Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Muhittin Bayrak: “Taban çay fiyatı asgari 8.5 TL olmalıdır.”

Muhittin Bayrak: “Taban çay fiyatı asgari 8.5 TL olmalıdır.”
589 views
03 Nisan 2022 - 15:58
Spread the love

Yaş çay alım sezonun yaklaşmış olduğu son günlerde meraklara konu olan taban çay fiyatı belirleme uygulamasına odaların ve siyasi partilerin önerileri yanı sıra Memleket Partisi Rize İl Başkanı Muhittin Bayrak Yaptığı yazılı açıklamada Yaş çay kg başına fiyatının hemen açıklanmasını istedi.

 

Çay müstahsilini iki arada bir derede bırakmanın mevcut durumu daha kötü hale getireceğini belirten Bayrak:

“Mevcut gübre fiyatları cep yakıyor, vatandaşın kafası karmakarışık durumda kara kara düşünüyor, hesap yapıyor altından çıkamıyor. Müstahsil yaş çay kg başına fiyat açıklanmasını dört gözle bekliyor. Sevgili hemşerilerimin altından kalkamadıkları hesap hepimizin malumudur ki şöyle anlatılabilir; gübrenin ton başına verdiğimiz ücreti geri alabilecek miyiz ya da bu sezon el ele baş başa durumu oluşturulup bize sadece yaptığımız hamallık mı kalır.” Sözleriyle açıklamasına başladı.

 

Yaş çay fiyatı açıklanmadan ben gübre almayacağım sizde almayın önerisi ile kendisinin de bir çay müstahsili olarak yaşadığı çıkmazı ifade eden Memleket Partisi Rize İl Başkanı Bayrak açıklamasına devam etti:

“Sevgili hemşerilerim ben bir siyasi partinin il başkanı olmadan önce üreticiydim şimdi de kendi çayını kendi toplayan sizinle bu anlamda aynı kaderi yaşayan hemşerinizim. Sizin düşündüklerinizi, altından kalkamadığınız hesapların bende altında kalkamıyorum. Uzun lafın kısası ben yaş çay fiyatı açıklanmadan gübre almayacağım sizde almayın, dere görünmeden paça sıvanmaz.”

 

“ÇAYDA 6 TL İYİDİR ALGISI YARATILIYOR”

 

Müstahsil algıya kapılmamasına dikkat çeken Bayrak açıklamasında Rize’de görülen söylemlere değindi:

“Rize’de bazı kesimler bilinçli olarak yaş çay kilo başına fiyatın 6 TL olması,6 TL verilmesinin yeterli olduğunu,6 TL verseler iyidir algısı yarattığını şahit oluyoruz bu söylemlere kanmamalıyız çünkü bu algıyı kıramazsak Rizeli 6tl’ye razı imajı verilir ki bu yine mağduriyet yaratır. Her şeyin % 130 zamlandığı bir ortamda çayın 6 TL yani %50 zam alması kabul edilemez. Yaş çay kilo başına fiyatın en asgari 8.5 TL olmalıdır ve biran önce fiyatın açıklanması gerekmektedir.” Diyerek sözlerini noktaladı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -