Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

KÜÇÜK MECLİSTEN, BÜYÜK MECLİSE..

KÜÇÜK MECLİSTEN, BÜYÜK MECLİSE..
Fakir Yılmaz( fakiryilmaz@kuzeyteve.com )
260 views
08 Nisan 2022 - 20:18
Spread the love

14 Ay kalan 2023 seçimlerine kısa bir süre kaldığı ve geçtiğimiz hafta başında ziyaret edip, keyifli bir sohbette bulunduğum iş insanı, siyasetçi Talat Osmanoğlulları ile masaya yatırdığım siyasi tabloya baktığımda gözlerin iç siyaseten ziyade dışarıda olduğunu görüyoruz.
Halbuki son seçim yasası ardından illere göre milletvekili sayısının da belirlendiği yönünde haberlerde yayınlanmıştı bile.
İl olmak isteyen Gebze’de ziyaret ettiğim eski İl Genel Meclis Üyesi, İş insanı Talat Osmanoğlu ile yerel ve genel siyaseti konuşurken kendi içimizde ki duyarsızlığı, değer bilmemeyi, küçük menfaatler karşılığında harcandığı sanılan ama aslında ‘altın her zaman altındır’ sözünün özelliklede kendi toplumuzca anlaşılmadığını uzun uzun konuşurken göçün devam ettiği Ardahan’ın yine 2’de, Ardahanlılar başta olmak üzere göç alan illerin başında gelen Kocaeli’nin ise 13 milletvekili seçeceğini öğreniyorum.
Ve benim sıkça dikkat çektiğim ve adına ‘Yerel Parlamento’ diye adlandırdığım ama toplumun büyük kesiminin çokta ilgilenmediği hatta bilmediği Belediye ve hemşerim Talat Osmanoğlu’nun da bir dönem yaptığı İl Genel Meclis Üyeliği gibi ‘başkanlık sistemi ile çokta değeri kalmadı’ diye küçümsenen ama bana göre siyasetin ve sosyal hayatın olmazsa olmazı olan milletvekilleriyle oluşturulan meclislerde bulunmanın önemini bu kez hala aktif siyasette olan Talat beyle uzun uzun konuştuk.
Talat Osmanoğlu ile yaptığım sohbette kendisinin partisinin başını çektiği ve iktidara talip olduğunu muhalefetin Kocaeli başta olmak üzere yurt genelinde göstereceği milletvekillerinin önemine değinirken bunun belirlenmesinde rol oynayan diğer bir tarafında yerel siyasetçilerin, gazetecilerin, stk’ların olduğunu anlatırken Osmanoğlu’nun kendi partisinin ve diğer muhalefet partilerin yerel teşkilatlarına düşen bu görevi en iyi şekilde yapacaklarına inandığını ancak bu inançlarının anlatılamadığı, anlaşılamadığı için -bugüne kadar istenen o birlikteliğinde sağlanamadığına da dikkat çekiyordu.
Aynı dertte olan benim ‘yine de vaz geçmemek ve altının altın olduğunu anlamayanlara ısrarla anlatmak gerekir’ diyerek desteklediğim iş insanı, siyasetçi Talat Osmanoğlu’nun kendi partisinin ve birlikte hareket eden diğer siyasilerin yerel yöneticilerinin de genel merkez ve genel başkanları gibi sıkça bir araya gelip, bu yönde mesajlar vermesi ve halkı milletvekilliğini hak edenlerle temsil edeceklerine ikna etmeliler diyordu.
Evet seçmenin de son yerel seçimlerde yani küçük meclislerde olduğu gibi büyük mecliste de kendisini en iyi temsil edecek olanların adlarının önüne gelmesi halinde gerekli şekilde davranıp, bu yönde oylarını kullanacaklarını söylediğini siyasi alandaki yerel il, ilçe idarecilerinde görüyordur umarım..

**ATA DEDE YURDUNA GELMEYEN AHISKALILAR ?..

Kimi yurduna gelmek, ondan ayrılmamak için uğraşırken kimi doğduğu topraklarla övünüp, yıllarca sıla hasreti içinde olduğunu belirtip, ağlayıp, gözyaşı dökerek sonra da ‘gel hadi git topraklarına’ denildiğinde gelmez, beğenmez..
Evet anladınız..
Senden, benden daha çok Türk kesilip, Türkiye’nin hem de ata dedesinin doğduğu topraklara gelmeyen Ahıskalılardan bahsediyorum..
Bulgar göçmeni diye adlandırılanlar Bulgaristan’ın zulmünde kaçıp, gelirlerken Ankara’ya ya da Antalya’ya gitmeyip, Bulgaristan’a yakın ata dede topraklarını seçerlerken Ahıskalılar niye Ahıska’ya sınır olan ve devam eden göç ile her yıl biraz daha boşalan Posof’a, Ardahan’a gelmezler diye sormak gerekmez mi?
Bilmem ama bu yönden bakıldığında sanal ortamlarda hıng mıngların havada uçuştuğunu, hatta art niyetli, yetmedi Ahıskalı düşmanı ilan edildiğini de bilenlerdeniz..
Halbuki;’Vatan-Millet-Sakarya’ hatta ‘Osmanlı Aslanı’ diye kendini yutturanların vatan sevgilerinin de ne kadar olduğunu ortaya koyan bu davranış ve tutumunda masaya yatırılması gerekir diye düşünürken bu yönde çabalayanların da çabalarının boşa çıktığına şahit olmaktayız..
Çünkü Ahıskalıların sürgün edildiği toprakların Ardahan ve Ardahan’a yakın, sınır Ahıska olduğunu buraları beğenmeyen Ahıskalılara birileri bu durumu anlatıp, ‘bu nasıl bir şey demeli?’ değil mi?

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -