Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

RİZE BAROSU “TÜRKİYE’NİN İMZASINI ÇEKMESİ HUKUKA AYKIRIDIR”

RİZE BAROSU “TÜRKİYE’NİN İMZASINI ÇEKMESİ HUKUKA AYKIRIDIR”
230 views
21 Mart 2021 - 12:06
Spread the love

Bir gün önce Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu ve 77 baro, ortak bir açıklama yaparak, İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararıyla çekilmenin Anayasa’ya aykırı olduğuna dikkat çekmişlerdi. Rize Barosu bugün yaptığı açıklamayla alınan karara tepki gösterdi. 

“TÜRKİYE’NİN İMZASINI ÇEKMESİ HUKUKA AYKIRIDIR” 

Gençağa KARAFAZLI – 

Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tek taraflı olarak feshedilen İstanbul Sözleşmesiyle ilgili yankılar devam ederken, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu ve 77 baro, ortak bir açıklama yaparak, İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararıyla çekilmenin Anayasa’ya göre mümkün olmayacağını vurguladı. Açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğu belirtilmişti. 

Yapılan bu açıklamada daha önce baroların kurumsal yapısıyla ilgili siyasal iktidarın yapacağı değişikliklere karşı eylem gerçekleştiren Baroların eylemlerini yanlış bulan Türkiye Barolar Birliği (TTB) başkanı Metin Feyizoğlu’na yakın ve AKP li bilinen bir isim olarak bilinen Av. Ümit Peçe’nin başkanı olduğu Rize Barosu yer almamıştı. 

77 Baronun yaptığı ortak basın açıklamasında yer almayan Rize Barosu bir gün sonra bugün “Türkiye’nin imzasını çekmesi hukuka aykırıdır” açıklama yapması dikkat çekti. 

Rize Barosu sosyal medya hesabımdan yaptığı paylaşımda; Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden Türkiye’nin imzasını çekmesi hukuka aykırıdır. Denildi. 

İşte ayrıntılar. 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AİLE İÇİ ŞİDDETİ ÖNLEMEYİ AMAÇLAYAN BİR SÖZLEŞMEDİR 

 1. Kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden Türkiye’nin imzasını çekmesi hukuka aykırıdır. 
 2. Adı geçen Sözleşmenin onaylanması, 24.11.2011 gün ve 6251 sayılı Kanunla uygun bulunmuştur. Ayrıca bu Sözleşme temel hak ve hürriyetlerin korunmasına ilişkin bir sözleşmedir. Anayasa’nın 90. maddesinin son fıkrasına göre normlar hiyerarşisindeki yeri kanunların üzerindedir. 
 3. Usulde paralellik ilkesi ve Sözleşmenin yukarıda açıklanan niteliği gereği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin söz konusu Sözleşme ‘den çekilmesi için çekilme yetkisi veren kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Bu sebeple idari karar ile çekilme hukuka uygun değildir. 
 4. Öte yandan kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet ülkemizin ve tüm dünyanın en önemli meselelerinden biri iken, şiddetle mücadelenin hukuki temellerini zayıflatacak, şiddet eylemlerinin faillerini psikolojik olarak cesaretlendirecek, mağdurlarına ise korunmasızlık hissi verecek bu çekilme insan haklarının etkin biçimde korunması açısından da kanaatimizce yerinde olmamıştır. 
 5. Ayrıca İstanbul Sözleşmesi kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin görev alanlarını belirleyip, ulusal ve uluslararası iş birliğini teşvik eden bir düzenlemedir. Bugüne kadar bu Sözleşme hükümleri çerçevesinde şiddetle mücadele açısından kurumlar arası iş birliğinde önemli mesafeler kat edilmiştir. Kadına yönelik şiddetle ve aile içi şiddetle mücadelede en kapsamlı uluslararası antlaşma olan bu Sözleşmeden çekilme hem bu iş birliğine zarar verecek hem uluslararası alanda Türkiye açısından olumlu olmayacaktır.”
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -