Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

RİZE TABİP ODASI BAŞKANI ŞAHİN“EYLÜL AYINDA DA İLİMİZ BİRİNCİLİĞİ KİMSEYE BIRAKMAYACAK”

RİZE TABİP ODASI BAŞKANI ŞAHİN“EYLÜL AYINDA DA İLİMİZ BİRİNCİLİĞİ KİMSEYE BIRAKMAYACAK”
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
243 views
05 Eylül 2021 - 14:35
Spread the love

Günlük vaka sayılarında rekor üstüne rekor kırdıklarını açıklayan Rize-Artvin Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Kazım Şahin Rize de korona virüsü vakalarında zirveye ulaştıklarını ifade etti.

“EYLÜL AYINDA DA İLİMİZ BİRİNCİLİĞİ KİMSEYE BIRAKMAYACAK”

Gençağa Karafazlı -Özel haber

Covid19 korona virüsü vakalarının her geçen gün arttığı Rize’de Hastanelerde normal hastaların dahi yatacağı yerlerin kalmadığını ifade eden Rize-Artvin Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Kazım Şahin, Eylül ayında vaka artışlarının daha da artacağına dikkat çekti.

“HASTANELERDE NORMAL HASTALARIN YATACAĞI YER KALMADI”

Vatandaşları aşılarını yaptırması uyarısında bulunan Dr. Kazım Şahin;

“İlimizde hastanelerde neredeyse normal hastaların yatacağı servis kalmadı 2021-2022 yılı eğitim ve öğretim Okulların açılacak olmasıyla gündeme gelen tedbirlerde ne yazık ki dağ fare doğurdu.

Geçtiğimiz günlerde Bakanların ve YÖK Başkanının yaptığı toplantıda tedbirlerle ilgili kısımlar sadece tavsiye şeklinde olup, mecburiyet bulunmamaktadır.

Oysa ki Umumi Hıfzı Sıhha Kanunu bu konuda tereddütte meydan vermeyecek şekilde alınacak önlemleri belirtmiştir. Kanunun Salgınlarla mücadeleden bahseden 72. Maddesinde; Salgın hastalıklardan biri zuhur ettiği veya zuhurundan şüphelenildiği takdirde aşağıda gösterilen tedbirler tatbik olunur:

“AŞI ZORUNLU ANCAK YETKİLİLER BUNU GÖZE ALAMAMAKTA”

1 – Hasta olanların veya hasta olduğundan şüphe edilenlerin ve hastalığı neşrü tamim eylediği tetkikatı fenniye ile tebeyyün edenlerin fennen icap eden müddet zarfında ve sıhhat memurlarınca hanelerinde veya sıhhi ve fenni şartları haiz mahallerde tecrit ve müşahede altına vaz’ı.(Filyasyon hizmeti)

2 – Hastalara veya hastalığa maruz bulunanlara serum veya aşı tatbiki.

3,4,5 ve 6.maddeler gıdalar ve hastalığı yayan hayvanlarla ilgili.

7- Dahilinde sâri ve salgın hastalıklardan biri zuhur eden umumi mahallerin tehlike zail oluncaya kadar set ve tahliyesi. (Karantina)

Görüldüğü gibi mevcut kanunda aşı uygulaması mecburi olduğu halde, yetkililer bunu göze alamamakta, kişilerin isteğine bırakmaktadır.

Ayrıca yurtlara kayıt esnasında ve gıda sektöründe çalışanların yapılan portör muayenelerinde istenen sağlık raporlarında kişinin herhangi bir bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadığı belirtilmektedir. Bunu ispatlamak da ya aşı yapıldığını belgelemek, ya da PCR testi ile mümkün olacaktır. Öyleyse yurt kaydı için belge verecek doktor arkadaşların bu iki durumdan birini kişilerden istemesi gerekmektedir. Yine çocuklarını servisle okula gönderecek aileler, servis sürücülerinden ve çalışanlarından aşı yaptırmış olanları tercih etmeli.

“EYLÜL AYINDA BİRİNCİLİĞİ KİMSEYE BIRAKMA NİYETİNDE DEĞİLİZ”

İlimizdeki son duruma gelince Eylül ayında da pozitif vaka birinciliğini kimseye bırakma niyetinde olmadığımız görülmektedir. Günlük vaka sayılarında rekor üstüne rekor kırmaktayız. Hastanelerimizde neredeyse normal hastaların yatacağı servis kalmadı dersek yeridir. Yoğun bakımlarımız entübe hastalarla dolu ve maalesef bu hastaların çoğunluğu aşı yaptırmamış hastalar tarafından işgal ediliyor.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi ilimizde yapılan son açılışlarda maske, mesafe tedbirlerine uyulmaması ve kalabalığın etkisiyle Eylül ayı boyunca vakalarda büyük artış yaşanacağını görüyoruz”.

“AŞİLARIMIZI MUTLAKA YAPTIRALIM”

Vatandaşları aşı konusunda uyaran tabip odası başkanı Dr.Kazim Şahin “Son olarak ailelere seslenmek istiyorum, lütfen aile büyüklerimiz ve çocuklarımız için virüsle mücadelede gereken hassasiyeti gösterelim, aşılarımızı olalım, eksik aşılarımızı tamamlayalım yoksa bu vaka artışlarını engellememiz mümkün değil Kendimiz ve toplum sağlığı için bunu aksatmadan bir an önce aşılarımızı yaptırmalıyız”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -