Kuzey Teve

Pentagon: Türkiye sınırları da dahil

Pentagon: Türkiye sınırları da dahil
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
163 views
28 Nisan 2017 - 20:54
Spread the love

Washington Hattı & Sputnik – Türk jetleri 24 Nisan gecesi K.Suriye ve K.Irak’da hedefleri saldırılar düzenlemiş, 20 kadar YPG savaşçısının öldüğü ortaya çıkmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk jetlerinin saldırısının sadece 10 km civarı yakınında olan ABD kuvvetlerinin hayatlarının riske edildiğini söyleyerek, Türkiye’ye ‘net şekilde derin endişelerimiz olduğu iletildi’ şeklinde açıklama yapılmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Jeff Davis, günlük basın brifinginde, ABD ordusunun Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırına zırhlı araçlar konuşlandırmasıyla ilgili konuştu. Bu hareketin büyük oradan jetler sonrasında Türkiye sınırında yapılan havan toplalarını durdurmak adına yapıldığı yorumları yoğunlukla yapılıyor.

Davis, ABD zırhlılarının, Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü YPG ile devriye gezip gezmediğine yönelik soruları cevaplandırdı.

Albay Davis, “Suriye’nin kuzeyinin tamamında ortaklarımız olan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile hareket eden ABD askerleri var. Sınır alanları da bizim hareket alanlarımıza dahil” dedi. Ancak Davis, bunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’yle (TSK) YPG arasında çatışmaları önlemek amacıyla atılıp atılmadığı sorusunu ise geçiştirdi.

Bu adımın YPG’ye güvence vermek üzere yapılan bir operasyon olup olmadığının sorulması üzerine ise, Davis, “Tüm tarafları ortak düşman olan IŞİD ile mücadele etmeye çağırıyoruz, bu çağrımız DSG dahil herkesedir. DSG’nin şimdilik Rakka ve Tabka’ya odaklanması ve başka çatışmalara sürüklenmemesini istiyoruz” diye cevap verdi.

Sözcü Davis, TSK ile iletişimlerinin günlük olarak devam ettiğini de sözlerine ekledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN