Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ORDU’DA YAPILMAK İSTENEN ‘PERŞEMBE DENİZ DOLGUSU PROJESİNE’ YÖNELİK DAVA AÇILDI

ORDU’DA YAPILMAK İSTENEN ‘PERŞEMBE DENİZ DOLGUSU PROJESİNE’ YÖNELİK DAVA AÇILDI
136 views
15 Şubat 2024 - 14:57
Spread the love

COŞKUN ÖZBUCAK

Ordu’da kıyı dolguları ve maden sahalarıyla ilgili çevre mücadelesi sürüyor. Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Haluk Türkmen, “Türkiye genelinde olduğu gibi Ordu’da da kıyı dolgularıyla, maden sahalarıyla ilgili yoğun bir biçimde çevre mücadelesi veriliyor. Perşembe Düz Mahalle sınırları içerisinde 660 metrelik sahil şeridinin ve yaklaşık 100-120 metre denizin doldurulması söz konusu. Bununla ilgili çekincelerimizin neler olduğu konusunda dava dilekçemizi hazırladık ve davamızı bugün açmış bulunuyoruz” dedi.

Geçen hafta deniz dolgusu yapılacak alanda kitlesel basın açıklaması yaparak sahil dolgu projesine karşı olduklarını açıklayan Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri ve Ordu Çevre Derneği (ORÇEV); Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ‘Perşembe Kıyı Düzenleme ve Rekreatif Amaçlı Dolgu Projesi’ne ÇED Gerekli Değildir’ kararını veren Ordu Valiliği’ne karşı dava açtı.

“BÜTÜN KIYILARA DOLGU YAPILIYOR”

Davayı açan Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Haluk Türkmen karşı oldukları deniz dolgusu projesiyle ilgili şunları ifade etti:

“Türkiye genelinde olduğu gibi Ordu’da da kıyı dolgularıyla, maden sahalarıyla ilgili yoğun bir biçimde çevre mücadelesi veriliyor. Perşembe Düz Mahalle sınırları içerisinde 660 metrelik sahil şeridinin ve yaklaşık 100-120 metre denizin doldurulması söz konusu. Bununla ilgili çekincelerimizin neler olduğu konusunda dava dilekçemizi hazırladık ve davamızı bugün açmış bulunuyoruz.

Bu projeyle yapılacak olan kıyı dolgusu, Perşembe’nin sakin şehir olmasına ve yapılan özel bir araştırmaya göre yaşanılabilirlik açısından birinci sırada yer alma özelliğine sahip olmasına vurulacak bir darbedir. Bir gereklilik var mı yok mu araştırma yapılmaksızın, daha önce yapılan dolgunun benzeri bir dolguyu tekrarlayıp, Perşembe Sahil’ini olduğu gibi deniz tahkimatı biçiminde kayalarla doldurmak istiyorlar ve buraları gelecekte ranta açacaklar. Nitekim daha önce yapılan dolgu alanı çoğu iş yeri olmak üzere yapılarla doldu. Sadece küçük bir bölümüne otopark yapıldı. Çünkü imar planında burası fuar alanı olarak gözüküyordu. Şimdi yapmayı planladıkları dolgu alanı da fuar alanı olarak gözüküyor. Bu sadece Perşembe’de değil, Ünye’den Gülyalı’ya kadar benzeri dolgular söz konusu. Ünye’de Meslek Yüksekokulu önünde tahkimat adı altında dolgu yapılmak isteniyor. Fatsa’da şehrin tam göbeğinde dolgu yapılmak isteniyor, buna ilişkin imar planının iptali için dava açıldı ve sona gelindi. Büyük bir olasılıkla kazanacağız, çünkü bilirkişi raporları lehimize gelişti. Benzer biçimde Altınordu’da daha önce yapılan dolgu talepleri vardı; Rıhtım bölgesinden başlayıp Gülyalı’ya varıncaya kadar bütün sahil şeridi dolgu planı içerisindeydi. Parça parça bunlarla ilgili projeler ürettiler, biz de bu projelere karşı ayrı ayrı davalar açtık ve hepsini kazandık.” 

“BARINAK YAPILDI KUMSAL YOK OLDU” 

Ordu’nun kıyılarının korunması için mücadele ettiklerini vurgulayan Türkmen, “Ordu’ya bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama insanlarımız bu konuda çok duyarlı değiller, neyle karşılaşacaklarının farkında değiller. Örneğin daha önce bize karşı çıkan Cumhuriyet Mahallesi halkı balıkçı barınağı yapıldıktan sıkıntı çekmeye başladı. Çünkü barınak yapıldıktan sonra kumsal yok oldu ve sahildeki evler zarar görmeye başladı. Biz böyle olacağını kendilerine ifade etmiştik. Dilerim bundan sonra yapılacak olan bu tür uygulamalara karşı daha duyarlı olurlar. Biz şehrimizi çok seviyoruz ve Ordu’ya karşı yapılacak her türlü kötülüğe karşı duyacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -