Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Peygamberin Hendek Savaşını anlattım terör propagandası dediler

Peygamberin Hendek Savaşını anlattım terör propagandası dediler
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
162 views
02 Ocak 2021 - 22:25
Spread the love

 Din Alimleri Toplantısı’nda yaptığı bir konuşma nedeniyle ‘PKK propagandası yaptığı’ iddiasıyla BİMER’e şikayet edilen yazar İhsan Eliaçık’ın, ‘terör örgütü propagandası’ yapmak suçundan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. 

Mahkeme, mütalaanın İhsan Eliaçık ve avukatına tebligat ile gönderilmesine karar vererek, karşı savunmalarını yapmaları için bir sonraki duruşmaya kadar süre verilmesine hükmetti.

İLGİLİ HABER: İHSAN ELİAÇIK’A 7,5 YIL HAPİS İSTEMİ

İHSAN ELİAÇIK’TAN SAVCIYA: BU SÖZLER HAKKINDA DA DAVA AÇMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

‘PEYGAMBERİN HENDEK SAVAŞINI, SUR’U MEŞRULAŞTIRMAK İÇİN ANLATIYOR DEDİLER’

Mahkemenin hapis cezası talebini Artı Gerçek’e değerlendiren İhsan Eliaçık, ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ iddiasına neden olayı da anlattı.

“Benim 2016 yılında İstanbul Yenibosna’daki Din Alimleri Toplantısında yaptığım konuşmamın ardından yapılan isimsiz bir ihbar üzerine hakkımda ‘Terörü övüyor’ diye soruşturma açılmış. Orada ben Hendek Savaşı’nı anlatmıştım. İhbar sahibi ise Peygamberin Medine’de yapmış olduğu Hendek Savaşı’nı sanki Sur, Cizre ve doğu illerindeki hendekleri meşrulaştırmak için anlattığımı söyleyerek  hendekleri savunduğumu iddia ediyor.

Savcı da Hendek Savaşları’nı anlatarak hendekleri savunduğum iddia edip Terörle Mücadele Kanunu’nun ilgili maddesiyle cezalandırılmamı istiyor.

‘BEN FİKİR ADAMIYIM SİLAHI VE SAVAŞI SAVUNMAM MÜMKÜN DEĞİLDİR’

İlahiyatçı – Yazar İhsan Eliaçık hakkındaki iddiaları, “Ben fikir adamıyım. Silahlı mücadeleyi savunmam mümkün değildir” sözleriyle reddettiğini söyledi ve şöyle devam etti:

Ben savunmamda da söyledim böyle bir şey söz konusu değildir. Ben Hendek Savaşı’nı anlattım ama hendekleri savunmadım. Zaten ben Kürt mücadelesini, bırak hendek kazmayı, silahlı mücadeleyle verilmesine karşıyım. Her türlü hakta olduğu gibi Kürt haklarının da 2013 Newroz’unda ilan edildiği gibi, silah yerine müzakere ve demokratik yollardan yürütülmesi ve çözülmesi gerektiğini söyledim. Ben fikir adamıyım. Silahlı mücadeleyi savunmam mümkün değildir. Bölgemizdeki her türlü silahlı mücadeleye, çatışmaya ve savaşa karşıyım. Hakların, demokratik, müzakere ve konuşarak çözülebileceğine inanıyorum ve söylüyorum.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -