Kuzey Teve

PYD Esad’ı dinlemedi

PYD Esad’ı dinlemedi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
48 views
03 Ocak 2021 - 12:10
Spread the love

Suriye güçlerinin 2 YPG üyesini tutuklamasıyla başlayan gerginlik, dün 2 yerel polisin tutuklanmasının ardından had safhaya çıktı.

 Suriye’nin Kamışlı kentindeki Suriye güçleri ve PYD’ye bağlı silahlı güçler arasında başlayan çatışmalar devam ediyor. Görgü tanıklarına göre çatışmalarda aralarında sivillerin de bulunduğu 40’ı aşkın kişi hayatını kaybetti.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; kısmen PYD’nin kısmen ise Suriye güçlerinin denetiminde olan Kamışlı’da, günlerdir süren gerilim çatışmaya dönüştü.

İLK SALDIRI PYD’DEN

Suriye güçlerinin 2 YPG üyesini tutuklamasıyla başlayan gerginlik, dün 2 yerel polisin tutuklanmasının ardından had safhaya çıktı. Bunun üzerine yerel polis gücü Suriye güçlerinin kontrolündeki noktalara saldırdı. Bir süre sonra YPG güçleri de çatışmalara katıldı. Wista ve Bişêriyê kavşağı ve Alaya mahallesinde başlayan çatışmaların ardından bazı yerler YPG’lilerin eline geçti. Taraflar arasındaki çatışmalar gece saatlerine kadar devam etti. Bölgeden gelen haberlere göre çatışmanın ilk anlarında PYD’ye bağlı yerel polis gücünün iki üyesi ile 3 sivil hayatını kaybetti.

CEZAEVİNE SALDIRI

İkinci gününe giren çatışmaların yaşandığı yerlerden biri Elaya cezaeviydi. Suriye güçlerinin elinde bulunan cezaevi yerel polis ve YPG’li gruplarca kuşatıldı. İçerdekilerin teslim olmasını isteyen Kürt gruplar çatışmaya başladı. Sabah başlayan çatışmalar gün boyu devam etti. Kürt gruplar, cezaevinin kontrolünü ele aldıklarını açıklayarak, mahkumları başka yere naklettiklerini duyurdu. Cezaevinin içinde bulunan 60 askerin ise teslim olduğu belirtildi. Bu arada çatışma bölgelerinde kalan yaralıların çıkarılması için aşiret ileri gelenleri arabulucu oldu. Bunun üzerine güvenlik koridoru oluşturularak, yaralılar bölgeden çıkarıldı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -