Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Polis müdahalesine uğrayan Boğaziçi öğrencileri: Kayyımlar gidene kadar direnişe devam edeceğiz

Polis müdahalesine uğrayan Boğaziçi öğrencileri: Kayyımlar gidene kadar direnişe devam edeceğiz
289 views
04 Ocak 2021 - 19:51
Spread the love

Öğrenciler, rektörlük binasına ‘bu bina AKP’li Melih Bulu’nun rektör atanması sebebiyle Boğaziçi öğrencileri tarafından mühürlenmiştir’ yazılı mühür astı.

Yağmur KAYA


ARTI GERÇEK- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’li Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atamasına yönelik tepkiler sürüyor. Melih Bulu’nun atanması kararı, bugün üniversite öğrencileri tarafından protesto edildi. Saatlerce süren eyleme polis sert müdahale etti. Boğaziçili öğrenciler, “Kayyumlara geçit vermeyeceğiz” diyerek yarın ki dersleri boykot edeceklerini, Çarşamba günü ise “daha direnişçi bir şekilde burada toplanmaya devam edeceğiz’ dedi.

Öğrenciler, kayyum rektörü protesto etmek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde toplandı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine, İstanbul’un diğer üniversitelerinden öğrenciler de destek verdi.

Kampüs ve çevresi polis ablukasına alınırken, kampüs içerisindeki öğrencilerin dışarıya çıkmasına izin verilmedi.

Öğrenciler, polis ve özel güvenlik görevlilerinin kapattığı kampüs kapılarını kırarak bir araya geldi ve basın açıklaması yaptı.

“AKP’ye, kayyuma, sermayeye geçit yok”, ” Melih Bulu rektörümüz değildir”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, ” Kayyum istifa”, “Yaşasın öğrenci dayanışması”, “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak”, “Kayyum Melif istifa”, ” Melih baksana kaç kişiyiz saysana” sloganları atan öğrenciler, “Külliye kampüs Melif’ten rektör olmaz”, “Kayyumla gelen direnişle gider”, “Üniveristeler bizimdir, bizim kalacak” yazılı dövizler taşıdı.

“Kayyum rektör istemiyoruz” pankartının açıldığı eylemde basın metnini Selen Çakırhan okudu. Çakırhan, bu atamayı kabul etmediklerini belirterek şunları ifade etti:

‘ASIL SORUNUMUZ AKADEMİK ÖZGÜRLÜK MESELESİ’

“Yine bir gece yarısı üniversitemize rektör atamasıyla karşılaştık. Üniversiteler fikir üreten yerlerdir. Üniversite mensuplarının iradesi hiçe sayılarak rektör ataması politiktir. Ortaya çıkan anti-demokratik uygulamaların üniversitemize zarar verdiğini söylemek zorundayız. Üniversitelerin herhangi bir kişi veya kurumun siyasi aracı olarak kullanılmaması bilimsel açıdan vazgeçilmezdir. Rektör, dekan, bölüm başkanı gibi yöneticiler atanmayla değil seçimle gelirler. Boğaziçililer olarak asıl sorunumuz akademik özgürlük meselesidir. Bu sorunun çözümü ise üniversitelerin iradeleriyle belirlenir. Üniversitemiz karar alma mekanizmalarına yapılan müdahaleyi kabul etmiyoruz.”

‘ÜNİVERSİTEMİZİN ÖZERKLİĞİ TEPEDEN ATANAN BİR AKADEMİSYENLE SAĞLANMAZ’

Çakırhan, üniversitelerin bir ülkenin bilim ve fikir üreten, özgür düşünceyi besleyen en değerli kurumlardan bir olduğunu ve bu kurumların sürdürülebilmesinin akademinin özerkliği ile mümkün olabileceğini ifade etti ve açıklamayı şöyle noktaladı:

“Akademi, ideolojiler ve siyaset üstü bir oluşumdur; ancak üniversite mensuplarının iradesinin hiçe sayılarak üniversitemize bir rektör atanması politiktir. Biz Boğaziçili öğrenciler olarak, üniversitemizin ilkelerine ve kültürüne binaen, üniversitemizin özerkliğinin; kişiliğine ve geçmişine bakılmaksızın tepeden atanan herhangi bir akademisyen ile değil, üniversite mensuplarının yaptığı demokratik yollarla belirlenen bir rektör seçimiyle sağlanacağını savunuyoruz.”

Açıklamaya, ODTÜ, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinden de destek verdi.

Öğrenciler, rektörlük binasına (Alexander Van Millingen Binası) “Bu bina AKP’li Melih Bulu’nun rektör atanması sebebiyle Boğaziçi öğrencileri tarafından mühürlenmiştir!” yazılı mühür astı.

Güney kampüs önünde yapılan açıklama sonrası öğrenciler Kuzey Kampüse geçerek forum gerçekleştirdi.

ÖĞRENCİLERE POLİS MÜDAHELESİ GERÇEKLEŞTİ

Bu sırada Melih Bulu’nun güney kampüste olduğu bilgisi gelince öğrenciler güney kampüse doğru yürüyüşe geçti. Ancak polisin müdahalesine maruz kaldı. Öğrencilere plastik mermilerle müdahale eden polis, 2 öğrenciyi gözaltına aldı. Öğrenciler, bir süre sonra serbest bırakıldı.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NİN KAPISINA KELEPÇE TAKILDI

Polis tarafından öğrencilerin üniversiteye girişini engellemek amacıyla kelepçe takıldı.

Saatlerce süren eylem sırasında ikinci kez polis müdahale yaşandı. Polisin biber gazı ve plastik mermilerle müdahalesi sırasında bir öğrenci fenalaştı.

Kampüsün önüne TOMA ve onlarca polis ile ablukaya alınırken, öğrenciler eylemi akşam saatlerine kadar sürdürdü. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, yarın dersleri boykot edeceklerini ve Çarşamba günü yeniden eylem yapacaklarını açıklayarak, eylemi sonlandırdı. Öğrenciler, “Bugün zaferle tamamladık, artık dağılabiliriz. Bugün kayyum destekli şiddeti, hükümet destekli şiddeti öğrencileri bölemediğini, birlik hareketini bölemediğini gördük.  Bugün burada buluşmamız onların değil bizim kazanımımızdır. Artık Melih Bulu’dan ODTÜ kayyumuna, ODTÜ kayyumundan Çağ Üniversitesi’ne ve bütün kayyum atanan belediyelere kadar biz şunu söyledik; ‘biz kayyumlara geçit vermiyoruz. Ve vermemeye devam edeceğiz” dedi.

İLGİLİ HABER
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden boykot çağrısı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden boykot çağrısı

Boğaziçi Üniversitesi’ne 12 Eylül askeri darbesinden sonra ilk kez kurum dışından rektör atanmasına tepkiler artarak devam ediyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -