Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ORDEP, “Tek adam yönetiminin kayyum atamasını kabul etmiyoruz”

ORDEP, “Tek adam yönetiminin kayyum atamasını kabul etmiyoruz”
23 views
09 Haziran 2024 - 17:16
Spread the love
Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasını halkın iradesine saldırı olarak değerlendiren Ordu Demokrasi Platformu açıklamasında atamayın meşru olmadığını belirtti.
COŞKUN ÖZBÜCAK
Ordu Demokrasi Platformu (ORDEP) Dönem Sözcüsü Asya Katırcıoğlu yaptığı açıklamada, “Tek adam yönetiminin kayyum atamasını kabul etmiyoruz. Seçenin ve seçilenin demokratik hakkının gasp edilmesi olarak değerlendirdiğimiz kayyum ataması hukuksuzdur, keyfidir, anti demokratiktir. Kısa tanımla halkın iradesinin gaspıdır.” dedi.
Kayyum halk iradesinin gaspıdır
 Katırcıoğlu açıklamasında, Bizler Ordu Demokrasi Platformu bileşenleri olarak demokratik hakkın ortadan kaldırılmasının bir baskı rejiminin inşasının hazırlıkları olarak değerlendiriyoruz.  Üzerinden iki ay geçen bir seçim sonrası seçime katılma hakkı olan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’a gözaltı, tutuklama sonrası birkaç gün içinde mahkeme sonucu 19 yıl 6 ay ceza verilmesi de anlaşılır değil. Belediyelerde seçilmiş görevden alındığında nasıl bir yol izleneceği belli iken yani Hakkari Belediye Meclisi kendi içinden başkanı seçmesi yasal işleyiş iken kayyum atamak tam anlamıyla halkı cezalandırmaktır.” dedi.
Kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz
Kayyum atamasını kabul etmediklerini vurgulayan Katırcıoğlu, “Önceki dönemlerde de kayyum atamaları yapılmıştı. Van’da yapılmak istenen başarısız olunca Hakkari’nin seçilmesi bir tesadüf olamaz. Kayyum siyaseti tek adam yönetiminin her yerde kendi egemenliğini kurma girişimidir, kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Ordu Demokrasi Platformu olarak kayyum atama politikasının terk edilmesi için mücadele edeceğiz. Anti demokratik uygulama karşısında ortak irademizi göstereceğiz. Kayyum atama iptal edilmeli, Hakkari halkının iradesine saygı gösterilmelidir.” dedi.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -