Kuzey Teve

Kürt illerinde en kırılgan taban AKP’nin

Kürt illerinde en kırılgan taban AKP’nin
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
40 views
03 Ocak 2021 - 12:22
Spread the love


Remzi Budancir / ARTI GERÇEK
24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala siyasi partilerin adayları netleşti. Adaylar üzerinden tartışmalar da başladı.  

Kürt illerindeki yarış, yıllardır AKP ve HDP arasındaydı. Bu seçimlerde alana İYİ Parti ve Saadet Partisi de girdi. Diyarbakır’da her seçimde açık ara önde olan HDP’yi bugüne kadar AKP takip etti. Ancak bu seçimlerde İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin Diyarbakır’da gösterdiği adaylar durumu AKP aleyhine değiştirecek nitelikte.

SALİM ENSARİOĞLU BU DEFA AVANTAJLI

Diyarbakır’da en son 1 Kasım seçimlerinde aldığı yüzde 72 gibi bir oy oranı ile liderlik HDP’de. Aynı seçimde AKP yüzde 20 civarında oy aldı. HDP ve AKP’nin yarıştığı kentte İYİ Parti, AKP’de liste dışı kalan Galip Ensarioğlu’nun amcası Mehmet Salim Ensarioğlu’nu aday gösterdi.

AKP’nin Diyarbakır’da en büyük rakibi Mehmet Salim Ensarioğlu. Ensarioğlu, 2011 seçimlerinde yeğeni Galip Ensarioğlu’nun AKP’den aday gösterilmesi üzerine seçimlere bağımsız olarak girmiş, yaklaşık 30 bin oy almıştı. 7 Haziran seçimlerinde AKP listesinden aday olan Salim Ensarioğlu, 1 Kasım’da liste dışı kaldığı için bağım aday olarak seçime girmişti. Salim Ensarioğlu bu defa İYİ Parti’nin birinci sıra adayı. Karşısında yeğeni olmadığı için ailesinden AKP’ye giden oyları toplayabilecek tek kişi.

HAŞİM HAŞİMİ SAADET PARTİSİ’NDEN ADAY

Diyarbakır’da Saadet Partisi listesinden birinci sıra adayı Seyyit Haşim Haşimi. Haşimi, Refah Partisi’nden Cizre Belediye Başkanı, Diyarbakır milletvekilli, Fazilet Partisi’nde de Diyarbakır Milletvekili olarak seçilmişti. 7 Haziran seçimlerinde AKP listesinden Diyarbakır adayı olan Haşimi, 1 Kasım seçimlerine bağımsız aday olarak katıldı ancak seçilemedi. Hem İYİ Parti, hem de Saadet Partisi’nin adayları bölgede özellikle AKP’ye destek veren seçmenin üzerinde oldukça etkili. Bu iki adayın, HDP tabanı üzerinde pek etkisi yok.

AKP TEŞKİLATINDA BBP ADAYI TEPKİSİ

AKP’nin birinci sıra adayı Mehdi Eker. Diyarbakır’da liste nedeni ile tartışmalar başladı. BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır’ın Diyarbakır’da 7’inci sıradan aday gösterilmesi tepkilere neden oldu. Bunun seçmene olumsuz yansıması olacağını ifade eden ilk teşkilatının, genel merkezi şikayet yağmuruna tuttuğu iddia ediliyor. AKP teşkilatında tepkiler ve tartışmalar sürüyor.

HDP TANINAN İSİMLER İLE SEÇİME GİRDİ

HDP adaylarıyla en avantajlı konumda. HDP’nin birinci sıra adayı Doktor Selçuk Mızraklı. Bir dönem Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı yapan Mızraklı, KHK ile kapatılan Sarmaşık-Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmüştü. Temmuz 2017’de gözaltına alınan Mızraklı, bir ay kadar tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. Diğer adaylar arasında İmam Taşçıer, Hişyar Özsoy ve Garo Paylan gibi mevcut milletvekilleri de var. Bilinen isimler, seçimlerde HDP’ye avantaj sağlıyor. HDP listelerinde yer alan bir diğer dikkat çekici isim ise Sur mağduru Remziye Tosun.  

HÜDA-PAR 1 KASIM’DA VERDİĞİ DESTEĞİ GERİ ÇEKİYOR

Diyarbakır’da bir başka önemli faktör Hüda-Par. 7 Haziran seçimlerine bağımsız adayla giren Hüda-Par adayı Zekeriya Yapıcıoğlu 22 bin 923 oy almıştı. 1 Kasım’da yapılan seçimlere Hüda-Par girmemişti. AKP ise 7 Haziran’da Diyarbakır’da aydığı oy oranı 116 bin 133. Hüda-Par’ın girmediği 1 Kasım seçimlerinde AKP oylarını 53 bin 15 artırarak, 169 bin 148’e ulaşmıştı. Bu seçimlerde Hüda-Par seçmeni AKP’ye oy vererek, fazla oy almasını sağlamıştı. Ancak 24 Haziran seçimlerinde Hüda-Par’ın tutumu AKP’ye karşı esnek değil. Hükümetin politikalarını eleştiren Hüda-Par, 24 Haziran seçimlerine Diyarbakır’da bağımsız adayla girecek. Bu da AKP’nin önceki dönemde aldığı oyların aşağıya çekilmesine neden olacak gibi.

BİNGÖL’DE KAZIM ATAOĞLU ETKİSİ

Bir diğer tartışmalı bölge Bingöl. Bingöl, AKP’ye en fazla destek veren illerin başında geliyor. AKP’nin 2 vekil çıkardığı Bingöl’de HDP 1 vekile sahip. 1 Kasım seçimlerinde HDP 38 bin, AKP ise 83 bin 492 oy almıştı. Bingöl’de HDP istikrarlı bir tabana sahip. İlde seçim sonuçlarını genellikle Solhan ve Genç ilçelerinin AKP’ye giden blok oyları belirliyor. Bingöl’deki seçimlerin sonuçlarını bu defa İYİ Parti’nin alacağı oy oranı belirleyecek. Genç ilçesi Zıkté aşireti mensubu olan Kazım Ataoğlu daha önce AKP’de siyaset yürütüyordu. 2002 yılında bağımsız girdiği seçimlerde 8 bin oy alan Ataoğlu, il genelinde 20 bin gibi bir oy potansiyeline sahip. İYİ Parti’de Akşener’in A takımında olan Ataoğlu’na yakın isimler Bingöl’den aday.

AKP TABANI İYİ PARTİ’YE KAYABİLİR

AKP’nin adayları ise Cevdet Yılmaz, Feyzi Berdibek ve Zeki Korkutata. 3 isim de merkez adayı. AKP listesinde oy depoları olan Genç ve Solhan’dan aday yok. İl teşkilatında ilçelerden aday gösterilmemesine tepki oldukça yüksek. AKP’nin Bingöl’de tabanını İYİ Parti’ye kaptırabileceği belirtiliyor. AKP’liler, Bingöl’de 7 Haziran havasının hakim olduğunu belirterek, mevcut liste ile oy kaybı yaşayacaklarını savunuyor.

HDP AVANTAJLI DURUMDA

CHP’nin varlık gösteremediği Bingöl’de HDP oldukça iddialı. İdris Baluken’nin tutuklu olması kentte tepkiye neden oluyor. 24 Haziran seçimlerine eski Baro Başkanı Avukat Erdal Aydemir birinci sırada aday. İkinci sırada ise KHK mağduru öğretmen Nihat Aksoy var. HDP Bingöl’de Avukat Erdal Aydemir ve Nihat Aksoy ile avantajlı konumda.

ELAZIĞ’DA AKP-MHP İDDİALI, SONUÇLARI KÜSKÜNLER BELİRLER

Diğer önemli ve tartışmalı olan kent Elazığ. MHP’nin oldukça güçlü olduğu Elazığ’da AKP de önemli bir tabana sahip. MHP küskünlerinin İYİ Parti’ye geçtiği kentte AKP, Mehmet Ağar’ın oğlu Zülfü Tolga Ağar’ı 3’üncü sıradan aday göstererek açığı kapatmak istiyor. 1 Kasım seçimlerinde AKP 219 bin 486 oyla birinci, MHP 44 bin 142 oyla ikinci, HDP 36 bin 43 oyla üçüncü ve CHP 19 bin 753 oyla dördüncü partiydi.

MHP’nin tabanının kaydığı İYİ Parti’nin birinci sıra adayı iş insanı Yavuz Temizer. Temizer’in oldukça etkili olduğu ifade ediliyor. MHP tabanının büyük bir bölümünün kaydığı İYİ Parti’nin Elazığ’da sürpriz yapması bekleniyor. CHP zayıf olduğu Elazığ’da, Tunceli Milletvekili Gürsel Erol’u birinci sırada aday gösterdi. CHP’nin Gürsel Erol ile Elazığ’da ne kadar oy alacağını şimdiden kestirmek güç. HDP’nin Elazığ birinci sıra adayı eski Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak. Elazığ’da önemli ölçüde Dersimli nüfusunun olması, HDP’nin de Dersimli Cevdet Konak’ı aday göstermesinin bu partinin oylarına olumlu yansıyacağı tahmin ediliyor. AKP-MHP ittifakının güçlü olduğu kentte İYİ Parti’nin alacağı oy belirleyici olacak.

VAN’DA ENSAR VAKFI İL BAŞKANI AKP’DEN ADAY

Bir diğer önemli kent Van… HDP’nin Van birinci liste adayı Eş Başkan Sezai Temelli. AKP’nin birinci sıra adayı 2017 yılına kadar Ensar Vakfı Van Şube Başkanlığı görevini yürüten Osman Nuri Gülaçar. İYİ Parti’nin Van birinci sıra adayı iş insanı Selim Özgökçe. Brukan aşireti mensubu olan Özgökçe, daha önce AKP’de siyaset yürütmüştü.  AKP 1 Kasım seçimlerinde birinci liste adayı etkili isimlerden Beşir Atalay’dı. Bu seçimlerde HDP 310 bin 783, AKP ise 142 bin 436 oy almıştı. HDP’nin açık ara önde olduğu Van’da AKP’nin Osman Nuri Gülaçar ile arayı kapatması pek mümkün görünmüyor.

BATMAN’DA SAADET PARTİSİ SÜRPRİZ YAPABİLİR

Batman’da HDP’nin birinci sıra adayı tutuklu milletvekili İdris Baluken. Saadet Partisi’nin birinci sıraya adayı Faris Özdemir. Özdemir, Raman aşireti liderlerinden biri olarak biliniyor. Batman’da daha önce DYP’den iki dönem milletvekilliği yapan Özdemir’in mensup olduğu Raman aşiretinin Batman çevresinde yaklaşık 20 bin üyesi bulunuyor. HDP 1 Kasım’da 177 bin 129, AKP ise 73 bin 775 oy almıştı. Saadet Partisi, Özdemir ile sürpriz yapabilir.

MARDİN’DE AKP’NİN İŞİ ZOR

Diğer bir önemli kent olan Mardin’de HDP’nin birinci sıra adayı Mithat Sancar, AKP’nin ise Şehmuz Dinçer. Mardin’de bu dönem Orhan Miroğlu listede değil. 1 Kasım’da HDP 258 bin 384, AKP ise 107 bin 804 oy almıştı. AKP’nin iddialı adaylarla seçmen önüne çıkmadığı kentte işi kolay görünmüyor.

EN KIRILGAN TABAN AKP’NİN

Bölge genelinde Saadet Partisi ve İYİ Parti, geçmiş dönemlerde DYP ve merkez sağ siyasetinde yer alan isimler üzerinden gittiği görülüyor. Diyarbakır’da Salim Ensarioğlu ve Haşim Haşimi, Bingöl’de Kazım Ataoğlu faktörü izlenen stratejiyi somut olarak gösteriyor. İYİ Parti’nin Elazığ, Erzurum ve diğer illerde MHP, Saadet Partisi’nin de AKP tabanından oy alması bekleniyor. Kürt illerinde en kırılgan taban AKP’nin görünüyor. Saadet Partisi’nin muhafazakar seçmeninin yaşadığı baraj kaygısı bu defa yok. SP seçmeninin baraj kaygısının olmamasının seçim sonuçlarına nasıl yansıyacağı merak konusu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -