Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Prostat kanseri tedavi edilmeli mi

Prostat kanseri tedavi edilmeli mi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
193 views
02 Ocak 2021 - 21:43
Spread the love

Oxford ve Cambridge Üniversiteleri’nden uzmanların yaptığı araştırma, İngiltere’deki onbinlerce prostat kanseri hastasının, gereksiz ameliyatlar geçirdiğini ortaya koydu

 Oxford ve Cambridge Üniversiteleri’nden uzmanların yaptığı araştırma, İngiltere’deki onbinlerce prostat kanseri hastasının, gereksiz ameliyatlar geçirdiğini ve radyoterapi tedavisi gördüğünü ortaya koydu.

BBC Türkçe’nin Daily Telegraph gazetesinden aktardığı haberde; hastalığın yakından izlenmesi ve müdahale edilmemesi seçeneğini tercih eden hastalarda 10 yıl içinde hayatta kalma oranının yüzde 99 olduğu kaydediliyor. Bu oranın tedavi gören hastalarda da aynı olduğu belirtiliyor.

Araştırma ameliyatlar ve kanser tedavilerinin hastalığın yayılmasını yavaşlattığı sonucuna varılırken, prostat kanseri genelde yaşlı erkeklerde sık görüldüğü için, hayatta kalma oranlarının aynı kaldığı söyleniyor.

Yakından izlenen hastalarda teşhisin ardından üç ayda bir test yapılıyor. İki yılın sonunda durum kötüleşmemişse testler altı ayda bire iniyor.

Prostat kanseri tedavisi, çok sayıda hastada idrar yolları hastalıklarına yol açıyor ve cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -