Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Muhammet Avcı: “Daha Büyük Projeleri Daha Ucuza Yaparız”

Muhammet Avcı: “Daha Büyük Projeleri Daha Ucuza Yaparız”
358 views
25 Mart 2022 - 12:55
Spread the love

“İNAT SİYASETİ İÇİNDE BOĞULUYORUZ”

 

Ülke olarak inadına yaparım ve inadına yaptırmam siyaseti içinde boğulduklarını söyleyen Deva Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı Muhammet Avcı:

“18 Mart Çanakkale Köprüsü konusunda bunu bir kez daha yaşadık. Doğru zeminde tartışmadığımız konularda doğru sonuçlara varamayız. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamayız. Doğru verileri bilmiyorsak doğru fikirlere sahip olamayız. Köprünün maliyeti Sn. Bakan’ın açıklamalarına göre 2,5 milyar dolar. Eğer köprüden hiç araç geçmez ise toplamda 11 yılda devletin kasasından çıkacak para miktarı 3 milyar dolar. Üçte biri kadar geçiş sayısı yakalansa bile bu rakam 2 milyar dolar. Geçiş ücreti Normalde 290 TL iken, yine devletin kasasından destek sağlanarak bu rakam 200 TL’ye çekilmiş. Fiyat yüksek mi? Evet yüksek ama yapılan anlaşma kötü mü? Açıkçası bence o kadarda kötü değil.” Dedi.

 

“REKABETE AÇIK İHALELERLE MALİYET DÜŞÜRÜLEBİLİR”

 

Köprüyle ilgili konuşulması gereken başka meseleler olduğunu ifade eden Avcı:

“Özellikle bu ve benzeri ihalelerin davet usulü ile yapılması yanlıştır. Rekabete açık ihalelerle maliyet daha da düşürülebilir. Mevcut kaynaklarımızı istihdam ve üretime yönelik projelere yatırma zamanımız geldi de geçiyor bile. Örneğin Türkiye’de tüm sulama projelerinin tamamlanması, teknolojik altyapıda Dünya ile rekabet edebilmek için fiber altyapıyı kurmak Türkiye için çok daha öncelikli olmalıydı. 2,5 milyar dolar bugün 35 milyar TL’den fazla ediyor. 2022 yılı için Tüm Türkiye’de tarımsal desteklemeye ayrılan pay ise sadece 25 milyar TL. Hal böyle olunca bugün yaşadığımız gıda enflasyonu da kaçınılmaz hal alıyor. Bu projeler tarım, hayvancılık gibi hayati sektörleri ihmale sebep olmamalıydı.” Diyerek sözlerine ekledi.

 

“PROJELERDE İSTEDİĞİMİZ ETKİYİ ALMAK TEMEL İLKE VE DEĞERLERE BAĞLILIKTAN GEÇİYOR”

 

Projelerde istediğimiz etkiyi yaratması için birçok alanda daha doğru politikalar üretmek zorunda olduklarını söyleyen Deva Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı Muhammet Avcı:

“Dış politikada tutarlı olmadan yaptığımız havaalanına hedeflediğimiz yolcuyu çekemeyiz. Halkın satın alma gücünü yükseltmeden köprüden hedeflediğimiz kadar aracı geçiremeyiz. Yargı bağımsızlığını sağlamadan gerek yerli gerek yabancı yatırımcıyı istihdam yaratacak yatırımlara ikna edemeyiz. Bütün bunların yolu temel ilke ve değerlere bağlılıktan geçiyor.” Dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -