Kuzey Teve

MİT raporu: Barzani ‘FETÖ’ okullarını kapatmadı

MİT raporu: Barzani ‘FETÖ’ okullarını kapatmadı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
43 views
03 Ocak 2021 - 12:17
Spread the love

 MİT’in hazırladığı raporda, Gülen grubunun en fazla okulu Almanya ve Irak’ta açtığı, Barzani’nin okulları kapatmayı reddettiği iddia edildi

MİT tarafından yurtdışındaki Gülen okullarına dair hazırlanan raporda, en fazla okulun, ABD, Almanya ve Irak’ta açıldığı, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin de kendi kontrolündeki alanda var olan bu okulları kapatmayı reddettiği iddia edildi.

Beş ay önce hazırlanarak Meclis’e sunulan 36 sayfalık rapora göre, okullar bu ülkelerde ve Kuzey Irak’ta faaliyetlerini sürdürüyor. Raporun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu düzenleyecek Kürt Yönetimine karşı “gerekli önlemlerin alınacağı”nı açıklamasının ardından gündeme gelmesi ise dikkat çekti. Zira raporun Meclis’e sunulma tarihi 22 Mayıs; yani tam beş ay boyunca kamuoyuna IKBY lideri Mesut Barzani’nin bu tutumuyla ilgili herhangi bir bilgi aktarılmazken, referandumun hemen öncesi bu bilginin dolaşıma sokulması “alınacak önlemler”den biri olarak yorumlandı.

Sözcü gazetesinden Aykut Ergin’in haberine göre, MİT raporunda, FETÖ’nün yurtdışındaki okullarıyla ilgili çarpıcı bilgiler yer aldı. Raporda, “ABD’den sonra örgütün en fazla okulunun olduğu ülkeler sırasıyla Kuzey Irak da dahil, biri üniversite olmak üzere 29 okul), Almanya (32 okul), Kazakistan (27 okul), Kırgızistan (24 okul), Afganistan (23 okul), Pakistan (22 okul), Nijerya (bir üniversite olmak üzere 18 okul), Bosna Hersek (18 okul), Arnavutluk (14 okul), Kenya (12 okul) şeklindedir” ifadeleri yer aldı. FETÖ, Irak’ın kuzeyinde ilk adımı 1994 yılında Işık Koleji’ni kurarak atmıştı. Daha sonra Erbil’de radyo bile açmıştı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Eğitim Bakanlığı da 3 Ağustos 2016’da yaptığı açıklamada bölgede faaliyet gösteren FETÖ’ye ait okulların kapatılmayacağını duyurmuştu. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denilmişti: “Kürdistan bölgesinde 20 okula sahip 12 bin 719 öğrenciye eğitim veren Işık Okulları’nın kapatılacağına dair iddialar yayınlanıyor. Öğrencilerin genel menfaati her şeyin üstünde tutuluyor ve mevcut durumda okulların kapıları da kapatılmayacaktır.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -