Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“MEB ÖNLEMLERİNİ ARTIRMAZSA ACI TABLONUN SORUMLUSU OLACAK”

“MEB ÖNLEMLERİNİ ARTIRMAZSA ACI TABLONUN SORUMLUSU OLACAK”
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
173 views
25 Eylül 2021 - 11:11
Spread the love

Eğitim Sen Trabzon şube başkanı Engin Nur; MEB okullarda Gerekli Tedbirleri Almayarak, Yüz Yüze eğitimi riske atıyor.

“MEB ÖNLEMLERİNİ ARTIRMAZSA ACI TABLONUN SORUMLUSU OLACAK”

Gençağa Karafazlı –Trabzon-

Eğitim Sen Trabzon Şubesi bugün Trabzon 15 Temmuz Şehitleri ve Hürriyet Parkında yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“ÖNLEMLERİN ALINMAMASININ SORUMLUSU MEB’DIR”

Yüz yüze eğitimin başladığı tarihten itibaren okullarda yaşanan vaka sayılarına dikkat çeken Eğitim Sen Trabzon şube başkanı Engin Nur, milli eğitim bakanlığın okullarda gerekli önlemleri anlamadığını ifade ederek şunları söyledi;“Bu hafta sendikamıza ulaşan vaka sayılarına göre vaka tespit edilen okul sayısı 972, kapanan sınıf sayısı 1019’dür ve Ordu Aybastı Fen Lisesi kapanmıştır. Bilgisi gelen bu okullarda temaslı ve pozitif öğretmen sayısı 429, temaslı ve pozitif öğrenci sayısı 3947, temaslı ve pozitif personel sayısı 23 olmuştur. Tedbirler hızla hayata geçirilmezse bu oranlar daha fazla yükselecektir. MEB, önlem almamaya devam ettiğinde karşılaşabileceğimiz olası acı sonuçların sorumlusu olacaktır.”

2020-2021 eğitim öğretim yılı başlamadan önce, okulların fiziki yapıları konusunda yaptıkları çağrılardan sonuç alamadıklarını kaydeden Başkan Nur; “Türkiye’de salgın nedeniyle 1,5 yıl okullar kapalı kalmıştır. Okulların fiziki altyapı sorunları giderilmemiş, derslik sayısı ihtiyaç oranında arttırılmamıştır. Türkiye çapında okulların önemli bir bölümünün salgın koşullarına uygun hale getirilmediği, gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmadığı gün gibi ortadadır”

“KIŞ AYLARINDA EĞİTİM SIKINTILI GEÇECEK”

Salgının eğitime etkisinin tüm boyutlarıyla değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Nur “Sınıfların havalandırılması için kış aylarını da dikkate alan bir pencere sisteminin tüm sınıflarda hayata geçirilmesine dair herhangi bir çalışma söz konusu değildir. Kalabalık sınıf mevcutları da dikkate alındığında kış aylarının eğitim öğretim alanında oldukça sıkıntılı geçeceği öngörülmemiştir.

KAMU KAYNAKALRI CEMAATLERE AKTARILIYOR”

Öğrencilerin barınma sorunlarının çözülmediği tarikat cemaatlere kaynaklar aktarıldığını kaydeden Nur açıklamasını şu sözlerle tamamladı;

“Yüzde yüzden fazla artan ev kiraları ve özel yurt fiyatlarının yüksekliği öğrencileri ve ailelerini büyük bir çaresizliğe itmiştir.”

Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için yeni yurtlar yaptırmak, mevcut öğrenci yurtlarının fiziki ve altyapı koşullarını iyileştirmek için kaynak ayırmayan iktidar, yıllardır arka bahçesi olarak gördüğü tarikat-cemaat yurtları söz konusu olduğunda kamu kaynaklarını kullanmaktan geri durmamaktadır.

Siyasal iktidar ve MEB sıralamış olduğumuz bu tedbirleri almayarak yüz yüze eğitimin devamını riske atmaktadır. Eğitim Sen olarak tam zamanlı yüz yüze eğitimin devam edebilmesi için MEB başta olmak üzere siyasal iktidarı yukarıda belirttiğimiz tüm tedbirleri almaya çağırıyoruz.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -