Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Lahmacuncu yetiştirme kursu..

Lahmacuncu yetiştirme kursu..
Fakir Yılmaz( [email protected] )
217 views
20 Aralık 2021 - 21:53
Spread the love

Gazeteci meslektaşım Muharrem Sarıkaya’nın bile gerilip, bir zamanlar kendisinin de acemi muhabir olduğunu unutup, İHA muhabiri olduğu gazeteci gencin kendisine yardımcı olma çabasının sonuç vermemesi ardından tokat attığını üzülerek izlediğim görüntülerle başladığım hafta başının sonunda borsaların kapandığı akşam saatlerinde AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanının başta muhalefet, TUSİAD olmak üzere kendisini ve iktidarını eleştirenlere yönelik hakarete varan açıklamalarını izliyorum.
Ve bir türlü önüne geçilemez bir yükselişte olan doları durdurmak için çabalayan Erdoğan’ın 19 yıllık iktidarının devamı ve seçimlere gitmemek için art arda yeni destekler açıkladığı şu günlerde ortağı olan ve her an ortaya çıkıp, ‘Erken seçim yapılmalı’ demesinden korkulan Bahçeli’nin suskunluğu dikkatlerden kaçmıyor.
CHP’nin önerisinden 250 TL. fazla açıklanan asgari ücret arttırımı ardından yeni destekler açıklanıyordu.
Ve son olarak açıklanan, çıkarılan teşvik yasalarından kaç kişinin faydalandığına baktığınızda, dolar karşısında eriyen TL ile iş yapanların karşısına koskoca bir sıfır bilemediniz küçük bir nokta çıkar..
Ha bu arada son dönemde kurdaki hareketlilik sonucu gün içinde tarihi rekor kırarak TL karşısında 18.43’e kadar yükselen dolar, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TL mevduatıyla ilgili açıklaması sonrası 14.80 seviyesine kadar düşüyordu. Ve Erdoğan’ın tek başına bu çabasına destek vermesi gereken kurumları gözüm arıyordu.
Halbuki bu destek, teşvik ve imkanlardan faydanılması için onca ajans ve ‘Proje Hazırlama Büroları’ gibi yan kuruluşta bulunuyor.
Ve yıllardır bölgelerin akabinde ülkenin gelişmesi için gelmiş, geçmiş hükümetlerce iyi niyetli birçok çalışma ve proje hazırlanmıştır.
AK Parti hükümetince de son çıkarılan ve memleketim Ardahan’ın da içinde bulunduğu ‘Birinci Bölge’ teşvik yasası da bunun en son örneğidir.
Ancak Ardahan gibi doğu ve güneydoğu illerinin kısacası ülkenin tümü genelinde sağlık, eğitim, alt yapı dışında yıllardır yaşanan işsizlik nedeniyle her geçen gün artarak devam eden göç yüzünden boşalmaması için verilen bu desteklerden neden gerektiği gibi faydalanılamıyor..
Sizce bu durum niye yaşanıyor?
Eğer bu soruyu bana sorarsanız benim vereceğim tek örnek; Ardahan’ın da içinde bulunduğu 4 doğu vilayetini kalkındıraracağı iddia edilen Serhat İlleri bundan önce; ‘Kalkınma Ajansı (SERKA) dır..
Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı , (KOSGEB), Sosyal Destek Programı (SODES), KOSGEB, Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi (AKAK), Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYD), Tarımsal Destek (TUGEM), Tarımsal Yatırım (TARYAT), Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’ gibilerini de siz sayın..
Bakın daha önce ismi başka olan ama dediğimiz gibi bekleneni veremeyince ismi değişen ve yıllardır kurulmasına karşın bir incir çekirdeğini doldurmadığı ileri sürülen ve bugüne kadar gözle görülür beş on kişiyi çalıştıran bir iş yeri açtıramayan SERKA, yani diğer adıyla Ardahan’ın da içinde bulunduğu Ağrı, Iğdır ve Kars İllerini Kalkındırma Ajansı..
Başta SERKA yöneticilerine olmak üzere size de soruyorum hele bakın etrafınıza ‘Aha bu heykelde SERKA’nın eseridir’ diyebileceğiniz ve birkaç kişiye ekmek sağlayan bir iş yeri var mı?
Belki de var, biz görmüyoruz.
Açıklarlarsa seviniriz…
Ancak benim içinde bulunduğum bu mesleğin gereği bunlarca yapılan çalışmaların işsizliği gideren iş sağlama, göçü durduran, bölgeyi olduğu gibi ülkeyi geliştiren ciddi bir çalışması olduğuna şahit olamadım.
Çünkü, SERKA yapmazsa da onca kuruluşun içinde bulunan ajans, kurum, kurslar, öyle işler yapıyor ki adamın deliresi geliyor.
Bir bakıyorsunuz ki bu kuruluşların bazıları ‘Lahmacuncu yetiştirme kursu’ gibi alakasız işler ve kurslar düzenlemiş. Afiyet olsun diyerek…

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -