Kuzey Teve

‘Kürdistan hayır demezse Erdoğan, ‘yürüttüğüm siyasete Kürtler de onay verdi’ diyecek’

‘Kürdistan hayır demezse Erdoğan, ‘yürüttüğüm siyasete Kürtler de onay verdi’ diyecek’
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
29 views
03 Ocak 2021 - 12:12
Spread the love

 Görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, HDP’nin İstanbul’da düzenlediği, “Newroz Coşkusuyla Hayır’lara Akıyoruz” mitinginde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Bu referandum herkes için önemli ama Kürtler için ayrıca önemli” ifadelerini kullanan Türk, “Eğer evet dersek, Cizre’deki vahşeti inkar etmiş oluruz. Eğer evet dersek Şırnak’ta Silopi’de, Nusaybin’de, Gever’de, Sur’da yaşanan vahşete onay vermiş oluruz” dedi.

Türk, ‘evet’ çıkması durumunda AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt illerinde uyguladıkları politikaların uluslar arası toplumda meşrulaşacağını söyledi. Türk, “Kürdistan’da eğer güçlü bir şekilde hayır demezse yarın Cumhurbaşkanı, ‘Bakın yürüttüğüm siyasete Kürtler de onay verdi’ diyecek ve bunu uluslararası zeminde çok rahatça kullanacak” ifadelerini kullandı. Ahmet Türk’ün açıklamaları şu şekilde: Kürt halkı her yer de her gün özgürlük sesini yükseltiyor. Uzun yıllardan beri siyasetin içerisindeyiz. 12 Eylülleri, 1999’ları yaşadık. Zaman zaman Kürt halkının mücadelesini susturmak isteyenlere rağmen gün geçtikçe Kürt halkının özgürlük, barış talebi daha güçlü bir şekilde dünyadaki yerini aldı.

İktidarları gördük. İktidarlar Kürt halkını yalnızlaştırmak için çok kirli siyasetler yaptı. Bugün yürütmek istedikleri siyasetle tüm halkların, muhaliflerin susturulması isteniyor. Bugün yeni bir dönemece giriyoruz. Şu andaki referandum, özgürlüğü yok sayan halkların taleplerini yok sayan bir politika olarak karşımıza çıkıyor. Bunu yasallaştırarak toplumu, bireyi, herkesi susturmaya çalışan bir referandum olarak görüyorlar. Bu referandum herkes için önemli ama Kürtler için ayrıca önemli. Eğer evet dersek, Cizre’deki vahşeti inkar etmiş oluruz. Eğer evet dersek Şırnak’ta Silopi’de, Nusaybin’de, Gever’de, Sur’da yaşanan vahşete onay vermiş oluruz.

Partimizin genel başkanları belediye başkanları zindanlarda. Kürdistan’da eğer güçlü bir şekilde hayır demezse yarın Cumhurbaşkanı, ‘Bakın yürüttüğüm siyasete Kürtler de onay verdi’ diyecek ve bunu uluslararası zeminde çok rahatça kullanacak. Bugün Ortadoğu’da şiddetin pençesine düşmüş halklarımız var. Türkiye orada Kürtler bir statüye sahip olmasın diye bir saldırı yapıyor. Eğer bugünü çok doğru yorumlayamazsak çok büyük yanlışlara düşeriz. 16 Nisan her şeyin sonu değildir ama 16 Nisan’dan sonra yapacağımız çok şey vardır. Faşizmin, diktatörlüğün önünü kapatmak için geleceği örgütleyeceğiz. Tekçiliği,  diktatörleri gördük. İşte biz evet dersek çocuklarımızın ülkemizin geleceğini karartmış olacağız. İnanıyorum ki bütün bu zorlukları aşacağız. Halklarımızın demokratik,  özgür geleceğini en kısa sürede gerçekleştireceğiz.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -