Kuzey Teve

PKK dan Bayık konuştu

PKK dan Bayık konuştu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
187 views
09 Mayıs 2014 - 13:53
Spread the love

 PKK’nın Avrupa’daki yayın organı Yeni Özgür Politika’daki yazısıyla ÖDP’yi tehdit eden PKK’nin liderlerinden Duran Kalkan’a, ÖDP Eş Başkanı Alper Taş’tan cevap geldi.

Duran Kalkan’ın Selahattin Erdem mahlas ismiyle kaleme aldığı yazıda “HDP önündeki ÖDP engeli kesinlikle aşılmalıdır” diyerek, “Yoksa radikal demokratik hareket bu görevi yapacak ve ÖDP’yi gerçek ifadesine kavuşturmak zorunda kalacaktır” sözleriyle ÖDP’yi tehdit etti. (İLGİLİ HABERİMİZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN)

Odatv’nin haberi sonrasında tartışılmaya başlanan Duran Kalkan yazısına ilk cevap, BirGün’de mahlas isimle yazdığı iddia edilen Emir Yıldız’dan geldi. (İLGİLİ HABERİMİZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN)

“SAYGISIZ BİR ÜSLUPLA YAZILMIŞ”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Eş Başkanı Alper Taş, Halk TV’de Semra Topçu’nun sunduğu ‘Güne Başlarken’ programına katıldı.

Programda Duran Kalkan’ın yazdığı yazıyla ilgili soru üzerine, Taş şöyle cevap verdi: “HDP’ye katılmazsanız ÖDP’yi hizaya getiririz’ iması yapan bir cümle geçiyor. Biz bu yazının Duran Kalkan’a ait olup olmadığını bilmiyoruz. Fakat belirtmek gerekir ki saygısızca bir üslupla yazılmış yazı. Biz zaten en başından HDK tartışmalarına katıldık ve orada görüşlerimizi, eleştirilerimizi bütün açıklığıyla arkadaşlara ilettik.”

Alper Taş, HDK-HDP’ye katılmadıklarını da belirtirken, solda yapılması gereken tartışmanın “birleşik bir muhalefet hareketini nasıl yaratırız”sorusu olduğunu belirtti. ÖDP’nin bu tartışmaları sürdürdüğünü ve bir arayış içerisinde olduğunu belirten Taş, 11 mayıs pazar günü Petrol-İş sendikası salonunda bir forum yapacaklarını ve orada bu konu üzerine tartışacaklarını söyledi. Taş, bu tartışmaları daha da güçlendirerek anti kapitalist ve anti emperyalist bir hattın oluşturulması için foruma katılım çağrısı da yaptı.

PKK’DAN BİR KEZ DAHA ÜSTÜ KAPALI TEHDİT

PKK’nın üst yöneticilerinden Duran Kalkan’ın ÖDP’ye ilişkin yazısı tartışılmaya devam ederken, bir yazıda PKK’nın Kandil’deki lideri Cemil Bayık’tan geldi. Bayık, parti ismi kullanmadığı yazısında sert ifadelere devam ederek, “HDP programına karşı çıkanlara, Kürdistan’da toplumu örgütleme ve buna dayanarak yürütülecek mücadeleye aktif katılma çağrısı yapılmalıdır.” dedi.

Y. Özgür Politika’daki yazının, Kürdistan 24 sitesi tarafından Türkçe’ye çevirerek yayınladığı yazıda, Cemil Bayık isim vermeyerek ÖDP’ye gönderme yaptı.

Bayık, BDP’li milletvekillerinin HDP’ye geçişinin tartışma yarattığını belirterek, “Türkiye’deki bazı sol güçler ve demokratik çevreler Kürtler baskın olur düşüncesiyle HDP’nin Türkiye demokratik partisi olamayacağını söylemektedir.” dedi ve ekledi; “Bunlar politik yaklaşım içinde olmayan ve ciddi bir siyasi hedeften yoksun yaklaşımlardır.”

Türkiye’de demokrasinin gelişmeden Kürt sorunun çözülemeyeceğini, Kürt sorununun çözülmeden de Türkiye’ye demokrasi gelemeyeceği vurgusunda bulunan Bayık, HDP ile Türkiye’deki sol partilerin birleşmesi gerektiğine dikkat çekti ve şöyle konuştu: 

“HDP projesine olumsuz yaklaşanlar yaratacağı bu tür sonuçlarla ilgili değiller. Türkiye’de ya devlet yönlendirmesi ya da solun dar grupçu anlayışıyla HDP’ye olumsuz yaklaşıyorlar.”

PKK’nın üst yöneticilerinin son dönemde kaleme aldıkları yazılarla ÖDP’yi hedef almasına, örgütün Kandil’deki lideri Cemil Bayık da parti ismi vermeyerek katıldı.

Bayık’ın yazısının ilgili diğer bölümü şöyle:

“HDP projesi, Kürt sorununun çözümsüz kalmasını isteyenlerin politikalarını boşa çıkarma projesidir. Bu projeyle halkları birbirine düşürerek kendi egemenliklerini sürdürmek isteyenlerin politikaları darbe yiyecektir. Türkiye’de sorunu böyle bir proje ile çözme, Ortadoğu’daki tüm sorunların çözümüne örnek olacaktır.

BDP ise Kürdistan’da demokratik toplum örgütlenmesini geliştirerek hem Kürtlerin siyasi iradesi ve demokratik özgür yaşamını güçlendirecek, hem de HDP’nin güçlü bir bileşeni ve toplumsal zemini olacaktır. HDP programına karşı çıkanlara, Kürdistan’da toplumu örgütleme ve buna dayanarak yürütülecek mücadeleye aktif katılma çağrısı yapılmalıdır. Kürdistan’da toplumu örgütleyip Kürt’ü irade yapma çalışmasına katılmayanların HDP projesine karşı çıkmalarının hiçbir anlamı yoktur. Kürt sorununun çözümünün önü HDP projesiyle açılır. Yoksa AKP ya da başka bir partiden Kürt sorununun çözümü için bir şeyler beklemek kendini kandırmaktır. Devlete ve hükümete de ancak böyle bir projeyle adım attırılır.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -