Kuzey Teve

Prof. Dr. Köymen, gençlerle birlikte

Prof. Dr. Köymen, gençlerle birlikte
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
88 views
24 Ekim 2015 - 13:50
Spread the love

üniversite öğrencileriyle biraraya gelen Köymen, CHP iktidarında gençlerle ilgili oldukça geniş kapsamlı projeleri olduklarını söyledi.

Gençlerin her konuda söz sahibi olacağına dikkat çeken Köymen, “Üniversite öğrenci konseylerinin, üniversite senatolarında ve fakülte yönetimlerinde temsil edilmesini yasal güvence altına alacağız. Gençlerin geleceğini sadece sınavlara bağlayan yükseköğretime giriş sistemini değiştireceğiz. İhtiyacı olan öğrencilerimize karşılıksız eğitim bursları vereceğiz. İsteyen tüm üniversite öğrencilerine Yüksek Öğretim Yaşam Destek kredisi vereceğiz.  Üniversite harçları ikinci öğretim de dahil tamamen kaldırılacak. ” dedi.

GENÇLERE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Çalışmak isteyen gençlere güvenceli istihdam sağlayacaklarını ifade eden Köymen, “Genç İstihdam Büyüme modeli ile genç işsizliği azaltacağız. Meslek okulları, mezunlarının kolayca iş bulduğu cazibe merkezleri haline getirilecek. Tüm Organize Sanayi Bölgelerinde iş garantili, tam burslu ve yatılı meslek okulları açacağız. Kalkandere’de Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete girmesiyle orada yatılı meslek okul sözünü veriyorum.  Gençlerimizin kayıt dışı ve güvencesiz çalıştırılmasının önünü keseceğiz. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı çalışanlarının tamamının 40 yaşın altında olmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERİN YURT SORUNU ÇÖZÜLECEK, LİSE ÖĞRENCİLERİNE ‘LİSE KART’ VERİLECEK

Köymen, konuşmasında özellikle üniversite öğrencilerini sevindirecek vaatleri şöyle sıraladı: “Yurt sorunu bir an önce çözülecek. İhtiyacı olan tüm gençlere en fazla 2 kişilik odalarda ücretsiz yurt olanağı sağlayacağız. Üniversite kazanamayan yoksul gençlerimize aylık 240 lira üniversiteye hazırlık desteği vereceğiz. Yoksul öğrencilerimizin kent içi ulaşımı ücretsiz olacak. Gençlerimizin farklı kültürleri tanıması adına iller ve ülkelerarası (erasmus) değişim programları yaygınlaştırılacak. Lise son sınıf öğrencilerimize aylık 100 liralık kişisel gelişim katkısı (lise kart) sağlayacağız. Ayrıca yine onlara 1 GB’lik mobil internet erişimini ücretsiz vereceğiz. Ayrıca askerlik süresini bizim iktidarımızda kısacağımızı da bildirmek isterim.”

Eğitimci kimliğinden dolayı gençlerin sıkıntılarını yakından bildiğini ifade eden Köymen, gençlere yönelik verilen vaatlerin hepsinin yerine getirileceğini belirterek onlardan 1 Kasım’da yapılacak olan seçimler öncesi destek istedi. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -