Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“Paris’e meme yağdı”

“Paris’e meme yağdı”
84 views
02 Mart 2024 - 8:21
Spread the love

Gazeteci, yazar ve yayıncı Janet Street-Porter, Paris Moda Haftası’nda çekilen görüntülerin feminizmi 50 yıl geri götürdüğünü yazdı

Porter’ın Daily Mail’de yayınlanan “Artık meme yok lütfen! Reklama aç yıldızların kızların gücü adına sütyenlerini bırakmaları neden feminizmi 50 yıl geriye götürdü?” başlıklı yazısı şöyle:

“Paris bu hafta meme uçlarıyla doldu taştı.

Modern beden politikalarının garip dünyasında bazı uçlar diğerlerinden daha kabul edilebilir.

Yves St Laurent couture defilesinde, büyük pantolonlarla birleştirilen moda öncüsü diri meme uçlarından oluşan bir ordu, moda editörleri tarafından yüksek şıklığın simgesi olarak kabul edildi. Cesur bir azınlık, acımasız çıplak et yürüyüşünü ‘sıkıcı’ ilan etme cesaretine sahipti.

CİNSİYETÇİ YORUM VE ELEŞTİRİYE KARŞILAR

Ön sıradaki tanıtıma susamış bir avuç VIP, serbest kıyafetleriyle sütyensiz görünmeye cesaret etti, bu da paparazzileri sevindirdi.

Ancak dikkat çekmek için iç çamaşırınızı çıkarmak riskli olabilir – Kanye West’in eşi Bianca Censori‘nin, aynı şehirdeki lüks bir restoranda giydiği akşam yemeği elbisesi (eğer buna öyle diyebilirseniz) nedeniyle beğenilmediğini öğrendiği gibi…

Bianca alay konusu olabilir ama diğer üstsüz kadınlar daha iyi durumdaydı. Mesela coşkulu bir hayran kitlesi olan Aktris Florence Pugh… Ona göre kadınların göğüslerini gösterebilmeleri gerekiyor ve bu sebeple cinsiyetçi yorum ve eleştirilere maruz kalmamalılar. ​

Yepyeni bir polemik doğdu: "Paris'e meme yağdı" Moda feminizmi sömürüyor mu - Resim : 1

Ah keşke hayat bu kadar basit olsaydı.

KİMSE “BİR DAHA ASLA SÜTYEN GİYME” DEMEDİ

Gereksiz çıplaklık bölücülük yapıyor ve birçok kadının kendini aşağılık, yaşlı ve çirkin hissetmesine neden oluyor. 1960’larda feministler sütyenlerini yaktığında kadınların istedikleri gibi giyinme hakkına sahip olduklarını iddia etmişlerdi. “Bir daha asla sütyen giyme” demediler. Sütyen, kadınları küçültmek için tasarlanmış bir giysi değil, pratik bir amaca hizmet eder. O günden bu yana kadın iç çamaşırları devrim yarattı; ucuz, rahat ve isteyen herkese uygun bir sütyen var.

LÜKS MODANIN HAYATLA BAĞI YOK

Sütyensiz görünümü lüks moda olarak satmak, üst düzey tasarımcıların tüm kadınlara hitap etmekle ilgilenmediklerinin, eşitlikle ya da yaşadığımız gerçek hayatlarla ilgilenmediklerinin bir işareti. Ünlü müşterilerinin çoğu gibi onlar da tek bir şeye takıntılı: fark edilmek, marka adını konuşturmak ve hisse fiyatlarını yükseltmek.

Yepyeni bir polemik doğdu: "Paris'e meme yağdı" Moda feminizmi sömürüyor mu - Resim : 2

Feminizm adına teşhir yönündeki mevcut trend, Temmuz 2022’de Florence Pugh’un başka bir modacı olan Valentino’nun (burun halkasıyla süslenmiş) şeffaf pembe bir elbisesini giymesiyle başladı ve resimler dünya çapında büyük ilgi gördü. Ondan önce aktrisler ve ünlüler, basında maksimum yer almak için kırmızı halıda kontrollü çıplaklığı tercih ediyorlardı; vücutlarını film, albüm vb. işlerinin tanıtımı için kullanıyorlardı. Kim Kardashian’dan sayısız genç aktrise kadar, biraz et göstermek her zaman fark edilmenizi garanti eder.

SATIŞ SANATI

Birincisi, yırtmaçlı eteğin içinde gülünç bir açıyla dışarı çıkan stratejik bacaktı. Sonra yan göğüs -şimdi sıra meme uçlarında. Bunun ifade özgürlüğüyle hiçbir ilgisi yok; yalnızca tek bir üstünlükle, satış sanatıyla ilgisi var: Vücudunuzu kullanarak bir tasarımcının adını tanıtmak.

Günümüzde meme uçlarınızla bir filmin tanıtımını yapabilirsiniz.

Size bol şans ama yeni olduğunu söylemeyin, çünkü hiç çığır açıcı değil…

KİM GİYECEK

Siyasi açıdan naif.

Yves St Laurent defilesinde oğlansı genç bedenlere sahip, şeffaf bluzlar ve ince taytlarla aynı kırılgan naylondan yapılmış şeffaf eteklere sahip güzel modeller tarafından giyilen bu giysiler zarif görünebilir – ama giyilebilir değil!

Yepyeni bir polemik doğdu: "Paris'e meme yağdı" Moda feminizmi sömürüyor mu - Resim : 3

Geçen yıl birçok couture evi gibi St Laurent’in de satışlarında düşüş yaşandı. Ve tanıtım almanın en iyi yolu çıplaklık kervanına atlamak gibi görünüyor. Instagram’ın meme uçlarını ‘yasaklamasına’ yardımcı oldu, böylece bir tavır aldığınızı iddia edebilirsiniz. Chloe ve Valentino gibi önde gelen tasarımcılar ayrıca Zendaya, Florence Pugh, Kendall Jenner ve Dua Lipa gibi yıldızların büyük etkinliklerde hevesle giydiği transparan giysiler yarattı.

BIANCA CENSORI VAKASI
Bazı insanlar, Kanye West’in eşi Bianca Censori’nin de harika bir vücuda sahip olduğunu ancak moda endüstrisinin bu günlerde görmezden gelme eğiliminde olduğunu söyleyebilir. St Laurent defilesinden yaklaşık bir gün önce, Bianca Censori’nin giydiği, aynı tür ince kumaştan yapılmış bir giysi, Fransız kamu ahlakı yasalarını ihlal ettiği için para cezasıyla tehdit edilmesinin yanı sıra, yalnızca alay konusu olmuştu.

Yepyeni bir polemik doğdu: "Paris'e meme yağdı" Moda feminizmi sömürüyor mu - Resim : 4

Bu tuhaf çift, Bianca’nın muhtemelen kocası tarafından tasarlanan bir dizi çirkin giysiyle geçit töreni yaptığı Avrupa’yı turlayarak aylar geçirdi. Tartışmalı şöhretine rağmen kesinlikle basından hiç kaçmadılar. Bir gösteri midillisi gibi sergilenmekten, büyük adamın (genelde tepeden tırnağa bol kıyafetlerle örtülü ve maske takan) yanında yürümekten mutlu görünüyor gibi dursa da Bianca bana pek mutlu gibi gelmiyor.

Yepyeni bir polemik doğdu: "Paris'e meme yağdı" Moda feminizmi sömürüyor mu - Resim : 5

Yüksek modanın değerli seçici dünyasında, moda editörleri şeffaflığın en son şey olduğunu iddia edebilir, ancak bu yeni bir şey değil. Yves St Laurent, 1966’da ilk ‘transparan’ bluzu yaptı; o zamanlar gerçekten devrim niteliğinde bir jestti bu. Daha sonra ilk erkek parfümünün reklam kampanyası için tamamen çıplak poz kullandı.

Yepyeni bir polemik doğdu: "Paris'e meme yağdı" Moda feminizmi sömürüyor mu - Resim : 6

Yves St Laurent o zamanlar ‘çıplak bir vücuttan daha güzel bir şey olamaz’ demişti ve şu anda Paris’teki müzesinde ‘Şeffaflık’ başlıklı bir sergi bulunuyor.

MEME UÇLU SÜTYEN

Kim Kardashian’ın Teardrop sutyenine gelince; Skims’in reklamı ‘sahte meme ucunun’ bir ‘şok faktörü’ sağlayacağını iddia ediyor.

Yepyeni bir polemik doğdu: "Paris'e meme yağdı" Moda feminizmi sömürüyor mu - Resim : 7

Yarım asırdan fazla bir süre önce feministlerin uğruna savaştığı şey bu muydu?”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -