Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Rize’li iş insanı AKP yandaşı Emrullah Turanlı Kıbrıs’ta iş yaptı 45 milyon borç taktı

Rize’li iş insanı AKP yandaşı Emrullah Turanlı Kıbrıs’ta iş yaptı 45 milyon borç taktı
167 views
26 Mart 2024 - 9:39
Spread the love

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Rizeli iş insanı Emrullah Turanlı Kıbrısı karıştırdı. KKTC, Ercan Havalimanı’ndaki genişletme çalışmalarını yapan T&T adlı şirketin patronu Rize’li Emrullah Turanlı’nın, elektrik idaresine 45 milyon TL borcunu konuşuyor.

KUZEYTEVE-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Ercan Havalimanı’nın genişletilme çalışması bir ay önce tamamlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılan havalimanı bazı tartışmaları beraberinde getirdi. Ercan Havalimanı’ndaki genişletme çalışmalarını yapan T&T adlı şirketin patronu ve Taşyapı İnşaat’ın sahibi Emrullah Turanlı’nın, elektrik idaresine 45 milyon TL borcu KKTC‘de tartışma yarattı.

Kıbrıs Özgür Gazetesi yayımladığı haberde, şu ifadelere yer verdi: “El-Sen, Ercan Havalimanı’nı tam 11 yılda açabilen, ancak projeyi yine de tam anlamıyla bitiremediği için açılışından bir çok sorun yaşanmasına neden olan ve üstüne üstlük Bakanlar Kurulu tarafından 59 milyon euro vergi borcu silinen Türkiyeli sermaye T&T’nin sahibi Emrullah Turanlı’nın Kıp-Tek’e tam 45 milyon borç taktı.“

Mağusa Haber Ajansı da okuyucularına, El-Sen’in “Özelleştirilen havalimanını 45 milyon TL elektrik borcu var” paylaşımını duyurdu.

Yine Kıbrıs Tercüman Gazetesi de birinci sayfasına taşıdığı haberde, “El-Sen: Ercan Havalimanı’nın kuruma 45 milyon TL borcu var” diye yazdı.

Kıbrıs Postası’nda yer alan bilgiye göre; Ercan Havalimanı’nın borç miktarının gündeme getirilmesinin ardından eleştirilerin odağında olan Taş-Yapı sahibi, T&T’nin büyük ortağı Emrullah Turanlı, 45 milyon TL’lik borcun 28 Mart Perşembe günü ödeyeceğini taahhüt etti.

Emrullah Turanlı kimdir?

Rize’nin İkizdere ilçesi Demirkapı Köyünde 1963 yılında dünya ya gelen AKP yandaşı iş insanı Emrullah Turanlı, İş hayatına 1977 yılında inşaat işçiliği yaparak başlayan Emrullah Turanlı bugün, Taşyapı Group‘un patronudur. İş hayatına Tahtakale’de başladı, inşaat işçiliği yaptı; İstanbul ‘da Mashattan, Almond Hill, Four Winds Residence ve Double Tree By Hilton projelerini gerçekleştirdi.

Emrullah Turanlı, 14 yaşındayken Rize‘den İstanbul‘a geldi burada inşaat işçiliğine başladı. Emrullah Turanlı, 1980 yılında patronunun desteği ve ortaklığıyla Tahtakale ‘de 40 metrekarelik züccaciye dükkanını açtı. Plastik eşya, leğen, Paşabahçe mamulleri, zücaciye, radyo, ütü gibi şeyler satmaya başlayınca; pazarlama yapmak için Anadolu’yu dolaşarak 1 milyon marklık sipariş topladı. 1983 yılına kadar bu böyle devam etti.

1983 yılında daha önce inşaatında çalıştığı Mehmet Emin Dumankaya ‘nın ortaklık teklifini kabul ederek inşaat sektörüne girdi. Birlikte üç yılda 36 şantiyede inşaat işi yaptılar.

1985 yılında kendi şirketi olan Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş’yi kurdu. Babası Hüseyin Turanlı’nın Almanya’da kazandığı paraları Taşyapı’nın ilk sermayesini oluşturdu.

Emrullah Turanlı’nın patronu olduğu Taşyapı, 1988 yılına kadar IrakKazakistan, Avrupa ve Balkan ülkeleri de dahil 36 proje ve şantiyesi olan güçlü bir yapıya ulaştı.

1990’lı yıllarda inşaat sektöründe yaşanan ekonomik kriz nedeniyle devlet ihalelerine giren Emrullah Turanlı, bu dönemde 150 milyon dolarlık makine parkı kurdu ve 2004’e kadar devlet ihalelerine girmeye devam etti.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Rize ‘de yaptığı Fazliye Hüseyin Turanlı Lisesi’nin açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ı davet etti.

AKP ye yakın bir iş insanı olarak ticaretine devam eden Emrullah Turanlı, son olarak KKTC, Ercan Havalimanı’ndaki genişletme çalışmalarını yaptı elektrik idaresine 45 milyon TL borç takarak tartışılan iş insanı oldu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN