaşvili, kendilerinin binayı karargah olarak kullanacaklarını söyledi. Buna karşılık polisin Saakaşvili taraftarlarının binaya girmesine izin vermemesi üzerine, göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Polis, göstericilere göz yaşartıcı gaz sıktı.

EKİM SARAYI’NI ELE GEÇİRDİLER İDDİASI

Rus Sputnik’in haberine göre ise Saakaşvili’nin yanlıları, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezinde bulunan Oktyabrskiy Sarayı’nı (Ekim Sarayı) ele geçirdi.

Göstericiler sarayın giriş kapısını kırarak, içeride bulunan ulusal muhafızları etkisiz hale getirdi ve binayı işgal etti. Güvenlik güçleri göstericileri yangın söndürme tüpleriyle durdurmaya çalıştığı, göstericilerin yangın söndürme tozundan nasibini alan birkaç güvenlik görevlisini binanın dışına çıkardığı, göstericilerin arasında da tozdan etkilenen kişilerin bulunduğu belirtildi. Saldırı sırasında ayrıca üç patlama sesinin duyulduğu ifade edildi

Öte yandan Saakaşvili, güvenlik güçlerinden Oktyabrskiy Sarayı’nda konser olduğu bilgisi geldiğini belirtti ve insanların zarar görmemesi için destekçilerini Ekim Sarayı’nı terk edip, Bağımsızlık Meydanı’na doğru yürümeye çağırdı. Göstericilerin birçoğu çağrıya uyup Saakaşvili ile birlikte meydana doğru yürürken, bir kısmıysa sarayda kaldı ve güvenlik güçleriyle çatışmaya devam etti.

 UKRAYNA VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKARILMIŞTI

Saakaşvili, Temmuz 2017’de ABD’de bulunduğu esnada Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun imzaladığı kararname ile vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Muhalefetin de desteğiyle Polonya üzerinden sınırdan Ukrayna’ya pasaport kontrolü olmadan giren Saakaşvili, taraftarları ile Ukrayna Parlamentosu önünde 17 Ekim’den bu yana devam eden protesto eylemleri başlatmıştı.

2013’TEN BU YANA ÜLKESİNE DÖNEMİYOR

Ayrıca Gürcistan Başsavcılığı, Ukrayna’dan hakkında tutuklama kararı bulunan Saakaşvili’nin gözaltına alınmasını ve iade edilmesini istemişti. Gürcistan vatandaşlığından 4 Aralık 2015’te çıkarılan Saakaşvili, 2013’ten bu yana ülkesine dönemiyor.

2008’DE BOMBA PANİĞİ YAŞAMIŞTI

2008’de Güney Osetya nedeniyle Rusya’ya kafa tutan, o dönem Gürcistan Devlet Başkanı olan Saakaşvili, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile Rus bombardımanında birçok sivil kayıp veren Gori kentine gitmişti. Gori hava sahasında şüpheli bir helikopterin tespit edilmesi üzerine kısa süreli bir panik yaşanmıştı. Çelik yelekli Saakaşvili ve Kouchner, derhal bölgeden uzaklaştırılarak sığınağa alınmıştı.

Saakaşvili daha sonra yaptığı basın toplantısında “Gürcistan topraklarının büyük bölümü işgal altında” demiş, ayrıca Rusya ile meydana gelen çatışmalarda “18 ila 19 Rus uçağını düşürdüklerini ve yüzlerce Rus askerinin öldürüldüğünü” iddia etmişti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN