Kuzey Teve

Organik yumurta nedir ne değildir

Organik yumurta nedir ne değildir
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
148 views
02 Ocak 2021 - 21:46
Spread the love

 Milliyet gazetesi yazarı Güngör Uras organik sanılarak yenen yumurtalara dikkat çekti ve yumurtanın organik olabilmesi için gerekli şartları yazdı. “Her köy yumurtası organik yumurta değil.” diye yazan Güngör Uras, tavuğun yediği yem ve ortamının da önemli olduğuna dikkat çekerek, “Organik yumurta ambalajlı satılıyor. Ambalajın üzerinde ‘Organik’ olduğunun belgesinin bulunması, üretici firmanın adının ve üretim tarihinin yazılı olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Türkiye’deki yumurta üretimine ilişkin rakamlar veren Uras, “Türkiye’de bir zamanlar günde 85 milyon adet yumurta üretilirdi. Şimdilerde günlük üretim 75 milyona düştü. Günlük toplam organik yumurta üretimi 1 milyon adet. Her 100 yumurtanın yaklaşık 1.5’i organik.” şeklinde yazdı.

Güngör Uras’ın yazısı şöyle:

“Her köy yumurtası organik yumurta değil. Serbest gezinen her tavuğun yumurtası organik değil.

Bir yumurtanın organik olabilmesi için, tavukların serbestçe dolaşmasının yanı sıra organik yem ile beslenmesi, tavukta ve yumurtada kalıcı kimyasalların olmaması ve bunların yetkili kurumlarca denetlenip belgelenmesi gerekiyor.

Organik yumurta ambalajlı satılıyor. Ambalajın üzerinde “Organik” olduğunun belgesinin bulunması, üretici firmanın adının ve üretim tarihinin yazılı olması gerekiyor.

Konvensiyonel tip üretim yapan yumurta çiftliklerinde tavuklar hasta olduklarında veya hasta olmamaları için tedavi edici olarak sorumlu veteriner hekim gözetiminde reçeteli antibiyotik verilebilir. Antibiyotikler, tavuktan yumurtaya geçeceği için bu yumurtaların belli müddet tüketilmemesi imha edilmesi gerekir. Antibiyotik yumurtadan insana geçerse insan vücudunda antibiyotik direncine yol açmasın.

BESLENME ÖNEMLİ

Sanayi tipi yumurta fabrikalarında tavuklar kimyasal tarım ilaçlan, böcek ilaçları kullanılarak üretilmiş yemlerle veya geni değiştirilmiş yemlerle beslenebilir.

Organik yumurta üretiminde tavukların sertifikalı, yüzde 100 organik, GDO içermeyen yemlerle beslenmesi zorunludur.

Türkiye’de bir zamanlar günde 85 milyon adet yumurta üretilirdi. Şimdilerde günlük üretim 75 milyona düştü. Günlük toplam organik yumurta üretimi 1 milyon adet. Her 100 yumurtanın yaklaşık 1.5’i organik.

En büyük organik yumurta üreticisi Dr. İsmail Kor ile konuştum. Kor Agro Organik Gıda AŞ olarak organik yumurta üretimi 3 ayrı bölgede 45 adet yer kümesinde 120 bin yumurta tavuğu ile günde 80 bin organik yumurta üretimi gerçekleştiriliyor.

TAVUK ‘MUTLU’ OLMALI

Bana anlatıldığına göre organik yumurta verecek tavuk, istediğinde dışarıda gezinme, istediğinde kümeste kalma serbestisine sahip olacak. Kümes, metrekareye 6 tavuk düşecek büyüklükte olacak. Açık alanda her tavuğa 4 m2 gezinti alanı ayrılacak. En önemlisi de tavuklann folluklara yumurtlayarak, yumurta ile ten temasına geçmeleri ve mutlu olmalan. Bu şekilde mutlu tavuklardan elde edilen yumurtaları tüketen insanların da mutlu olacaklan yönünde inanış var.

Organik tavuklar, organik sertifikaya sahip soya ve mısırdan üretilen yem ile besleniyor. Yemlerine, kaya tuzu ile kalsiyum takviyesi için mermer tozu katılıyor.

Bizim “Köy Tavuklan”mız yılda 100 yumurta verirken, ıslah edilmiş tavuk ırkları yılda 300-330 yumurta verebiliyor. Çok ilginç olan beyaz tavuğun serbest dolaşıma dayanamaması, sadece kırmızı tavuklann serbest dolaşımda organik yumurta vermeleri. Ankara’daki Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü, “Atak” ismi verilen bir cins siyah tavuk ırkı geliştirmiş. Serbest dolaşımda iyi yumurta veren bu ırk tavuklar bir yıl sonra yumurtadan kesilince, köy tavuğu lezzetinde et veriyormuş.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -