Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Rusya: Türkiyenin Suriyeden çıkmasında ısrarcı olacağız

Rusya: Türkiyenin Suriyeden çıkmasında ısrarcı olacağız
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
142 views
01 Ağustos 2018 - 17:18
Spread the love


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, ‘zamanı gelince Türk askerlerin Suriye’de kontrol ettikleri bölgelerden geri çekilmelerinde ısrarcı olacaklarını’ söyledi. 

Türkiye’nin önümüzdeki eylülde Suriye’nin geleceğine dair Almanya, Fransa ve Rusya’nın da katılacağı bir “Suriye Zirvesi”ne ev sahipliği yapması beklenirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’den Türkiye’ye dair dikkat çekici bir açıklama geldi.

İLGİLİ HABER: TÜRKİYE’NİN İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARI GERİ ALMAK HAKKIMIZ

Sputnik’teki habere göre, Rus Özel Temsilci Lavrentyev bir Rus ajansına verdiği demecinde, “Türk askerler tarafından kontrol edilen bölgelere gelirsek, burası Azez ile Cerablus arasında kalan çok büyük bir alan. Türkiye, İdlib’deyse nizam sağlanması için kendi üstüne belirli sorumluluklar aldı” dedi.

“Fakat biz her zaman bu bölgelerdeki operasyonları ile görevleri bittikten sonra Türk askerlerinin buralardan çekilmesi gerektiğini söyledik” diye devam eden Lavrentyev, şunları kaydetti: 

“Bu bölgelerde sivillerin güvenli bir biçimde yaşaması için gereken koşullar oluştuğunda Türk askerlerin buralardan çekilmesi gerektiği konusunda ısrarcı olacağız. Sonra da bu bölgelerin birleşme süreci devam edecek.”

İdlib, Rusya, Türkiye ve İran’ın garantörü olduğu Astana müzakerelerinde oluşturulmasına karar verilen dört gerilimi azaltma bölgesinden biri. Anlaşma doğrultusunda İdlib’in iç mahallelerinde güvenliği Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sağlıyor.

İdlib ayrıca, Suriye’nin hükümetin kontrolüne geçen bölgelerinden tahliye edilen yüzlerce cihatçı muhalifi barındırıyor.

İLGİLİ HABER: SURİYE SORUNUNDA DİPLOMATİK SÜREÇ HIZLANIYOR

‘TÜRKİYE’YE YARDIM TEKLİF ETTİK’

Lavrentyev, Suriyeli mültecilerin evlerine geri dönebilmeleri konusunda Türkiye’ye yardım teklif ettiklerini de söyledi.

Lavrentyev şu ifadeleri kullandı: 

“Türkiye’de 3.5 milyon göçmen yaşıyor. Bu kadar insana bakabilmek için kendilerinin (de yardıma gereksinimi var. Bu nedenle biz de Ankara’dayken göçmenlerin kendi evlerine dönebilmeleri için bir çalışma planı hazırlama teklifini gündeme getirdik.”

SALİH MÜSLİM: SURİYE YÖNETİMİYLE HENÜZ UZLAŞMA YOK

SURİYE: ONLARI ÇIKARACAĞIZ

Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi de dün Soçi’de düzenlenen ve Türkiye’nin de katıldığı barış görüşmelerinde benzer ifadeler kullanmıştı. 

Türkiye’nin ülkelerindeki varlığını “işgal” olarak tanımlayan Caferi, ‘Suriye hükümetinin ülkenin tamamında kontrolü ele almaya kararlı olduğunu ve Türk askerlerinin uzun süreli varlığını tolere etmeyeceğini’ belirterek, “Onları çıkaracağız” dedi. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN