Kuzey Teve

Mera alanlarına OSB yapılan Çambükü halkına sevindiren haber ‘Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı’

Mera alanlarına OSB yapılan Çambükü halkına sevindiren haber ‘Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı’
157 views
02 Şubat 2023 - 15:21
Spread the love

Gençağa Karafazlı – Emre Koç

Amasya’ nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde, köylülerin tarım ve hayvancılık yaptığı mera alanlarının cebri istimlak yoluyla ellerinden alınmasına karşı yaklaşık 3 aydan beri yürüttükleri direniş mücadelesi sonunda, Samsun Bölge İdare Mahkemesine açtıkları yürütmeyi durdurma davasında köylüleri sevindiren karar çıktı. Samsun Bölge 3. İdare Mahkemesi İdari Dava Dairesi Çambükü köyünde OSB yapılmasını durdurdu.

Mahkeme kararında “Toprak ve arazi koruma kanunu göz önünde bulundurularak; mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri tarımsal üretim amacı dışında kullanılamaz, bu arazilerin amaç dışı kullanım taleplerine, toprak koruma projelerine uyulması kaydı ile ancak Bakanlık tarafından izin verilebilir gerekçesiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının OSB yapımına ilişkin kesin kararının yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle kesin olarak karar verildi” denildi.

“BU KARAR İLE ÇAMBÜKÜDE OSB KURULMASI İŞLEMLERİ DURMUŞ OLACAK”

Çambükü köylülerinin avukatlığını sürdüren Mehmet Celep mahkeme kararı sonrası şunları söyledi: “Hukuki mücadelemizde sonunda bir yol kat ettik ve yürütmenin durdurulması kararını aldık. Samsun 3. İdare Mahkemesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığının vermiş olduğu OSB kurulması kesin kararının iptali için açmış olduğumuz dava mahkeme tarafından reddedilmişti. Bu kararın iptali için istinaf mahkemesine başvuruda bulunmuştuk ve talep etmiş olduğumuz yürütmenin durdurulması kararı verilmiş oldu. Bu karar ile Çambükü köyünde OSB kurulması yönündeki uygulama işlemleri durmuş olacak ve mahkemenin vereceği asıl karara kadar bu durum böyle devam edecek.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -