Kuzey Teve

Rusya'dan Türkiye'yi çok kızdıracak PKK kararı

Rusya'dan Türkiye'yi çok kızdıracak PKK kararı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
33 views
03 Ocak 2021 - 12:12
Spread the love

 

Rusya’dan Türkiye’yi çok kızdıracak PKK kararı

Reuters’ın iddiasına göre, Rusya, PKK’nın Suriye kolu YPG ile anlaşarak Afrin’e üs kuracak ve YPG’lilere askeri eğitim verecek.

Uluslararası haber ajansı Reuters’ın iddiasına göre, Rusya, PKK’nın Suriye kolu YPG ile anlaşarak Afrin’e üs kuracak ve YPG’lilere askeri eğitim verecek.

Reuters haberinde, YPG sözcüsün Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin Halep kentinin batısındaki Suriye’nin Afrin şehrinde bir askeri üs kurmakta olduğunu söyledi.

Sözcü, yapılan anlaşmanın “teröre karşı işbirliği çerçevesinde”gerçekleştiğini söyledi. YPG Sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, anlaşma kapsamında Rus kuvvetleri YPG’lilere askeri eğitim de verecek.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA: ‘ÜS’ DEĞİL ‘ŞUBE’

Rusya Savunma Bakanlığı, YPG ile yapılan anlaşma çerçevesinde Afrin’de üs kurulacağına dair iddiaları yalanladı.

Bakanlık, YPG’lilerin eğitimi için Afrin’de askeri üs kurulacağına ilişkin bilgilerin doğruyu yansıtmadığını vurguladı.

Savunma Bakanlığı, Afrin yakınlarında Kürt birlikler ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) karşı karşıya geldiği bölgede, Rusya’nın Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi’nin bir şubesinin açılacağını bildirdi.

30 Aralık 2016 tarihli Türk-Rus anlaşmasına uygun olarak Rusya’nın Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi’nin 24 saat boyunca ateşkesi gözetlediği belirtilen açıklamada, “Ateşkes ihlallerinin önlenmesi için, Halep’te Afrin yakınlarında Kürt birlikler ile Özgür Suriye Ordusu’nun karşı karşıya geldiği bölgede Rusya’nın Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi’nin bir şubesi açılacak” denildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -