Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Rusyadan Kerkük açıklaması: Kürtlerin meşru haklarına saygı gösterilmeli

Rusyadan Kerkük açıklaması: Kürtlerin meşru haklarına saygı gösterilmeli
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
150 views
16 Ekim 2017 - 17:22
Spread the love

 Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Irak ordusunun Kerkük operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Peskov, Irak ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki tüm sorunların barışçı yollardan çözülmesi ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söyledi.

Basın mensuplarının Rusya‘nın Kerkük’teki durum için arabuluculuk yapıp yapmayacağı sorusunu yanıtlayan Peskov, “Moskova, Bağdat ile iyi ilişkileri destekliyor. Irak ile önemli bir ticaret hacmine sahibiz. Bunun yanı sıra Iraklı Kürtlerle de tarihsel olarak sıcak ve dostane ilişkilerimiz var. Rusya, hem Irak’la hem de IKBY ile olan ilişkilerini önemsiyor” dedi.

Rusya’nın Bağdat ve Kürtler arasındaki tüm sorunların Irak’ın toprak bütünlüğü esas alınarak diplomatik araçlarla ve barışçıl yollardan çözülmesinden yana olduğunu ifade eden Peskov, Kürtlerin meşru haklarına ve çıkarlarına saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

IKBY’de 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumu sonrası bazı noktaların hükümete iade edilmesini isteyen ve ve Kerkük’e operasyon başlatan Irak ordusunun, 2 petrol sahası, 1 askeri üs ve havalimanında kontrol sağladığı belirtilmişti.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Peşmerge’ye ordu bünyesinde hareket etme çağrısı yapmıştı.

(Kaynak: Sputnik)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN