Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Rusya’daki saldırgan dört gece Şişli’de otelde kalıp Başakşehir’e geçmiş

Rusya’daki saldırgan dört gece Şişli’de otelde kalıp Başakşehir’e geçmiş
103 views
26 Mart 2024 - 9:48
Spread the love
İstanbul’dan fotoğraflar paylaşan Moskova saldırısının zanlısı Şamsidin Fariduni’nin, Şişli’de bir otelde kaldığı, ardından Başakşehir’de bir eve geçtiği tespit edildi. Ankara, Moskova ile yapılan görüşmelerde ‘IŞİD Horasan Vilayeti’ ifadesini kullandı.

Hale GÖNÜLTAŞ


Artı Gerçek – Rusya’nın başkenti Moskova’da geçen cuma akşamı Crocus City Hall konser salonuna düzenlenen ve en az 137 kişinin öldüğü saldırıyı gerçekleştiren Tacikistan vatandaşı dört IŞİD militanından biri olan Şamsidin Fariduni’ye dair yeni bilgiler tespit edildi.

Artı Gerçek’in ulaştığı bilgilere göre, Tacik uyruklu Fariduni şubat ayında dört gece İstanbul Şişli’de bir otelde konakladı. Fariduni otelden ayrılıp Başakşehir’de bir eve yerleşti.

4 Mart’ta şahsi pasaportu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan uçakla Rusya’ya geçen Fariduni’nin İstanbul’dayken kimlerle temas kurduğu, Başakşehir’deki evde kimlerle kaldığı ve İstanbul’a ne amaçla geldiği konularında net bir bilgi edinilemedi.

TÜRKİYE ‘HORASAN VİLAYETİ’ DEDİ

Saldırı sonrası Ankara-Moskova hattındaki güvenlik ve diploması heyetlerinin sürdürdüğü 48 saatlik görüşmelerde de dikkat çekici bilgiler paylaşıldı. Bu görüşmelerde, saldırıda IŞİD’in Horasan Vilayeti kolunun izleri olduğu Türkiye tarafından ilk kez dile getirildi. Bilindiği gibi IŞİD’in yayın organlarınca yayınlanan açıklamalarda saldırının “İslam Devleti savaşçıları” ya da “hilafetin askerleri” tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyordu.

PUTİN’İN HEDEFİ UKRAYNA

Öte yandan, saldırganların yöntemlerinin klasik IŞİD saldırılarından farklı olması beraberinde bazı soru işaretlerini de getirdi. Moskova saldırganlarının yakalanacaklarını anladıkları sırada kendilerini patlatmamaları, Rus güvenlik güçlerince yakalandıktan sonraki tutumları, eylemin IŞİD tarafından yapıldığı konusunda şüphe yarattı. Kremlin saldırı konusunda Ukrayna ve ABD’yi işaret ediyor.

ARTI GERÇEK, IŞİD HORASAN VİLAYETİ’Nİ YAZDI

Rusya’daki saldırıyı organize ettiği belirtilen IŞİD Horasan Vilayeti kolunun faaliyetleri, Artı Gerçek tarafından 22 Ocak tarihinden itibaren yayınlanan haberlerle ortaya çıkarılmıştı.

Horasan yapılanmasının Türkiye’yi üs olarak kullandığı ve geçişlerin Türkiye üzerinden yapıldığına dair haberler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca IŞİD Horasan Vilayeti koluna ilişkin hazırlanan iddianameye dayanıyordu.

Buna göre, ‘IŞİD Horasan’, elemanların temini, barındırılması ve militanların İran üzerinden Afganistan’a geçirilmesi amacıyla Türkiye’yi kullanıyordu.

HORASAN İÇİN KULLANILAN ROTA VE YÖNTEMLER

Söz konusu iddianamede yer alan tespitler şöyle:

Horasan yapılanması için özellikle son yıllarda Türkiyeli militanların yanı sıra Orta Asyalı (Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan) militanlar örgütleniyor.

Bu örgütlenme, IŞİD’in Afganistan kolu tarafından sosyal medya üzerinden gerçekleştiriliyor. Afganistan’a gitmek isteyen militanlar hava yolu ile Türkiye’ye geliyor.

İran üzerinden Afganistan’a geçirilecek bu militanlar Türkiye’ye geldiklerinde IŞİD Horasan Vilayeti’nin İstanbul sorumlusu tarafından karşılanıp Fatih, Aksaray ve Kumkapı civarlarındaki (Hotel Paris-Hotel Metropol 2-Hotel Paris- Otel Mete) otellere yerleştiriliyor.

Canlı bomba faaliyeti için hazırlanan militanlara silah sağlama konusunda da IŞİD’in Horasan Vilayeti’nin İstanbul sorumlusu destek veriyor.

Daha önce IŞİD operasyonlarında gözaltına alınıp sınır dışı edilen militanlara Türkiye’ye yeniden girişlerinde sahte pasaport temin ediliyor. Sahte pasaportlar, Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren örgüt militanlarının yanı sıra bu işte uzmanlıkları ile öne çıkan Afganistan yapılanmasında yer alan Uygurlar tarafından düzenleniyor. Suriye başta olmak üzere Hatay ve Antep’te de sahte pasaport düzenleyen örgüt militanları bulunuyor.

Orta Asya ülkelerinden gelip Afganistan’a gitmek üzere İstanbul ve çevre illerde otel ve evlerde bekletilen militanların uluslararası dolaşımı ise şu yöntemle sağlanıyor:

Türkiye’ye gelmeden önce uzunca bir süre online Afgan dili, şiveleri ve kültürü konusunda eğitim veriliyor. Türkiye’ye kendi pasaportlarıyla giren militanların pasaportları, İstanbul’dan Afganistan’a gitmek üzere yola çıkmadan önce, kolay ulaşacakları bir yere gömülüyor ya da saklanıyor. Örgütün Horasan sorumlusu aracılığı ile sahte “Afganistan ülke kimlikleri” verilen militanlar Van ve Ağrı üzerinden İran sınırını geçiyor. Sınır geçişinde görevlilere ve giriş yaptıktan sonra da İranlı yetkililere Afgan olduklarını beyan ediyorlar. Bu militanlar daha sonra yeniden legal yolla hareket etmek istediklerinde saklanmış olan pasaportları kullanıyorlar.

IŞİD HORASAN KOLUNUN SALDIRILARI

– 5 MART 2022

Peşaver, Pakistan

IŞİD-Horasan’da bir Şii camisine saldırı düzenlendi, 60’tan fazla sivil öldürüldü, 180’den fazla kişi de yaralandı.

– 26 AĞUSTOS 2021

Kabil, Afganistan

IŞİD-Horasan, Kabil Uluslararası Havalimanı’nın dışındaki saldırıda 13 ABD askerini ve en az 170 Afgan ve diğer sivili öldürdü.

– 2 AĞUSTOS 2020

Celalabad, Nangarhar Eyaleti, Afganistan

IŞİD-Horasan, Celalabad Cezaevi’ne saldırarak 29 kişiyi öldürdü, yüzlerce mahku

mun firar etmesine yol açtı.

– 12 MAYIS 2020

Kabil, Afganistan

IŞİD-Horasan’da bir doğumhaneye saldırı düzenlendi, 24 sivil öldü.

– 18 AĞUSTOS 2019

Kabil, Afganistan

IŞİD-Horasan’da bir düğüne saldırı düzenlendi, 60’tan fazla sivil öldürüldü, 180’den fazla kişi de yaralandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN