Kuzey Teve

Milli Saraylar AKP aşiretine tahsis edilmiş

Milli Saraylar AKP aşiretine tahsis edilmiş
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
147 views
21 Kasım 2014 - 17:40
Spread the love

Milli Saraylar’a ait kafe ve restoranlar ihaleyle Süleyman Soylu’nun amca oğluna, Kadir Topbaş’ın hala oğluna ve Ahmet Albayrak’ın dünürüne verildi

Milli Saraylar’a bağlı kafe ve restoranların sahiplerinin birinin AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun amcasının oğluna, birinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın halasının oğluna, bir diğerinin ise Yeni Şafak gazetesi yazarı Ahmet Albayrak’ın dünürüne tahsis edildiği ortaya çıktı.

Konu, TBMM Başkanlık Divanı’nda CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya tarafından dillendirildi. Yalçınkaya, Dolmabahçe ve Yıldız sarayları ile Küçüksu Kasrı ve Saat Kulesi’ndeki kafeteryaların “konsinye” usulüyle ihaleye verilmesine ilişkin bazı usulsüzlük ve yandaş kayırmacılığı iddiasında bulundu.

Tartışmaların ardından özel bir heyet tarafından bu iddiaların incelenmesine ve işletmelerde denetim yapılmasına karar verildi.

‘Şirketler ihale sonrası kuruldu veya genişledi’

Usulsüzlük ve kayırmacılık iddiası hakkında BirGün’e konuşan Yalçınkaya, yaptıkları inceleme sonucunda ihalelerin üç şirket üzerinde olduğunu tespit ettiklerini, bu şirketlerin de ihale verildikten sonra kurulan veya faaliyet alanı genişletilen şirket olduğunu dile getirdi. Yalçınkaya, “Kazananın dışındaki yan teklif veren firmalar da bu işi alan firmanın ortağı” dedi.

‘Yönerge hukuka aykırı’

CHP’li İdare Amiri Malik Ecder Özdemir de yapılacak denetimin özellikle Dolmabahçe Saat Kulesi Kafe ile Küçüksu ve Yıldız’daki işletmelerde yoğunlaşacağını belirtti. Özdemir, “Hukuka, yasalara uygun olmayan, yetkileri olmayan bir konuda bürokratlar yönerge çıkararak işlemler yapmışlar. Sözde üç teklif almışlar, kendi ihale kararlarına oluru da kendileri vermişler” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -