Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“RİZE’Lİ KİMSESİZ Mİ? BİZİ TEMSİL EDEN KİMSE YOK MU?”

“RİZE’Lİ KİMSESİZ Mİ? BİZİ TEMSİL EDEN KİMSE YOK MU?”
590 views
09 Nisan 2022 - 14:07
Spread the love

CHP’nin hazırladığı Çay Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulunda AKP ve MHP Milletvekillerinin oyları ile reddedilmesine Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘In hemşerileri tepki göstermeye devam ediyor.

GENÇAĞA KARAFAZLI – EMRE KOÇ

RİZE-İki gün önce Saadet Partisi il başkanı Av. Muhammet Kaçar ,tasarının iktidar tarafından ret edilmesine , çay üreticilerinin bunun hesabını sandıkta soracağını söylemiş, CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, tasarının AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesini 210 bin çay üreticisine ihanet olarak değerlendirirken çiftçi sen temsilcisi Recep Memişoğlu, CHP nin hazırladığı tasarının üretici lehine bir tasarı olduğunu iktidarın taban fiyatın bağlayıcı olacağı bir yasanın çıkmasına taraftar olmadığı şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardı.

Çay Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulunda AKP ve MHP Milletvekillerinin oyları ile reddedilmesine yönelik bu kez DEVA Parti Rize merkez ilçe başkanı Eczacı Muhammet Avcı ve Fındıklı Ziraat odası başkanı Mehmet Ali Özsöy tepki gösterdi.

“RİZE’Lİ KİMSESİZ Mİ? BİZİ TEMSİL EDEN KİMSE YOK MU?”

Rize için Çayın siyaset üstü bir konu olduğunu belirten DEVA Parti Rize merkez ilçe başkanı Eczacı Muhammet Avcı şunları söyledi:

Bir Rizeli olarak, bir çay müstahsili olarak soruyorum Rizeli kimsesiz mi? Bizi temsil eden kimse yok mu? Rize milletvekillerinin durumu gerçekten de kayıp ilanı verecek kadar vahim. Yıllarca yaş çaya tonuna 13 kuruş destekleme ödenir sesleri çıkmaz.  Gübreni tonu 8500 TL olur sesleri çıkmaz. Vatandaş kentsel dönüşümde mağdur olur sesleri çıkmaz. Rizelinin bir derdi sıkıntısı olur telefonlara bakılmaz. Rizeli yıllardır bu ceket koysak kazanırız diyen, Rizeliyi duymayan umursamayan vekillere alışmıştı fakat muhalefetin hazırladığı yaş çay kanun teklifine hayır oyu vermek bu vurdumduymazlığı başka bir boyuta taşımıştır”

“ÇAY ÜRETİCİSİ ONURLU BİR ŞEKİLDE YAŞAMAK İSTİYOR”

Çay geliri Rize ekonomisinin temelini oluşturduğunu, Rizeli ballı börekle sütlü çörek istemediğini ifade eden Avcı;

“Son zamlarla Fiyatların ateş pahası olduğu, geçimin çok ama çok zorlaştığı bu günlerde, bin bir zorlukla baktığı, topladığı, taşıdığı çayını hak ettiği bir seviyede satıp geçimini onuruna yakışır bir şekilde sürdürmek istiyor.

Rizeli için çay, siyaset üstü bir konudur. Çay geliri Rize ekonomisinin temelini oluşturuyor. Her geçen yıl gelirimiz enflasyon karşısında erirken çay ile ilgili bir an önce yapılması gereken şeyler var.”

Avcı, ayrıca çayla ilgili yapılması gerekenlerle ilgili taleplerini şu şekilde sıraladı.

-Kaçak çay ile sıkı bir şekilde mücadele edilmeli. Denetim sıkılaştırılmalı. Cezalar arttırılmalı.

-Destekleme ödemeleri tonuna en az 1 TL’ye çıkarılmalı ve her sene enflasyona göre arttırılmalı.

-Gıda enflasyonu gözetilerek yaş çaya iyi bir fiyat verilmeli. Ve her sezon gübre verilmeden bu fiyat belirlenmeli. Böylece üretici hesabını kitabını bilmeli.

-Özel fabrikalarla anlaşılarak günlük işleme kapasitesi arttırılmalı, kota ve kontenjan konusunda üreticiye destek sağlanmalı.

-Üretici banka promosyonlarından faydalandırılmalı.

-Gübre fiyatı yarı ücretinin üreticiye destek olarak ödenmelidir.

-Ziraat Bankası yeniden çiftçinin üreticinin bankası olmalı.”

“AKP VE MHP’Lİ BÖLGE VEKİLLERİNİ AÇIKLAMA YAPMAYA ÇAĞRIYORUM”

Fındıklı Ziraat Odası başkanı Mehmet Ali Özsoy, TBMM ne sunulan çay kanun teklifi daha öncede olduğu gibi yine AKP ve MHP’li vekiller tarafından reddedilmesi üreticiye vurulan en büyük darbelerden biri olduğunu ifade ederek, Rize, Artvin, Trabzon, Giresun millet vekilleri, bu illerin çay üretimi yapılan ilçelerinin AKP ve MHP İl başkanları, ilçe başkanlarını bu durumla ilgili kamuoyuna acil bir açıklama yapması çağrısında bulundu.”

“SIRA KÖYLÜYE EMEKÇİYE GELECEK RET OYUNUN HESABINI SORACAK”

Özsoy konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde aktardı;

“Ret oyu yandaş sermayedar özel sektörler hariç ,230 bin çay üreticisi ve çay üretiminin paydaşı olan 1,5 milyon emekçiye verilmiştir. Ret oyu Rizelilere, Artvinlilere, Trabzonlulara, Giresunlulara verilmiştir. Ret oyu Köylüye, çiftçiye, emeğe, alın terine, üretime ve Türk tarımına verilmiştir. Ret oyu vekaletname verip sizi TBMM gönderenlere verilmiştir.

Sayın millet vekillerimiz oylarını kullanmıştır, sıra köylüye, emekçiye de gelecek, onlarda sandık başına gidecek, bu Ret ’in hesabı orada sorulacaktır” dedi

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -