Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

MHPnin Meclis Başkanı adayı İhsanoğlu

MHPnin Meclis Başkanı adayı İhsanoğlu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
164 views
24 Haziran 2015 - 11:38
Spread the love

 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) de Meclis Başkanlığı için adayını belirledi.

MHP’nin adayı olarak belirlenen İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, adaylık başvurusunu Meclis Başkanlığı’na verdi.

71 yaşındaki İhsanoğlu, 10 Ağustos 2014’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimine CHP ve MHP’nin ‘çatı aday’ı olarak girmişti.

Bu arada 25. Dönem Meclis Başkanı seçim turları 30 Haziran Salı ve 1 Temmuz Çarşamba günleri yapılacak. Baykal ayrıca Meclis Başkanı seçim sonuçları belirlenene kadar da geçici meclis başkanı olarak görev yapacak.

Dört tur

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak.

30 Haziran’da gerçekleşecek ilk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367) aranacak.

Bu oranlar sağlanamazsa 1 Temmuz’daki üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için aynı gün dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçilmiş olacak.

Her partinin kendi içinden çıkan adayı desteklemesi halinde 258 milletvekili bulunan AK Parti, 132 milletvekili bulunan CHP ve 80’er milletvekili bulunan MHP ve HDP’nin sandalye sayıları ilk üç turda sonuç almalarına yetmiyor. Vekil sayılarına göre dördüncü turda AK Parti ve CHP’nin desteklediği iki aday yarışması beklenebilir. Dördüncü turda en çok vekilliğe sahip AK Parti’nin destek verdiği adayın seçilmesi olası.

İç tüzüğe göre Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim yapılır. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç  yıldır.

Adaylar

HDP’nin Meclis Başkanlığı adayı Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat olurken, CHP’nin adayı ise Antalya Milletvekili Deniz Baykal oldu.

AK Parti ise henüz adayını açıklamadı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -