Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“ÖZ GIDA İŞ SENDİKASINDAN TOPLU İSTİFALAR BAŞLADI”

“ÖZ GIDA İŞ SENDİKASINDAN TOPLU İSTİFALAR BAŞLADI”
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
228 views
09 Eylül 2021 - 16:21
Spread the love

2021 yılı yaş çay kampanyasının bitmesine saylı günler kala ÇAYKUR’da örgütlü Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş Sendikası 2021-2022 yılı toplu sözleşmesini gerçekleştirmemesine Öz Gıda iş Sendikası üyesi işçiler tepki gösterdi.

“ÖZ GIDA İŞ SENDİKASINDAN TOPLU İSTİFALAR BAŞLADI”

Gençağa KARAFAZLI-Özel Haber

Yaklaşık 55 yıldır ÇAYKUR’da örgütlü olan Tek Gıda-İş Sendikasına karşı, ÇAYKUR’da örgütlenme çalışması başlatan ve ÇAYKUR’da neredeyse 6 yıl devam eden sendikal mücadele sürecinde, işçiler uğradığı, sürgün baskı, yıldırma ve sindirme politikaları, sonrası öz gıda iş ÇAYKUR da çoğunluğa üye sendika olduğunu açıklayarak hukuksuz bir şekilde toplu sözleşme çağrısı yaparak ÇAYKUR ‘la toplu sözleşme masasına oturdu.

Tek gıda iş sendikası ÇAYKUR’un toplu sözleşme masasına oturmasını hukuka aykırı bularak yargıya taşıdı. Dava ise aradan yıllar geçmesine rağmen devam ediyor.

2013 yılından beri ÇAYKUR’da yetkili sendika olduğunu iddia eden ve ÇAYKUR ‘la toplu sözleşme görüşmeleri sürdüren Öz gıda iş sendikası 2021-2022 yılı toplu sözleşmesi imzalamamasına sendika üyesi işçiler tepki göstererek Öz gıda iş sendikasından istifa etmeye başladı.

ÇAYKUR genel müdürlüğüne ait 46 fabrikada başlayan istifalar sonrası bugün ÇAYKUR’a ait Çayeli Aşıklar çay fabrikasında çalışan çok sayıda işçi Öz gıda iş sendikasına tepki göstererek istifa edeceklerini açıkladılar.

Yaklaşık 240 işçinin çalıştığı Aşıklar  çay fabrikasında Öz gıda iş üyesi 20 işçinin daha önce istifa ettiğini önümüzdeki günlerde işçilerin yarıdan fazlasının da istifa edeceğini açıklayan işçiler bugün fabrika önünde toplanarak Öz gıda iş sendikasının siyasal iktidarı arkasına alarak işçilerin haklarını savunmadığını iddia ederek üyesi oldukları sendikadan istifa edeceklerini açıkladılar.

“HEMŞERİMİZ ERDOĞAN BİZE KADRO SÖZÜ VERMİŞTİ”

Fabrika önünde toplanan işçiler adına konuşan işçi İrfan kısır;

“Baskı tehdit ve sürgünler sonrası işçileri işveren ve siyasal iktidarın desteği ile öz gıda iş sendikasına üye edenler bugün işçilerin hiçbir hakkını savunmamaktadırlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başbakan olduğu yıllarda ÇAYKUR’da çalışan binlerce mevsimlik işçinin kadroya alınacağı sözünü bizlere vaat eden öz gıda iş sendikası aradan geçen bunca yıla rağmen bu konuda hiçbir çaba göstermemiştir bütün devlet kurumlarında mevsimlik içiler kadroya alınmış ÇAYKUR işçileri hala kadro beklemektedir.

2009-2013 yılları arasında yapılmayan iki sözleşme hakkımız hala verilmemiştir. İkramiyemizden vergi kesilmesi açık bir hak gaspıdır.

“ÖLÜMÜZ VEYA HASTA OLDUĞUMUZDA İZİN HAKKIMIZ VERİLİYOR”

Mevsimlik işçilerin yıllık 6 gün izni var bu iznimizin gasp edilmesini tekabül etmiyoruz. Bu iznimizi ölümüz veya hastamız olduğunda ancak kullanabiliyoruz. Bunlar yetmezmiş gibi öz gıda sendikası 9 ay 29 gün çalışma süresinin sözleşmeye yer aldığını açıkladı ancak bizleri kandırdığı ortaya çıktı. Yaş çay kampanyası bittiğinde 180 günü dolduran işçiler kapı önüne konuyor.

Biz şunu anladık ki öz gıda iş sendikası hakları gasp edilen işçilerin yanında değil iş verenin yanında saf tutan bir sendikadır. Bizlerin hak ve hukukunu savunamayan böyle emek düşmanı bir sendikada daha fazla kalmanın hiçbir anlamı yoktur öz gıda iş sendikasından istifa ediyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İşçiler kendi paralarıyla öz Gıda İş Sendikasının dağıttığı yelekleri göstererek “sadece burada isimleri var bunlar emek savunduğu yok”

“İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Çay fabrikası önünde açıklama yapan işçilerden Şaban Okumuş, Mehmet Baş, Mustafa Çetin. Arif Hikmet Topçu, insanca yaşamak istediklerini ancak haklarının gasp edildiğini ifade ederek;

“Bizim üzerimizde Öz gıda iş sendikası yazılı yelekler var bunlar hiçbir şey artık ifade etmiyor. Bizim bayramımız yok seyranımız yok. Bize ikramiyemizin bile yarısını ancak alabildik.

Hemşerimiz Recep Tayyip Erdoğan, başbakan olduğu yıllarda ‘Allahlın izniyle ÇAYKUR da çalışan mevsimlik içi kardeşlerimize kadro vermek bize nasıp olacak” demiş söz vermişti. Sendikamız ise bugüne kadar bizlerin kadroya geçirileceği vaatlerini  tekrarladı ancak bugüne kadar hiçbir adım atılmadı.

Bugüne kadar bize sadaka verir gibi sözleşmelere imza atıyorlar. 21021-2022 yılı yaş çay kampanyası bitiyor ve hala sözleşmemiz yapılmadı. Bizim ne kadar maaş alacağımız hala belli değil. Önümüzdeki günlerde 180 gün çalışma süremiz dolmak üzere kapının önüne konulacağız ancak hak mücadelesi verdiğini söyleyen bizden tıkır tıkır aidat kesen sendikamız öz gıda iş hala üyesi işçilerle ilgili toplu sözleşme görüşmelerini tamamlamış değil. Bizim çoluk çocuğumuz var bizde insan gibi yaşamak istiyoruz.

“ANKARA’DA HOLDİNG OLDULAR”

Tevfik Hançeroğlu: o tarihlerde bunları vaat etmişti!

Başkan Tevvifik Hançerlioğlu, ‘Bizden olsun olmasın, direnen işçi kardeşlerimizin yanındayız, onların hakları için mücadele ederiz, savunuruz. Biz yetkili sendika olduğumuzda işçiden aidat almayacağız. İşçilerden aldığımız tek kuruşu onlar için harcayacağız. Bölgede sosyal tesisler kuracağız, ambülanslar alacağız işçilerimiz Rize merkez de misafirlerini ağırlayacak yerler yapacağız, hastalarını ve acılı günlerinde yanlarında olacağız’ diye açıklamalar yapmıştı.

Bugün bizlerden kesilen milyonlarca aidat parasıyla bırakın hizmeti Ankara da adeta holding oldular.

Korona’dan dolayı rahatsızlanan onlarca arkadaşımızın hiçbirine dahi geçmiş olsun demediler 2 yıldır bir işçinin sorunu ile ilgilenmediler. Vaat ettikleri her şey yalan.”

Artık bu süreçten sonra böyle bir sendikada kalmanın hiçbir anlamı yok. Artık sendikamızdan istifa ediyoruz ve önümüzdeki süreçte tüm fabrikalardan işçi arkadaşlarımızın istifaları başlayacak gereken cevabı da bu şekilde hakkımızı korumayan sendikaya vermiş olacağız”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -